Skip to content Skip to footer

Rugpjūčio 25 d. Gruzdžiuose lankėsi  Lėja Zakh Aharoni  (Leah Zakh Aharoni) iš Izraelio. Viešnią pasitiko Gruzdžių seniūnijos seniūnės pavaduotoja Gražina Slavikienė ir Gruzdžių Augustino Griciaus bibliotekos bibliotekininkė Liongina Šufinskienė. Lėja atvyko aplankyti vietų, kuriose gyveno jos proprosenelis Abramas Gruzdas. Abramo šeima Gruzdžiuose turėjo siuvyklą. 1932 metais, mirus Abramui, šeima išvyko iš Lietuvos.

Išklausiusi Gražinos ir Lionginos pasakojimų apie Gruzdžiuose gyvenusius žydus, viešnia apžiūrėjo Nepriklausomybės aikštėje, Kaštonų gatvėje dar išlikusius  žydams priklausiusius namus, Vilties gatvėje vietą, kur stovėjo žydų sinagoga, išlikusią dalį tvoros, juosusios šią sinagogą. Aplankė senąsias žydų kapines, kuriose ieškojo savo giminaičių kapo, bet, gaila, kad nepavyko atsekti, kurioje vietoje šis kapas. Skaudu Lėjai buvo melstis žydų sušaudymo vietoje, kuri yra už žydų senųjų kapinių. Čia sušaudyta 50 žydų tautybės žmonių, gyvenusių Gruzdžiuose. Prie  bendro holokausto aukų kapo paminklinio akmens ji uždegė žvakutę, o išeidama padėjo akmenuką. Iš Gruzdžių viešnia ir gruzdietės nuvyko į vieną didžiausių žydų masinių žudynių vietą Lietuvoje Luponių miške, netoli Kužių miestelio. Šiame miške masinių žudynių metu Antrojo pasaulinio karo metais nužudyta aštuoni tūkstančiai žydų ir kitų tautybių piliečių.

Ši kelionė Lėjai labai jautri: pavaikščiota tomis vietomis, kur vaikščiojo jos proproseneliai, aplankytos vietos, kur norėta sunaikinti visą jos tautą.  Lėją paguodė tai, kad Gruzdžių žmonės, seniūnijos darbuotojai nepamiršta Gruzdžiuose gyvenusių žydų tautybės žmonių, kad prižiūri žydų ir senąsias kapines, holokausto aukų kapą, kad aplink gražu, tvarkinga, nupjauta žolė. Su Gražina ir Liongina Lėja atsisveikino tikėdamasi pasimatyti kitais metais, nes planuoja atvykti su dėde ir žydų senosiose kapinėse atstatyti paminklą.

Liongina Šufinskienė,
Gruzdžių Augustino Griciaus bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė
Fotografijos autorės

Komentaras