Skip to content Skip to footer

„Gaidys – kiemo šeimininkas, tvarkdarys. Jis visą laiką vedžiojasi vištas, rūpinasi jomis: radęs skanesnį grūdą kviečia lesti, o pajutęs pavojų iškart perspėja, kad jo „haremas“ spėtų pasislėpti. Galima būtų teigti, kad gaidys elgiasi kaip geras, rūpestingas ir protingas vyras“ – pasakoja gruzdietė kolekcininkė Rita Gaidamavičiūtė, apibūdindama savo gaidžių kolekciją.
Eksponatų kolekcininkė turi per šimtą ir nuolat daugėja – kas dovanoja, kas iš kelionių parveža. Skulptūrėlės, įvairi atributika iš medžio, porceliano, stiklo, molio, metalo, plastmasės padaryti paukščiai turi ne tik estetinę, bet ir praktinę funkciją: tai ir gaideliu puoštas puodelis, lėkštutė, žvakė ir t.t.
Kolekcijos pradžia – gaidelis, atgabentas iš Portugalijos, kur, kaip žinia, yra neoficialus šios šalies simbolis. Matyt, gaidelio būta stebuklingo – paskui save į namus ėmė traukti kitus giedorius…
Gaidžio simbolis tiek etnologijoje, tiek mitologijoje bei tautosakoje reikšmingas personažas – ryto, saulės patekėjimo pranašas, aušros šauklys, dienos skelbėjas. Gaidys siejamas su drąsa ir kova, su vyriškumu ir saule. Jo giesmė skelbia aušrą ir simbolizuoja šviesos pergalę prieš tamsą.
Maloniai kviečiame pasigrožėti paroda „Odė gaidžiams! Bridų bibliotekoje. Paroda bus eksponuojama iki gruodžio 1 dienos.

Milda Vėlavičiūtė-Atkočiūnė,
Bridų bibliotekos bibliotekininkė