Skip to content Skip to footer

Helovinas – šventė vykstanti spalio 31 dieną. Helovino šventės papročiai turi keltiškas šaknis, o žodis ateina iš anglų kalbos (Halloween). Pavadinimas radosi sutraukus ilgesnį šventės pavadinimą  (All Hallow Even arba All Saints’ Eve) – Visų šventųjų išvakarės (spalio 31 d.).
Tai – viena seniausių švenčių pasaulyje, imigrantų iš Europos dėka ji buvo atgabenta į Ameriką dar prieš 2000 metų. Helovinas kilo iš pagonių, kurie šią naktį garbindavo mirusiuosius.
Tradicija šią naktį persirengti kilo iš senovės Keltų, kurie tikėjosi, kad naktį atklydę vaiduokliai neatpažins gyvųjų. Oranžinė ir juoda yra laikomos Helovino spalvomis, nes oranžinė simbolizuoja rudens derlių, o juoda – tamsą ir mirtį.
Šios šventės metu vaikai dėvi specialius kostiumus ir vaikšto po žmonių namus sakydami: „Pokštas arba saldainis“. Daugelis iš moliūgų išskaptuoja žibintus. Vis labiau Helovinas populiarėja ir Lietuvoje.
2019 m. spalio 30 d. bibliotekoje vyko edukacinis užsiėmimas „Moliūgų žibintai“. Jo metu vyko žibintų skobimas iš moliūgų. Vaikai varžėsi kurie išskobs „Pikčiausią“, „Linksmiausią“, „Šiurpiausią“ moliūgus. Visi plušėjo prie atneštų moliūgų. Kiekvienas parodė savo išradingumą. Nelengva buvo išrinkti nugalėtojus. „Pikčiausio“ moliūgo nominaciją pelnė Oresto Muižio,  „Draugiškiausio“ – Rugilės Stulgytės, „Linksmiausio“ – Eloros Povilaitytės išskobti moliūgai. Nugalėtojai apdovanoti saldžiomis dovanėlėmis.
Išskobti oranžiniai moliūgai papuošė bendruomenės kiemelį. Drauge kuriamos tradicijos nuspalvina kasdienybę, įkvepia naujiems sumanymams ir svarbiausia – vienija bendruomenę.

Ona Skirmantienė,
Žadžiūnų bibliotekos bibliotekininkė