Skip to content Skip to footer

Žolinė – katalikiškose šalyse visuotinai švenčiama šventė, vadinama Švenčiausiosios Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų iškilmėmis. „Žolinė“ – tai šiomis dienomis plačiai vartojamas liaudiškas šventės pavadinimas, kilęs būtent nuo tradicijos šią dieną bažnyčioje šventinti žolynus. Ši tradicinė šventė 2000 m. buvo paskelbta valstybine švente.
Šį metą kaimo darbuose ir gamtoje taikliai nusako tautosakos patarlės ir priežodžiai: „Ant Žolinės javų pilnos šalinės“, „Ant Žolinės vaisius Dievas prinokina ir vaikučiams išdalina“. Tačiau „Nuo Žolinės šuoliais diena trumpėja“… Norint pajausti lietuviškąją šventės dvasią, reikia jos metu pabuvoti kokiame nors kaime, kaimelyje ar bažnytkaimyje.
Rugpjūčio 15-ąją smagi ir nepakartojama šventė vyko ir Naisiuose. Didžiojoje ir Baltų arenos scenose koncertavo žinomi dainininkai ir atlikėjai bei grupės, o įvairiose Naisių erdvėse vyko šventinė mugė, edukacijos, parodos, paskaitos, duonos kepimas ant laužo, susitikimai su žolininkais, spektakliai. Ryškiausias Žolinės paprotys yra žolynų šventinimas bažnyčioje, tačiau Naisiuose, prie sporto rūmų, buvo įkurta Žolinės puokščių ir floristinių darbų paroda „Žolinės spalvos“. Buvo eksponuota 12 kompozicijų, kurių kiekviena išsiskyrė savo pavadinimu bei originalumu. Naisių biblioteka dalyvavo su „SENOVINE SKAITYKLA“, kur vėliau mielai paveikslavosi ne vienas „skaitytojas“.
Ne veltui ŽOLINĖ artimai siejama su žolynais, gėlynais, vaistažolėmis, javais… Pasak etnologės Gražinos Kadžytės, Žolinė – tai diena, kuomet tradiciškai buvo švenčiama visuotinė augmenijos branda ir dėkota už naują derlių. Šios šventės šaknys slypi gilioje senovėje.

Daiva Remeikienė,
Naisių bibliotekos bibliotekininkė
Nuotraukos Vido Remeikos, Rasos Remeikienės

Komentaras