Skip to content Skip to footer

Tarptautinis dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“ spalio 8–30 d. vėl pasklis po visą Lietuvą. Tarptautiniuose festivaliuose kruopščiai atrinktus filmus bus galima išvysti ne tik kino ir namų ekranuose – Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos lankytojai galės nemokamai žiūrėti visą 16-ojo „Nepatogaus kino“ programą.

„Visuomet norėjome rinktinius festivalio filmus parodyti kuo didesniam žiūrovų ratui, tad prieš kelerius metus subūrėme patikimų ir motyvuotų partnerių tinklą – juk kone kiekviename mieste ir miestelyje yra įsikūrusi biblioteka. O jos lankytojai – smalsūs, žingeidūs, kokybišką kultūrinį turinį mėgstantys žmonės. Šiemet „Nepatogaus kino“ programą rodys 190 šalies bibliotekų ir labai džiaugiamės, kad Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka jungiasi prie mūsų. Žiūrovai čia galės nemokamai pažiūrėti kad ir visus 50 filmų – tikrų, realybę keičiančių istorijų iš viso pasaulio“, – pasakoja festivalio „Nepatogus kinas“ vadovas Gediminas Andriukaitis.

Šiemetinėje festivalio programoje nugulusios istorijos – netikėtos, įkvepiančios, atviros, drąsios, iššaukiančios, demaskuojančios. „Nepatogaus kino“ pagrindinėje konkursinėje programoje dėl geriausio filmo titulo varžysis 9 filmai. Festivalyje taip pat įvyks dviejų lietuvių kūrėjų filmų premjeros: „Nepatogų kiną“ atidarantis Linos Lužytės „Piknikas Morijoje“ bei režisierių Martos Dauliūtės ir Viktorijos Šiaulytės filmas „Geras gyvenimas“.

Specialiojoje programoje „Like, share, subscribe“ kalbės jaunimas: apie tai, kodėl geidžiamiausia profesija jiems – nuomonės formuotojas arba kodėl susipažinimas internete gali būti netgi nuoširdesnis nei gyvas. Programos „Ekranų galia“ filmai paskatins permąstyti televizijos, interneto ar net pačių filmų įtaką mums mėginant apsispręsti, ko gi reikėtų nekęsti, ką palaikyti ar net kaip geisti. Na, o muzikinės programos filmai pakvies kurti savo taisykles – išsakyti drąsiausias mintis ir šokti taip, lyg niekas tavęs nematytų.

Programų „Tau čia nėra vietos“ ir „Karta po kartos“ filmų veikėjai – trapūs ir pažeidžiami, gyvenantys sudėtinguose istoriniuose kontekstuose ar nedėkingose šeimyninėse aplinkybės, tačiau tuo pačiu jie – itin stiprūs bei atsparūs įvairioms negandoms. O programos „Pati kalta“ filmai iš arčiau pažvelgs į moteris, kurios vis dar dažnai kaltinamos dėl savo nelaimių ir kurios iki šiol priverstos kovoti už teisę valdyti savo gyvenimus.

Tradicinėje jaunimui skirtoje programoje „Filmai, padedantys augti“ – kaip visuomet šmaikščios, įkvepiančios, pasaulį keičiančios ir kartais nepatogios, bet tikros istorijos. Na, o kitos tradicinės festivalio programos „Filmai už gamtą“ dokumentikos kūrėjai priversti aptarinėti vis sudėtingesnes temas – laikas kalbėti apie keliais centimetrais pakilsiantį jūros lygį, rodos, praėjo.

Visus „Nepatogaus kino“ filmus galima žiūrėti bibliotekoje esančiuose kompiuteriuose, kuriems suteikta prieiga prie virtualios „Nepatogaus kino“ salės, tik rekomenduojame atsinešti savo ausines. Bibliotekų, kuriose galima žiūrėti festivalio filmus, sąrašą galima rasti paspaudus šią nuorodą.
„Nepatogus kinas“ ragina žiūrovus kuo labiau pajusti festivalio dvasią ir kviečia filmus žiūrėti ne tik pavieniui, bet ir specialių bibliotekose vyksiančių seansų metu. O pažiūrėjus, pasilikti drauge pasidalinti įspūdžiais ir pasikalbėti apie tai, kas iš tiesų svarbu. Tad visoje Lietuvoje pasklidusios bibliotekos pakvies savo lankytojus susiburti prie ekranų keliems bendriems seansams.

Spalio 12 d., trečiadienį, 12 val., kviečiame į biblioteką ateiti vaikus ir šeimas – kartu žiūrėsime net du trumpametražius filmus. „Vanduo, vėjas, dulkės, duona“ (rež. Mahdi Zamanpour Kiasari) nukels į Irano dykumos oazę, kurioje gyvena 11-metis Abolfazlas. Jis – vienas iš 40 tūkst. Irano vaikų, neturinčių gimimo liudijimo ir dėl to negalinčių lankyti mokyklos. Filmas „Daugiau nei atsimenu“ (rež. Amy Bench) papasakos keturiolikametės Mugeni istoriją – vieną dieną jos šeimą iš lovos pakelia sprogimo garsai.

Spalio 20 d., penktadienį, 16 val., vyks filmo „Nučiuožę“ peržiūra (rež. Peter Day). Bičiuliai Rikke ir Aidenas filmuoja savo parkūro triukus. Kas kartą namų stogai privalo būti vis aukštesni, o krytis – vis didesnis. Vaikinai nuolat bendrauja su savo auditorija ir tikisi iš veiklos uždirbti milijonus. Bet kol kas visus uždarbius tenka atiduoti policijai mokant viešosios tvarkos pažeidimų baudas. Ilgainiui nerūpestingas šokinėjimas priveda prie traumos – abu vaikinai skirtingais būdais privalo išmokti ne vien bėgti nuo problemų, bet ir jas spręsti.

Spalio 25 d., antradienį, 11 val., vyks filmo „Tai, kas lieka kelyje“ peržiūra (rež. Jakob Krese
Danilo Do Carmo. Filme žiūrovas keliauja kartu su Lilian ir jos keturias vaikais. Šeima palieka Gvatemalą ir prisijungia prie tūkstantinės minios karavano, judančio Meksikos ir JAV sienos link. Tai saugiausias būdas vienišai mamai Lilian pasiekti savo tikslą – geresnio gyvenimo svajonę.

Apie „Nepatogų kiną“

„Nepatogus kinas“ – nuo 2007 m. kasmet vykstantis tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis. Tai yra nekomercinis renginys, siekiantis kurti erdvę žmogaus teisių, politikos, socialinės atsakomybės, tvarumo temomis, supažindinti visuomenę su pasaulinėmis aktualijomis, skatinti būti sąmoningiems ir kritiškiems. Festivalio metu pristatoma turtinga dokumentinių filmų programa, rengiami susitikimai su kino kūrėjais, organizuojamos diskusijos su filmų herojais, žmogaus teisių aktyvistais ir ekspertais. Vienas pagrindinių festivalio rėmėjų – Lietuvos kino centras.

Informaciją apie bibliotekos struktūriniuose teritoriniuose padaliniuose vyksiančius filmų seansus sekite www.srsvb.lt ir padalinių Facebook paskyrose.

Festivalio „Nepatogus kinas“ informacija

Komentaras