Skip to content Skip to footer

Iš kopų šnabždesio su debesim ir prošvaistėm,
Iš marių virpulio ir ežerų nendrėtų.
Iš duonos kvapo ir miškų giesmės
Kalba gimtoji lūposna įdėta.
Janina Degutytė, „Gimtoji kalba“

Gegužės 7-oji – viena reikšmingiausių datų mūsų tautos gyvenime. Prisimename visus, kurie kalbą saugojo, augino ir puoselėjo, kurie kovojo už laisvą žodį. Ji primena rusų carinės valdžios represijas, kuriomis buvo varžomi tautos brandumą liudijantys ženklai – kalba, knygų leidyba, spauda, laisvas žodis. Gegužės 6 d. Ginkūnų bibliotekoje vyko popietė Ginkūnų S. ir Vl. Zubovų progimnazijos 6a klasės mokiniams „Tautos dovana – Kalba“ (Mokytoja Aušra Višniauskienė). Renginio tikslas – pasidalinti turimomis žiniomis ir smagia forma įgyti naujų. Pradžioje Ginkūnų bibliotekos vyresn. bibliotekininkė Rimvida Linauskienė pristatė šiai datai sukurtą skelbimą ir knygų skirtukus, kuriuos sukūrė buvę Ginkūnų mokyklos moksleiviai Edvardas Vengris ir Armandas Gailiūnas, šiuo metu lankantys Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazijos 11 klasę.

Mokiniai žaidime-viktorinoje, naudodamiesi interaktyvia programa „Kahoot“, pasitikrino žinias apie knygas, rašytojus, liaudies išmintį. Bibliotekininkė pakvietė mokinius prisiminti ir įminti mįsles, patarles ir priežodžius. Reikėjo surinkti patarles iš pabirusių žodžių. Antra užduotis – sujungti rašytojo vardą ir pavardę, korteles užvedant viena virš kitos. Viktorinos „Daug skaitau – daug žinau“ užduotis atskleidė, ar vaikai atidžiai skaito knygas, nes reikėjo atpažinti knygų veikėjus bei rašytojus. Viktorinoje „Kaip gerai, kad esi, mano gimtas lietuviškas žodi“, reikėjo sudėlioti pateiktus žodžius į posmą, užrašyti po 5 lietuviškas pavardes, kilusias iš laukinių žvėrių ir paukščių pavadinimų, pavadinti pateiktus žodžius lietuviškai, sukurti rišlų pasakojimą, kurio visi žodžiai prasidėtų vardo raide, parašyti 5 pačius gražiausius lietuviškus žodžius ir sukurti su šiais žodžiais trumpą eilėraštį ir kt. Paskutinėje užduotyje – žodžių žaidimas „Skait…“, kuriame reikėjo parašyti kuo daugiau žodžių su žodžio „skaityti“ šaknimi. Su šia užduotimi mokiniai labai šauniai susidorojo ir pateikė visus įmanomus žodžius. Pabaigoje mokiniams ir mokytojai buvo įteikti skirtukai knygai.

Laikas su knyga, žodžiu, kalba prabėgo greitai. Norisi tikėti, kad kelionė bandant surasti žodį, knygą, gal žodį knygoje, o gal save – tarp žodžių, tarp knygų, būtų nesibaigianti.

Rimvida Linauskienė,
Ginkūnų bibliotekos vyresn. bibliotekininkė

Komentaras