Skip to content Skip to footer

JUBILIEJINĖ LIETUVOS BIBLIOTEKŲ SAVAITĖ ŠVĘS DVIDEŠIMTMEČIO POKYČIUS

2020 m. balandžio 23–29 d. Lietuvoje jau 20-tą kartą įvyks Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė. Jubiliejinė savaitė šiemet kitokia – be tarptautinės konferencijos, šventinio šurmulio, gausių kiekvienoje bibliotekoje vykstančių renginių. Viešąjį visuomenės gyvenimą visame pasaulyje pakoregavo kova su koronavirusu, apribojimus patyrė ir Lietuvos bibliotekos. Bet Nacionalinė bibliotekų savaitė šiemet vis tiek įvyks. Kitokia – bet kaip tik dėl to gal dar įsimintinesnė?

Kaip pasikeitėme per 20 metų? – klausiama 2020 metų Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės plakate. Ir atsakymą tikriausiai galime rasti tame pačiame plakate: bibliotekos dirba nuotoliniu būdu. To nebūtume galėję įsivaizduoti 2000-aisiais, kai, nors Lietuvos bibliotekas jau buvo pasiekę kompiuteriai, pradedamos kurti pirmosios elektroninės paslaugos, tačiau pilnavertė alternatyva fizinėms, tradicinėms bibliotekų paslaugoms dar neegzistavo. Per 20 metų Lietuvos bibliotekos nuėjo didžiulį kelią – modernėjo bibliotekų pastatai ir bibliotekų paslaugos, daugėjo kokybiškų, įtraukių renginių, drąsėjo projektinė mintis. Bibliotekų specialistai įgijo naujų įgūdžių, leidžiančių kurti įvairius virtualius produktus – elektroninių informacijos šaltinių portalus, kraštotyros svetaines, edukacinius žaidimus ir programas. Bibliotekos tapo matomu, veikliu ir drąsiu kultūros lauko žaidėju, o Lietuvos bibliotekos ir bibliotekininkai – žinomi ir pasaulio bibliotekininkystės arenoje.
Lietuvos bibliotekos nemažai prisidėjo ugdant visuomenės ir ypač – socialiai jautriausių jos grupių, kompiuterinį ir skaitmeninį raštingumą, dalyvaudamos įvairiose skaitymo skatinimo veiklose ir jas inicijuodamos, kurdamos edukacines programas ir tiesiog – tapusios jaukiomis, kviečiančiomis erdvėmis, skirtomis sužinoti, bendrauti, būti. Net ir karantino metu bibliotekos svariai prisidėjo prie mokymosi nuotoliniu būdu, laikinai suteikdamos kompiuterius į namus jų neturintiems mokiniams. Ir prie medicinos darbuotojų, kovojančių pandemijos židiniuose, apsaugos – sumaniai panaudodamos turimą įrangą, bibliotekos išspausdino ir pagamino dešimtis tūkstančių apsauginių veido skydelių ir padovanojo jos ligoninėms, medicinos įstaigoms, greitosios pagalbos stotims.
Biblioteka yra pasaulio išminties ir tautos kultūrinės atminties komunikacija. Pandemijos patirtys taip pat neabejotinai bus aprašytos daugybėje tekstų, kuriuos…  po dar 20 metų rasime bibliotekose.

Pagrindinis Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės organizatorius – Lietuvos bibliotekininkų draugija.

Daugiau informacijos apie  Lietuvos bibliotekų organizuojamas veiklas skirtas Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitei: Facebook profilyje

Nors šiemet Bibliotekų savaitės planus pakoregavo virusas, tačiau Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka kviečia Šiaulių rajono bibliotekų skaitytojus visuose renginiuose dalyvauti virtualiai, tiesiai iš namų, ir kartu paminėti Nacionalinę bibliotekų savaitę su šūkiu „Kaip pasikeitėme per 20 metų?“!

ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS VIEŠOSIOS BIBLIOTEKOS VEIKLOS,
SKIRTOS NACIONALINEI LIETUVOS BIBLIOTEKŲ SAVAITEI

„Kaip pasikeitėme per 20 metų?“

■ 23 d. – ŠRSVB svetainėje – Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų mokyklos 6 kl. mokinių kūrybinių darbų virtuali paroda „Teatro kostiumai pagal pasirinktą knygą“.

■ 23 d. – ŠRSVB svetainėjevirtuali paroda „Gruzdžių bibliotekos istorija ir dabartis“.

■ 23–29 d. – Gruzdžių Augustino Griciaus bibliotekos Facebook paskyroje – virtuali akcija „Linkėjimai bibliotekai“.

■ 23 d.  – Naisių bibliotekos Facebook paskyroje – virtuali diskusija, naudojant Messenger programą, „Knyga, kaip … vaistas“.

■ 23 d.Gruzdžių Augustino Griciaus ir ŠRSVB Facebook paskyrose„Kiškio skaitymai“ vaikams. Skaito Liongina Šufinskienė.

23 d.ŠRSVB svetainėje – Laimos Steponavičienės kūrybinis straipsnis ir nuotraukos „Kas mums yra knyga?“

24 d. – ŠRSVB ir Gruzdžių Augustino Griciaus bibliotekos Facebook paskyroje – video reportažas „Bibliotekos skaitytojų sveikinimai“.

25 d. ŠRSVB Facebook paskyroje – fotografijų paroda „Kaip keitėsi biblioteka?“.

■ 26 d. – ŠRSVB ir Ginkūnų Facebook paskyrose – knygų apžvalga „Neįkainojamos knygos ir brangūs rašytojai“.

■ 27 d. – ŠRSVB Facebook paskyroje – video filmukas „Kužių ir Gilaičių bibliotekų skaitytojų pamąstymai apie biblioteką“.

■ 29 d. – ŠRSVB Facebook paskyroje – video reportažas „Vaikams skaito rašytoja“. Skaito rašytoja Monika Domeikienė.

■ 29 d. 17 val. – Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos facebook puslapyje – tiesioginė paskaitos transliacija „Baltiški sigilai“, lektorius multimedijos menininkas Augustinas Našlėnas, skirta Nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei.

Lietuvos bibliotekininkų draugijos ir Šiaulių rajono  savivaldybės viešosios bibliotekos informacija

 

 

Komentaras