Kultūros pasas nėra fizinis dokumentas – tai priemonė, administruojama švietimo portale https://www.kulturospasas.lt/.
Daugiau informacijos apie kultūros pasą.
Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka moksleiviams siūlo kultūros ir meno paslaugas pagal Kultūros paso programas:
1. Edukacinė programa „Kviečiame į trobelę ant vištos kojelės“:
https://www.kulturospasas.lt/kulturines-edukacijos/2575
Jums įdomu pamatyti kaip gyvena dvi šaunios raganaitės? Kviečiame virtualiai apsilankyti trobelėje ant vištos kojelės. Susipažinsite su raganaičių buitimi, išdaigomis, išmoksite raganiškų burtų, smagių dainelių, sužinosite, kokiose knygelėse gyvena raganos. Fantastiška nuotaika – garantuota.
2. Edukacinė programa „Interaktyvus užsiėmimas apie Kuršėnų krašto šnektas“:
https://www.kulturospasas.lt/kulturines-edukacijos/4395
Puoselėjant Šiaulių rajono (įskaitant ir Kuršėnų miesto) kultūros ir lituanistikos paveldo pažinimą, Kuršėnų šnektos ir jos patarmių pažinimą, žemaičių dialektų saugojimą ir sklaidą regione, organizuojamos interaktyvios lietuvių kalbos pamokos-žaidimai bibliotekoje. Vienas populiariausių – žaidimas-dėlionė „Linksmai apie Kuršėnų krašto patarmes (šnektas)“ (skirtas pradinių klasių mokiniams), suteiks galimybę išsamiau susipažinti su aplinkinių vietovių šnektų įvairove. Pasitelkus interaktyvų 55 colių stalą-ekraną, panaudojant lietuvių kalbos sinonimų, antonimų, vietovardžių ir kitas duomenų bazes, lietuviškus žaidimus, vedamos lietuvių kalbos pamokos taps žaismingesnės ir įtraukiančios mokinius į ugdymo procesą. Žaidimo metu vaikams ekrane pateikiamos užduotys, pasukant žaidimo ratą: pvz., ką reiškia tam tikri kuršėnietiški žodžiai, posakiai, mįslės, arba prašoma padaryti teisingas žodžių sąsajas, o pagal gautus teisingus atsakymus jie reitinguojami.
3. Edukacinė programa ,,Puodelio dekoravimas savitais baltų simboliais“:
https://www.kulturospasas.lt/kulturines-edukacijos/4158
Šio užsiėmimo tikslas – skatinti mokinių kūrybiškumą, per etinės kultūros ir baltų simbolikos pažinimą. Pirmoji dalis teorinė – jos metu edukatorius pristatys baltų etninės kultūros ir kurtų simbolių istoriją, reikšmes, pateiks jų vizualinius pavyzdžius. Antroje dalyje vyks stiklo, keramikos (fajanso ar kitų medžiagų) dekoravimo technologijos aptarimas. Vaikai patys vartys pateiktus leidinius ir išsirinks simbolį, kurį savaip interpretuos ir pavaizduos ant puodelio. Kiekvienas paslaugos dalyvis su savimi išsineš unikalų, rankomis dekoruotą dirbinį, kuris papuoš namų interjerą.
4. Edukacinė programa „Ebru menas – tapymas ant vandens“:
https://www.kulturospasas.lt/kulturines-edukacijos/2058
Edukacinių užsiėmimų ,,Ebru menas – tapymas ant vandens“ metu dalyviai bus supažindinami su specialia ebru meno technika, ją naudodami kurs vienetinį, kūrybišką, spalvotą piešinį. Ši technologija lengvai įvaldoma bet kurio amžiaus kūrėjui, todėl kviečiame registruotis 1–12 klasių mokinius.
5. Edukacinė programa „Baltų simboliai atgimsta metaliniame ženkliuke“:
https://www.kulturospasas.lt/kulturines-edukacijos/2087
Mokiniai supažindinami su Baltų simboliais, kultūra. Kurdami asmeninį ženkliuką vaikai ne tik susipažins su metalinių ženkliukų staklėmis ir jų gamyba, bet ir ugdys savo kūrybiškumą, meninius gebėjimus, analizuos dizaino principus ir gebės argumentuotai pristatyti savo savitą meninį kūrinį. Išbandys įvairias dailės priemones, dekoruodami ženkliuką.
6. Edukacinė programa „Baltaragio malūno užkulisiai“:
https://www.kulturospasas.lt/kulturines-edukacijos/2267
Kas nežino Baltaragio malūno! Jei neskaitė knygos, matė filmą, baletą, arba spektaklį, o gal girdėjo pasakojimą apie malūnininką ir jo dukrą, savo burtuose susipainiojusią davatką ir žinomą velnią – Pinčiuką. Mokiniai susipažins su malūnų Lietuvoje istorija, jų kultūra, įtaka žmonių gyvenimui. Mokiniams bus pristatyti būtent šio regiono malūnai, parodytos jų nuotraukos, papasakota istorija. Taip pat bus atskleistas kūrinio „Baltaragio malūnas“ folkloriškumas. Išsiaiškinę malūnų architektūros ir puošybos elementus, perkels juos į 3D vizualizaciją, panaudodami 3D pieštukus – sukurs malūnų maketus.
7. Edukacinė programa „Teatrinės lėlės. Kas tai?“:
https://www.kulturospasas.lt/kulturines-edukacijos/4286
Užsiėmimo metu vaikai susipažįsta su teatrinėmis lėlėmis, jų atsiradimo istorija, kūrybos ir gamybos būdais. Pristatoma teatrinių lėlių įvairovė: lazdelinės, marionetinės, pirštininės, šešėlinės ir kt. Parodomos lėlės, esančios bibliotekos ,,Lėlių muziejuje“. Po to jie patys, padedami edukatorių, sukuria savitą personažinę lėlę: iš antrinių žaliavų, gipso tvarsčių, modelino, siūlų, audinio, popieriaus ar kt. medžiagų. Mokiniai bibliotekoje taip pat aplanko neįprastų knygų kambarį, kuriame eksponuojamos įvairiausių dydžių, formų vaikiškos knygos ir teatrinių lėlių personažai.
8. Edukacinė programa „Antrinių žaliavų virsmas pasakų herojais“:
https://www.kulturospasas.lt/kulturines-edukacijos/4242
Edukacinio užsiėmimo pradžioje (pagal dalyvių amžių), panaudojant filmuotą medžiagą ir skaidres, bus apsvarstyta vartotojiškos kultūros įtaka ir žala gamtai bei pamokoma kaip prisidėti prie gamtinių išteklių saugojimo. Apsvarstysime kaip sukauptas, nebetinkamas naudoti žaliavas perkurti antriniam naudojimui, iš jų sukuriant naują savitą kūrinį (pvz., pasakos herojų). Paaiškinsime apie gamtos ekologiją, medžiagų tvarumą, supažindinsime su įvairiomis medžiagomis: plastiku, popieriumi, skirtingomis pakavimo priemonėmis, stiklu, metalu, keramika, guma, tekstile, mediena, statybinėmis priemonėmis, elektronikos įrenginiais ir jų panaudojimu kitam kūriniui sukurti. Pateiksime kai kurias daiktų daugkartinio panaudojimo idėjas pagal medžiagų standumą, patvarumą, siekiant jų kūrybiško pritaikymo. Praktinėje užsiėmimo dalyje bus gaminami pasakų herojai iš antrinių žaliavų, kuriuos bus galima parsinešti į namus: dalyviai patys pasirinks medžiagas, jų spalvas ir kurs norimą pasakos herojų (pvz.: vienų herojų kūnai gali būti gaminami iš tualetinio popieriaus ritinėlių, kitų – iš panaudotų kartono ar plastiko stiklinių, plaukai – iš išardytų senų kojinių siūlų, o kepurėlės – iš senos, nebenešiojamos suknelės ir pan.).
9. Edukacinė programa „Dovanėlė SAU: rankdarbių gaminimas iš modelino“:
https://www.kulturospasas.lt/kulturines-edukacijos/4061
Teorinio užsiėmimo metu dalyviai susipažins su modelino naudojimo ypatumais, istorija, dekoravimo būdais, formavimu. Praktinėje edukacijos dalyje iš duoto modelino gabaliuko dalyviai patys nusilipdys dirbinius pasirinkta tematika.
Kultūros paso paslaugas galima užsakyti svetainėje https://www.kulturospasas.lt/kulturines-edukacijos