Skip to content Skip to footer

Alinantis karštis ir Kuršėnų miesto daugiabučių kiemams, ypač tokiu oru, neįprastas šurmulys, spalvinga scena, muzika – tokia atmosfera daugiabučių kiemų gyventojus liepos 15 dienos popietę pasitiko Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos (ŠAVB) organizuojamas festivalis „Kiemai“. Tik šį kartą 2019 m. apdovanoto Šiaulių miesto savivaldybės premija už geriausią kultūrinės edukacijos projektą festivalio „Kiemų“ organizatorės vaidmens ėmėsi Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka, konsultuojama patirties sukaupusių ŠAVB specialistų.

Aplinkinių daugiabučių gyventojai nepabūgę kaitros, jau skambant pirmiesiems renginį apšildžiusios Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro jaunimo muzikos grupės „Neto“ (vad. Nerilė Bernotienė) akordams, ėmė būriuotis daugiabučių kieme, susėdę paūksmėje šnekučiavosi ir klausėsi grupės atliekamų populiarių dainų.

Vakare žiūrovų laukė renginio vinis – pokalbis-diskusija su charizmatiškomis ir kultūros pasaulyje nusipelniusiomis moterimis: kino režisierėmis, populiarių ir ne vienu apdovanojimą sulaukusių filmų autorėmis Lina Lužyte ir Egle Vertelyte bei diskusijos moderatore, menininke, Jurgos Ivanauskaitės premijos laureate, apsakymų rinkinio „Miesto šventė“ autore Lina Simutyte. Pokalbio laikas neprailgo diskutuojant aktualiomis temomis apie Lietuvos moterų režisierių galimybes ir iššūkius, už kadro įprastai liekančius ir žiūrovui nežinomus procesus, režisierių išgyvenimus ir jaudinantį kelią iki galutinio produkto – užbaigto filmo.

Kiek vėliau, po diskusijos ir nedidelės pertraukos, gyventojų laukė antroji renginio dalis – filmo „Stebuklas“ peržiūra (rež. Eglė Vertelytė). 2018 m. „Sidabrinės gervės“ apdovanojimuose „Stebuklas“ buvo pripažintas geriausiu ilgametražiu vaidybiniu filmu, taip pat buvo apdovanotas už kaip geriausias metų filmas, geriausias režisierės darbas, geriausias scenarijus ir geriausias aktorės vaidmuo. Filme vaizduojama Lietuva, praėjus keleriems metams po Sovietų Sąjungos žlugimo, skendinti didelėje ekonominėje krizėje – darbo nėra, bankai bankrutuoja, infliacija. Irena, vietinės kiaulių fermos vedėja, nesėkmingai bando išlaikyti ūkį ir savo darbininkus, kai į kaimą atvažiuoja žavingas amerikietis. Jis pažada išgelbėti kiaulių fermą ir kaimą nuo bankroto. Ar jam tai pavyko, sužinojo į filmo peržiūrą susirinkę žiūrovai.

Vaidybinių filmų peržiūros – dar viena festivalio „Kiemai“ naujovių, paįvairinanti tradicines diskusijas su žymiais kultūros ir visuomenės veikėjais. Festivalis „Kiemai“ prasidėjo dar liepos 13 d. Šiauliuose filmo „Pilis“ (rež. Lina Lužytė) peržiūra.

Organizatoriai festivalio gerbėjams pažada ir daugiau staigmenų, pavyzdžiui, rugpjūčio 10 d. Šiauliuose vyksiančiu šokio trupės „Nuepiko“ spektakliu „Perdegimas“. Šiaulių miesto ir regiono daugiabučių namų gyventojams šią vasarą dar laukia susitikimai su Nomeda Marčėnaite, „YouTube“ turinio kūrėju Skirmantu Malinausku, atlikėjais Jurga Šeduikyte ir Virgiu Stakėnu, psichologu Gintaru Šmatavičiumi, žurnalistais, televizijos ir radijo laidų vedėjais Ryčiu Zemkausku, Ramūnu Zilniu ir Timūru Augucevičiumi, roko grupe „Colours of Bubbles“. Daugiau informacijos apie festivalį – https://savb.lt/lt/festivalis-kiemai/

Festivalio organizatoriai už šiltą priėmimą savo kieme, nuoširdžią pagalbą organizuojant renginį dėkoja bendrabučių bendruomenėms, ypač Kuršėnų jaunimui, kurie, net neprašyti, atskubėjo bibliotekininkams į pagalbą, padėjo parengiamuosiuose darbuose. Toks bendruomenių įsitraukimas į kultūrinių renginių organizavimą kiemuose yra vienas iš festivalio tikslų ir kasmet matomos gyventojų pastangos bei noras prisidėti rodo, kad kultūrinių renginių organizavimas netradicinėse erdvėse yra prasminga veikla tiek kultūros, tiek vietos bendruomenėms, kurios kieme tampa vienu.

Tie, kas negalėjote dalyvauti, kviečiame žiūrėti:

Robertos Stonkutės ir Mindaugo Laurinaičio nuotr.

Komentaras