Skip to content Skip to footer

Devynios Diunkerko dienos / David Divine. – Vilnius: Briedis, 2020. – 363, [1] p.

„Devynios Diunkerko dienos“ – britų karo istoriko Davido Divine’o knyga, kurioje pasakojama apie vieną iš daugiausiai diskusijų keliančių Antrojo pasaulinio karo epizodų – britų karių bei jų sąjungininkų evakuaciją iš Prancūzijos per 1940 m. gegužės 26 – birželio 4 d. vykusią operaciją „Dynamo“. Per devynias įtemptas dienas, vykstant intensyvioms vokiečių artilerijos ir aviacijos atakoms, iš Diunkerko pakrantės per Lamanšą į Didžiąją Britaniją evakuota daugiau nei 300 tūkst. karių.

Žmonės gelbėjosi ne tik karo ir prekybiniais laivais, bet ir plaukdami mažytėmis žvejų valtelėmis, pramoginėmis jachtomis. Nepaisant to, kad per evakuaciją patirta rimtų nuostolių, operacija „Dynamo“ pripažinta sėkminga.

Šioje knygoje ieškoma atsakymų, kokios aplinkybės padėjo išvengti visiško sutriuškinimo, kuris tomis dienomis daug kam atrodė tiesiog neišvengiamas. Įvykiai pateikti chronologiškai, valandų ir net minučių tikslumu.

Autorius parengė išsamią įvykių analizę. Kiekvienas skyrius skirtas konkrečiai Diunkerko evakuacijos dienai. Jis aprašo Vokietijos, Prancūzijos, Belgijos ir Didžiosios Britanijos sėkmes ir nesėkmes bei kaip kiekviena tauta sprendė aplinkybes, kurios lėmė evakuaciją.

Knygos autorius – Karališkojo jūrų laivyno karininkas ir pats dalyvavo šioje operacijoje, bei gavo apdovanojimą už didvyriškumą, o „Devynios Diunkerko dienos“ – liudijimas iš pirmų lūpų. Jo Pasakojimas pritrauks dėmesį, sukels susižavėjimą ir nustebins, kaip paprastų jūreivių drąsa bei didvyriškumas saugiai atvedė šimtus tūkstančių išsekusių kareivių į sausumą.

Knyga parašyta praėjus nedaug metų po operacijos. Tuo metu daug informacijos buvo įslaptinta, tačiau vis dar švieži įspūdžiai ir prisiminimai skamba itin autentiškai ir leidžia įsijausti į išgyvenimus.

Diunkerko evakuacija 1940-tais metais iki pat šių dienų laikoma Antrojo pasaulinio karo stebuklu, nes niekas nesitikėjo, kad pavyks išgelbėti daugiau nei tris šimtus tūkstančių karių.

Komentaras