Skip to content Skip to footer

Rugsėjo 11–20 dienomis vykstančios Europos paveldo dienos – puiki galimybė atkreipti dėmesį į kultūros paveldą, mums atitekusį ankstesnių kartų palikimą. Jis nuolat šalia mūsų, tik ne visada pažintas.
2020 m. rugsėjo 10 d. Ginkūnų bibliotekos organizuota pažintinė ekskursija ginkūniečiams „Pajuskime senųjų Ginkūnų dvasią“ – puikus būdas mums visiems prisiminti, kokį turtą turime. Savo kelionę pradėjome apžiūrėdami Ginkūnų dvarą, kuriame bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė Rimvida Linauskienė susirinkusiems pristatė Ginkūnų kaimo Žeimių gatvės istoriją. Ši gatvė išsiskiria iš kitų Ginkūnų gyvenvietės gatvių savo istorija, išplanavimu, istoriniais pastatais. Dešiniojoje gatvės pusėje iš buvusių šešių pastatų beliko vienas – dvarininkų Zubovų gyvenamas namas ir parkas. Prisiminta dvare gyvenusių Vladimiro  ir Sofijos Zubovų įvairiapusė švietėjiška veikla. Dvaro rūsiuose, pagalbinėse patalpose buvo įkurta slapta lietuviška mokykla, biblioteka, kuri veikė iki 1896 metų. Ginkūnietė Ona Kuraitienė pasidalino prisiminimais apie Ginkūnų dvaro ūkvedžiu dirbusį Joną Fledžinskį. Jis pamilo vieną grafaičių – Aleksandrą Zubovaitę ir ją vedė. O. Kuraitienė papasakojo apie  Fledžinskio vaikystės išgyvenimus, mokymąsi įvairiuose aukštuosiuose komercijos kursuose ir mokyklose, gyvenimą ir veiklą Rusijoje Pirmojo pasaulinio karo metais. Pasakotoja apžvelgė J. Fledžinsko visuomeninę ir kooperatinę veiklą  nepriklausomoje Lietuvoje.
Renginio dalyviai apžiūrėjo dvaro rūsius, kuriuose atsiveria autentiški akmens pamatai, dalis esančių patalpų, kamarėlių bei buvusi dvaro virtuvė.
Šalia dvaro išlikęs Zubovų ir Fledžinskių puoselėtas ir tvarkytas parkas, puošia Ginkūnų gyvenvietę. Širdį glosto ir ramina svyruokliai gluosniai, šimtamečiai kaštonai, ąžuolai ir daugiakamienės liepos. Laikas prabėgo nepastebimai. Nusifotografavę bendrai  nuotraukai, pavaikščioję po buvusio dvaro parką išsiskirstėme į namus.

Rimvida Linauskienė,
Ginkūnų bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė

Komentaras