Skip to content Skip to footer

 Atėjus šventėms norisi papuošti namų, bendruomenių, bibliotekų erdves. Nieko nėra šilčiau už savo rankų darbo papuošimus.

Gruodžio 5 dieną Šiupylių bibliotekoje vyko susitikimas su tautodailininke Rasa Šiškuviene. Į renginį atėjo moterys, kurios norėjo susipažinti su karpiniais iš popieriaus.

Viešnia užsiėmimo dalyves supažindino su karpymo istorija. Ji papasakojo, kad karpiniai, meniniai dirbiniai iš popieriaus – tai sena meno šaka. Karpoma žirklėmis (sulenkus lapą daug kartų), kartais pjaustoma peiliu. Karpiniai atsirado senovės Kinijoje (seniausi išlikę 4 a. karpiniai), paplito Japonijoje ir Vietname. Naudoti per religines apeigas, dovanoti drauge su šventinėmis vaišėmis, karpiniais puošiant namus siekta apsisaugoti nuo piktų dvasių, prišaukti sėkmę.

Lietuvoje popieriaus karpiniais pradėta užsiiminėti 19 a. pabaigos. Karpiniai buvo ažūriniai, klijuojami vienspalviai ir daugiaspalviai, aplikacijos. Žmonės karpiniais gražindavo žibalinių lempų gaubtus, lentynas, veidrodžių rėmus, langus.

Rodydama savo popierinius šedevrus, tautodailininkė supažindino su jų atlikimo technika. Moterys smalsiai apžiūrinėjo jos eksponuojamus darbelius ir labai norėjo kažką sukurti gražaus.

Popietę vainikavo nuostabūs karpiniai iš popieriaus: angeliukai, nykštuko kepurė – kalėdinė eglutė. Tai atrodo nesunkus darbas, bet reikalaujantis kruopštumo ir pastangų.

Kalėdiniai karpiniai ant namų, bibliotekos ir bendruomenės langų džiugins ne tik namiškius. Ir praeiviai negalės atitraukti akių nuo tokio šventiško lango.

Salvinija Šeškauskienė,
Šiupylių bibliotekos bibliotekininkė

Komentaras