Skip to content Skip to footer

Užgavėnės – žiemos palydų ir pavasario šventė. Jos švenčiamos likus 46 dienoms iki Velykų. Šiemet jas švęsime kovo 5 d.
Šiai šventei svarbiausia savitumas, linksmumas, žaismingumas. Kaukės ir persirenginėjimas – vienas iš pagrindinių Užgavėnių šventės atributų. Svarbiausia, kad Užgavėnių drabužiai nebūtų kasdieniai. Jie turi būti kažkuo išskirtiniai neįprasti, o veidas – paslėptas po kauke. Tradicinės Užgavėnių kaukės buvo iš medžio, kailio, pakulų. Tačiau ši tradicija pamažu nyko, tad vėliau kaukes pradėjo gaminti iš popieriaus. Pastaraisiais metais tapo populiaru jas daryti papjė mašė technika, kai ant stiklainio sluoksnis po sluoksnio klijuojami laikraščiai. Ir taip galima sukurti įvairių šventės personažo kaukių.
Kad pasiruoštume šiai šventei Žadžiūnų bibliotekoje vasario 19, 20, 22 dienomis bibliotekoje vyko edukaciniai užsiėmimai „Gaminame Užgavėnių kaukę“. Susirikusieji sužinojo apie Užgavėnių tradicijas ir kaukių reikšmes. Kiekvienas kaukių gaminimo užsiėmimo dalyvis pasirinko Užgavėnių personažo kaukę. Vyresni vaikai gamino sudėtingesnes kaukes. Naudojo priemones: lipalą, laikraščius, žurnalus, guašą, siūlus, gipsinį bintą. Mažesni vaikai gamino iš kartono, dar kiti piešė. Užsiėmimo metu vaikams padėjo Žadžiūnų bendruomenės pirmininkė Malvina Stravinskienė.
Iš visų pagamintų Užgavėnių kaukių bibliotekoje sukurta paroda „Užgavėnių kaukės“. Šiomis kaukėmis vaikai pasipuoš per Užgavėnių šventę.

Ona Skirmantienė,
Žadžiūnų bibliotekos bibliotekininkė