Skip to content Skip to footer

Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka įgyvendina projektą „Pamiršti baltų ženklai šiuolaikinėje atributikoje“, kurį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba, partneris – Šiaulių rajono savivaldybė. Projektu buvo siekiama pažinti ir puoselėti pagonišką tautos istoriją, skatinti vaikus ir jaunimą domėtis savo šaknimis, apie senųjų raštų prasmę, suteikiant jiems naują aktualų turinį.

Projekto vykdymo laikotarpiu suorganizuota įvairių, kūrybingų veiklų.Dar karantino metu jaunimui surengtivirtualūs susitikimai su menininkais Mariumi Bražu ir Augustinu Našlėnu, per FB paskyrą rengti edukaciniai užsiėmimai. Vėliau bibliotekos erdvėse vyko kelių dienų kūrybinės dirbtuvės, kuriose buvo kuriami saviti simboliai, panaudojant pagoniškų baltų ženklų motyvus. Susirinkusieji sukurtus ir išpjaustytus ženklus perkėlė ant tekstilės, vieni siuvinėjo, kiti su kaitinimo presu prilipdė piešinį ant pasirinkto pirkinių maišelio ar sportinės kuprinėlės, skarelės, marškinėlių.

Šiose veiklose buvo naudojamos įsigytos inovatyvios priemonės – grafinės planšetės, termo plėvelės ploteris, presas. Kartu su lektoriais: menininkais, grafikos dizaineriais, dailės mokytojais, mokiniai ir jaunimas sukūrė patrauklius ir inovatyvius simbolius, šie įamžinti mobiliosiose vėliavose. Rugsėjo 23 d. Kuršėnų parke įvyko vėliavų alėjos „Kalba baltų simboliai“ atidarymas ir seminaras „Pamiršti baltų ženklai šiuolaikinėje atributikoje“. Visos vėliavos, sukurtos edukacinių užsiėmimų metu, turi QR kodą, kurį nuskenavus galima sužinoti sukurto ženklo reikšmę, daugiau apie patį ženklo kūrėją ir jo palinkėjimą Kuršėnų bendruomenei. Pranešimą „Senovės baltų papuošalai ir jų simbolika: per formą į turinį“ skaitė archeologė dr. Daiva Steponavičienė, etnografikos dizaineriai Kristina Siebaitė ir Jaroslav Daveiko pristatė projektą „Lietuviškų dekoratyvinių motyvų pritaikymas šiuolaikinei reklaminei grafikai“ ir interaktyvų žaidimą „Atgimusios žemaičių gėlės“. Po seminaro vyko kūrybinės veiklos: kultūros centro diskotekų salėje vyko audiovizualinė instaliacija „Tylios šventovės“ (pristatė multimedijos menininkas Augustinas Našlėnas), Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekoje vyko dirbtuvės „Baltų ženklai ant tekstilės“ (vedė menininkas Marius Bražas ir bibliotekos darbuotojos), kitoje erdvėje dalyviai išbandė žaidimą „Atgimusios žemaičių gėlės“: trepsėdami ant specialaus pado televizoriuje matė nuo judesių vis labiau augančią gėlę.

Šios veiklos parodė, kad mūsų protėvių simbolių paveldas – baltų ženklai yra daug kam nežinomi. Šiuo projektu pavyko juos prisiminti ir suteikti jiems naujų prasmių ir formų. Tikimės, kad šis inovatyvus projektas bus tęsiamas ir kitąmet, Kuršėnų parke įrengiant baltų simboliais puoštą skaitymo erdvę. Išmoktos edukacinės veiklos džiugins, ir ne tik kuršėniškius, nes sukurta paroda ir vėliavos – kilnojami, jas galės pamatyti ir kitų rajono bibliotekų skaitytojai. Kviečiame apsilankyti Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekoje ir pamatyti šias įdomias veiklas!

Joneta Filinskė,

Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Kuršėnų Vytauto Vitkausko padalinio vedėja

Nuotr. Robertos Rasikienės ir Jurgos Sajenkienės

Komentaras