Skip to content Skip to footer

2017 m. spalio 25 d. nemažas būrys Romučių kaimo bendruomenės gyventojų išvyko į pažintinę kelionę, aplankyti Ventės ragą – ornitologijos stotį.
Šilutės kraštas pasitiko mus niūria rudeniška gamta – lijo lietus, pūtė stiprus vėjas, lygumose tyvuliuojančiu vandeniu. Visur daug vandens.
Netrukome pasiekti ir galutinį tašką, tai Ventės ragą, kuriame 1929 m. prof. Tadas Ivanauskas įkūrė paukščių žiedavimo stotį. Žiedavimas – klasikinis sparnuočių migravimo tyrimo metodas. Rugsėjo – spalio mėnesiais neretai būna dienų, kai Lietuvos pajūriu ties Klaipėda per dieną praskrenda daugiau kaip 3 milijonai paukščių, iš kurių 70–80 procentų pasuka per Kuršių neriją.
Paukščių migravimas – vienas paslaptingiausių ir vis dar iki galo neišaiškintų gyvosios gamtos reiškinių. Kiekvienais metais pavasarį ir rudenį milijonai paukščių praskrenda virš mūsų šalies, keliaudami į gimtuosius kraštus ar traukdami iš jų.
1959 m. buvo pastatytos pirmosios stacionarios 12 m. aukščio ir 40 m. pločio gaudyklės. 1978 m. Ventės rage pastatyta didžioji paukščių gaudyklė, naudojant elektrines gerves gaudyklė per 1–2 min. iškeliama ant 25 m. aukščio stulpų po metų įrengta ir antra tokia pat gaudyklė. Tai didžiausios Europoje paukščių gaudyklės, tad per metus sužieduojama apie 80–100 tūkstančių paukščių. Sugauti ir sužieduoti paukščiai vėliau aptinkami daugelyje Europos šalių, Irake, Egipte ar net Pietų Afrikos Respublikoje.
Visą šią informaciją apie Ventės rago ornitologijos stotį, paukščių migravimą, žiedavimą, tinklus mums nuotaikingai papasakojo gamtininkas – ornitologas Vytautas Jusius. Jis mums parodė kaip žieduojami paukščiai, stebėjome kaip jis moka „užmigdyti“ paukštuką, o mus mokino kaip juos pažadinti ir paleisti į laisvę.
Pabuvoję ornitologijos stotyje, užlipome į švyturį pastatytą 1963 m. laivams ir sieliams ši vieta buvo ypač pavojinga čia suduždavo daug laivų.
Aplankėme ornitologijos stotyje veikiantį muziejų, kuriame susipažinome su daugybe paukščių, o atsisėdę ant sėdmaišių pasižiūrėjome filmą nufilmuotą iš paukščio skrydžio.
Dėkojame Šiaulių rajono savivaldybės administracijai, o ypač direktoriui Gipoldui Karkleliui už suteiktą transportą ir galimybę bendruomenei aplankyti išskirtinę Lietuvos krašto vietovę.
Grįždami į namus aplankėm į Švėkšnos miestelį.

Janina Butnorienė,
Romučių bibliotekos bibliotekininkė

 

Komentaras