Skip to content Skip to footer

Gražią liepos 29-osios popietę Sereikiuose esančiame Poetų parke buvo įteikta 44-oji Zigmo Gaidamavičiaus-Gėlės premija už poezijos debiutą. Laureate tapo poetė iš Kauno Ieva Rudžianskaitė, išleidusi poezijos knygą „Kita“ (2019, leidykla „Kauko laiptai“).
Premijos skyrimo komisijos pirmininkė profesorė Džiuljeta Maskuliūnienė šventės dalyviams pristatė komisijos sprendimą, aptarė Ievos Rudžianskaitės eiles. Ji akcentavo, kad pirmą kartą konkursui buvo pateikta tiek daug poezijos debiutinių knygų, net aštuonios. Tikrai buvo ir kitų įdomių, vertingų knygų. Tačiau Ievos poezija patraukė subtilia poetine klausa ir kalba, filosofiniu eilėraščio podirviu (autorė yra baigusi teologijos ir filosofijos studijas, yra apgynusi daktaro disertaciją). Jos eilėraščių mintis apvilkta prasmingomis, savitomis metaforomis, skleidžiasi įsimenančiais vaizdiniais, sykiu yra taupi, nedaugiažodė.
Pati autorė laureatės kalboje pasakė, kad ji „nebijojo kalbėti savo žodžiais“. Išties autentiškas balsas – svarbi šios autorės poetinio žodžio savybė. Paklausta įdomiai laureatė kalbėjo ir apie savo santykį su poetu Zigmu Gėle. Ji atrado netikėtų paralelių – antai ji, kaip ir Zigmas Gėlė, pradėjo rašyti būdama trylikos metų. Tačiau jos kaip poetės debiutas įvyksta septyniolika metų vėliau… „Kiekvienam – savo kelias“, – sakė Ieva Rudžianskaitė. Apie poetę šiltai kalbėjo ir jos tėvas, taip pat poetas ir „Kauko laiptų“ direktorius Viktoras Rudžianskas.
Prof. Džiuljeta Maskuliūnienė pasidžiaugė ir Šiaurės Lietuvos poete Aušra Lukšaite-Lapinskiene, kurios knyga „Dar esu“ komisijos irgi buvo pastebėta. Neabejotinai  tai yra savitas poetinis balsas, kurį tikimasi išgirsti ir įvairiose kultūros erdvėse, ir naujose knygose.
Šįkart Poezijos pavasario paukštė buvo nutūpusi į vasarišką liepų ir ąžuolų lapiją. Vėjas šniokštė žaliose medžių šakose, kalbėjo sena kalba, taip, kaip prieš tūkstančius metų…  Derėjo tas šniokštimas su skaitomais poezijos tekstais (į šventę buvo atvykęs ir 43-asis Zigmo Gėlės premijos laureatas Tomas Vyšniauskas), muzikos garsais, šventės svečių šurmuliu.

Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos
Informacijos ir kraštotyros skyriaus informacija

Nuotraukos Žydrūno Budzinausko

Komentaras