Skip to content Skip to footer

Karpiniai – tai liaudies meno šaka, artima grafikai. Karpiniai atspindi originalią liaudies kūrybinę savimonę, vieno ar kito krašto etninę kultūrą. Pats karpinys – tai unikalus kūrybinis darbas iš popieriaus, sukurtas žirklių ar rėžtuko pagalba.

          Meniniai karpiniai Lietuvą pasiekė XVI a. Tai buvo mažo formato popieriaus lakšteliai po didikų antspaudais, papuošti vingria barokine linija, ovalo ar rombo kiaurymėmis. Karpiniai itin išpopuliarėjo XIX a. pradž., kai žmonės jais gražindavo žibalinių lempų gaubtus, lentynas, paveikslų, veidrodžių rėmus, karpytomis užuolaidėlėmis puošdavo langus, indaujas.

          Nemažai garsių žmonių domėjosi karpiniais. Savo malonumui karpė rašytojai H.K. Andersonas, M. Gorkis, Gėtė, dailininkai A. Matisas, I. Repinas.

          Birželio 16 d. autentiškoje Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje vyko Vilniaus etninės kultūros centro ir Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų bendrijos surengtos popieriaus karpinių parodos „Sakralinė liaudies dailė. Karpiniai“ atidarymas. Parodos atidarymo šventėje taip pat dalyvavo  Bridų ir Gruzdžių Augustino Griciaus bibliotekų bibliotekininkės Liongina Šufinskienė ir Rasa Šiškuvienė.

          Bibliotekininkų karpiniai parodoje eksponuojami kartu su  žymiausių, talentingiausių Lietuvos popieriaus karpinių karpytojų darbais. Į parodą savo darbus pristatė 21 autorius iš įvairių Lietuvos vietų. Paroda veiks iki liepos 7 dienos. Jeigu iki šios dienos tektų pabuvoti Vilniuje, kviečiame aplankyti šią parodą.

Liongina Šufinskienė,

Gruzdžių Augustino Griciaus bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė

Komentaras