Skip to content Skip to footer

Virtualus turas po biblioteką

Renginių salė. Amfiteatras

Renginių salė ir amfiteatras yra pagrindinės bibliotekos bendruomenės kultūrinių renginių erdvės, skirtos žodiniams renginiams, kino peržiūroms, bendruomenių iniciatyvoms ir saviraiškai.

Renginių salėje telpa apie 50 lankytojų. Ją galima užtamsinti ir panaudoti skaidrių, filmų peržiūroms, yra reikalinga technika (kompiuteris, projektorius su ekranu, 75 colių televizorius, garso sistema). Tai puiki erdvė kameriniams kino vakarams, filmų retrospektyvoms, kino edukaciniams renginiams, kino ar animacijos mėgėjų konkursams, festivaliams ir susitikimams su kino kūrėjais rengti. Renginių salėje įkurta mažoji parodų galerija fotografijos, tapybos ir kitiems darbams eksponuoti, leisianti pristatyti profesionalių ir pradedančių menininkų kūrinius. Iš renginių salės yra galimybė išeiti į amfiteatrą, kuriame vienu metu gali tilpti apie 80 žiūrovų. Amfiteatro scenoje šiltuoju metų laiku vyksta įvairūs kultūriniai renginiai: poezijos vakarai, susitikimai su rašytojais, koncertai, performansai ir kt.

Jaunimo kūrybos ir inovacijų erdvė

Žemutiniame (–1) aukšte įsikūrusi Jaunimo kūrybos ir inovacijų erdvė, skirta jaunų žmonių mąstymo, žinių akiračio ir kūrybiškumo lavinimui. Joje gausu įvairių žaidimų ir interaktyvios įrangos: įvairių inžinerinių FISHER TECHNIC robotikos bei LEGO konstruktorių, programuojamų RYZE TECH dronų, mikrokompiuterių RASPBERRY ir mikrokontrolerių ARDUINO rinkinių, skirtų susipažinti su ankstyvąja inžinerija: robotikos valdymo pradmenimis, įrenginių elektronika ir automatizavimu. Jaunimo erdvėje taip pat rasite ir SAMSUNG kamerą, filmuojančią ar fotografuojančią 360 laipsnių kampu bei platformą su trimačiais virtualios realybės akiniais, ausinėmis, kurie akimirksniu suteiks naujų potyrių ir sužadins norą žaisti.

Mėgstantys kitokius kompiuterinius žaidimus, galės naudotis žaidimų konsole „PlayStation 4“ su balsą bei judesius atpažįstančiu priedėliu „Kinect“, dviem žaidimų pulteliais „Sony Move Motion Controller“ ir virtualios realybės akiniais – tai pasitarnaus ne tik žaidimui, bet ir sportui ar šokių pamokoms.

Šioje jaunimo erdvėje įrengtas ir jaukus medinis namelis. Jame malonu ir gera dalintis idėjomis su bendraminčiais ar net patogiai įsikūrus atlikti mokykloje užduotus namų darbus, ar pažaisti įvairius stalo žaidimus. Jie padės atnaujinti ir praplėsti žinias įvairiomis temomis apie Lietuvą ir visą pasaulį. O žaisdami stalo žaidimus turėsite galimybę parodyti savo pranašumą prieš varžovą.

Žiniasklaidos skaitykla

Tai pati šviesiausia erdvė bibliotekos 1 aukšte, netoli vestibiulio. Skaitykloje yra gausus ir vartotojams atviras informacinių (enciklopedijų, žodynų, žinynų ir kt.) leidinių fondas bei 38 pavadinimų serialiniai leidiniai (laikraščiai, žurnalai, tęstiniai darbai), kurie skaitomi vietoje, o senesni išduodami ir į namus. Palei sieną ir koridoriuje – galerinė erdvė su taškiniu apšvietimu meno parodoms.

Vartotojų nemokamai prieigai – prenumeruojamos naujienų svetainės BNS, Delfi plius, 15min bei solidžios duomenų bazės: EBSCO Publishing, Naxos music library, Infolex, e-savadai ir kt.

Šioje erdvėje mobilios lentynos ir lengvos kėdės užtikrina greitą erdvės pritaikymą kameriniams renginiams, tad čia vyksta literatūros aptarimai, diskusijos, susitikimai su žymiais žmonėmis.

Skaitykloje yra 5 kompiuterizuotos darbo vietos su nemokama belaide interneto prieiga bei daugiafunkcis įrenginys, kuriuo galima kompiuteriu parengtus darbus ar kitą reikalingą informaciją atsispausdinti, kopijuoti (A4 ir A3 formatais) ar skenuoti (A4 formatu) bei laminuoti ir spiraliniu būdu įrišti.

Vaikų abonementas. Interaktyvi erdvė

Vaikų abonemento ir žaislotekos „Pumpurėlis“ fondą sudaro apie 6000 fiz. vnt. leidinių (be periodikos), skirtų įvairaus amžiaus vaikams. Fondo daugumą sudaro knygos (be popierinių, dar esti garsinės, interaktyvios), periodiniai leidiniai, stalo žaidimai, el. dokumentai (kino filmai, muzikos įrašai CD-DVD ir kt. laikmenose).

Jaunieji bibliotekos lankytojai šioje erdvėje ras jaukių kampelių skaitymui, mokyklinių užduočių atlikimui, bendravimui, laisvalaikio leidimui. Čia yra įrengtos penkios kompiuterizuotos darbo vietos su vieša interneto prieiga ir poilsio kampeliu.

Ši erdvė unikali tuo, kad vaikų gamtos pažinimui yra įrengti net du gyvieji gamtos kampeliai. Vienas iš jų – permatomas formikariumas su dviejų rūšių naminėmis skruzdėlėmis. Kitas – akvariumas su įvairiarūšėmis žuvelėmis ir poilsio krėslais. Gyvieji kampeliai ugdo vaikų ekologinę kultūrą, atsakomybę, be to, teikia reabilitacinę naudą – mažina neigiamas emocijas, stresą, padeda atsipalaiduoti, nusiraminti ir pailsėti.

Šioje erdvėje yra vaikų mėgstamas 55 colių interaktyvus stalas-ekranas, kuriame integruoti penki žaidimai apie Kuršėnus ir Šiaulių rajoną: „Žaisdamas pažink Šiaulių krašto lituanistinius lobius“, „Linksmai apie Kuršėnų krašto patarmes (šnektas)“, „Įminkime Kuršėnų mįsles…“, „Molio kelias“, „Kelionė po Šiaulių rajoną“. Be to, pasitelkiant šį išmanų įrenginį, organizuojamos vaikų viktorinos, protmūšiai, mokymai, vedamos integruotos lietuvių k. pamokos, žaidžiamas interaktyvus žaidimas „Užaugink žemaičių gėlę“. Lankytojai čia gali rasti ir virtualios realybės akinius „Oculus Quest 2“, kurie padeda pasinerti į virtualų pasaulį.

Ši erdvė taip pat skirta edukacinėms veikloms, grupiniams užsiėmimams, garsiniams knygų skaitymams prie gyvųjų gamtos kampelių. Čia veikia vaikų klubas „Smalsučiai“, į kurį renkasi 1–5 klasių mokiniai. Susitikimų metu vyksta įvairios ugdymo veiklos: minimos įsimintinos datos, šventės, skaitomos knygos ir vykdomi jų aptarimai, deklamuojami savos kūrybos eilėraščiai, sprendžiamos interaktyvios viktorinos, konstruojami robotai. Dažniausiai užsiėmimai vyksta pagal temas arba tai, ką pasiūlo patys vaikai.

Žaisloteka „Pumpurėlis“

Tai žaismingiausia bibliotekos erdvė, skirta 2–8 metų amžiaus vaikams ir jų tėveliams. Čia galima turiningai ir prasmingai kartu praleisti laisvalaikį, minėti vaikų progines šventes. Mažieji šioje erdvėje gali tyrinėti pasaulį, pamatyti įvairius knygų personažus, rasti garsinių, sensorinių, lavinamųjų bei interaktyvių knygučių, piešimo priemonių, stalo žaidimų, kamuoliukų baseiną, 3D konstruktorių, LEGO duplo rinkinius, statomus ant specialiai pritaikytos sienos, pramogauti edukacinėje čiuožykloje bei užsiimti kita įdomia veikla. Vertinantys pasyvią veiklą, gali per išmanų 60 colių televizorių stebėti edukacinius filmukus, mokomąsias daineles ar paprasčiausiai ant minkštasuolio paskaityti. Mažųjų saugumui ir patogumui yra šildomos paminkštintos grindys.

Biblioteka yra prisijungusi prie Šiaulių P. Višinskio viešosios bibliotekos iniciatyvos „Biblioteka visiems“, tad stengiasi erdves pritaikyti ir skirtingų, specialių poreikių turintiems lankytojams. Šioje erdvėje yra specialiai pritaikytas „Sensorinio gesintuvo“ rinkinys (palapinė su sensoriniais daiktais, žaidimais), kuris padėtų nusiraminti atvykus į neįprasta aplinką ir ištikus sensoriniam ar panikos priepuoliui.

Tai saugi erdvė, tinkanti kartu su vaikučiais praleisti mamadienius, mamyčių klubų susitikimus. Čia veikia ir antradieniais kviečiamos mamos su mažyliais į užsiėmimus „Mažylių rytmetys“. Jų metu liečiame, judame, mokomės, statome ir kitaip įdomiai leidžiame laiką: organizuojami sensoriniai ir garsiniai skaitymai, įvairios edukacinės ir piešimo meno veiklos, kurios lavina pirštų motoriką, jutimus, žaidžiamos slėpynės, tyrinėjamos daiktų formos ir pan.

Audiovizualinė studija

Ši erdvė skirta ne tik garso įrašų ar kino filmų peržiūrai pavieniui ar su bičiuliais, bet ir kūrybiniams susitikimams – muzikinėms, vaizdo improvizacijoms kurti. Studijoje yra visa reikalinga garso ir vaizdo technika (kompiuteris su prieiga prie interneto ir reikiamomis programomis), patefonas, CD-DVD grotuvas bei daugiau kaip 500 vnt. garsinių ir garsinių regimųjų dokumentų fondas: vinilinės plokštelės, CD, DVD diskai. Lankytojams suteikiama galimybė klausytis muzikos, žiūrėti filmus, groti gitara, o fotografijos mėgėjai pasitelkę specialią apšvietimo įrangą galės kurti fotosesijas, filmuoti.

Čia laukiami visų amžiaus grupių meninės sielos lankytojai. Norinčius tobulinti muzikinius gebėjimus ar tiesiog atsikvėpti muzikuojant su draugais gali atsinešti ir savus instrumentus.

Paslaugomis galima naudotis nemokamai iš anksto rezervavus laiką el. paštu paslauguposkyris@srsvb.lt ar telefonu (8 41) 58 13 60 arba atvykus į biblioteką. Jei atvykus į biblioteką erdvė bus laisva, ja leidžiama naudotis ir be išankstinės rezervacijos.

Suaugusiųjų abonementas. Edukacijų erdvė

Tai didžiausia erdvė bibliotekoje, kurioje yra pagrindinis (per 20 tūkst. fiz. vnt.) leidinių – grožinės ir šakinės literatūros fondas, kuriuo galima naudotis vietoje arba skolintis į namus.

Bibliotekoje įdiegta moderni radijo bangomis su identifikavimo atmintimi (RFID) valdoma skaitytojų aptarnavimo ir leidinių apskaitos sistema, taupanti visų laiką. Skaitytojas gali pats be bibliotekininko pagalbos, naudodamasis savitarnos įrenginiu, pasiskolinti ir grąžinti knygas, tik jam reikia turėti bet kokio miesto / rajono viešosios bibliotekos vartotojo pažymėjimą. Kaip juo naudotis, pamoko darbuotojai. Taip pat skaitytojai gali bet kuriuo jiems patogiu laiku paimtus leidinius grąžinti, įmesdami į uždarą grąžinimo dėžę, esančią prie įėjimo į biblioteką.

Erdvė yra pritaikyta ir asmenims, turintiems regėjimo negalią. Čia veikia Lietuvos aklųjų bibliotekos paslaugų punktas, kuriame asmenys gali pasiskolinti garsines knygas ir žurnalus CD laikmenose, pasinaudoti specialiu kompiuteriu, kuriame instaliuota ekrano skaitymo programa JAWS, padedanti valdyti programas ar pageidaujamą tekstą perskaityti balsu. Akliesiems skirtas Brailio rašto spausdintuvas kartu su įlaminavimo įrenginiu ir lapų surišėju bei teksto skeneris, balsu įgarsinantis nuskenuotą tekstą. Darbuotojai gali padėti prisijungti prie virtualios neįgaliesiems skirtos ELVIS bibliotekos, skirtos negalintiems skaityti įprasto spausdinto teksto. ELVIS fonduose saugoma tūkstančiai pavadinimų populiarių įgarsintų knygų (tarp jų – ir vaikams), įgarsintų žurnalų, filmų, spektaklių su garsiniu vaizdavimu.

Šioje erdvėje taip pat yra lentynomis atitverta 16 vietų edukacijų erdvė, skirta mokymams ar susitikimams su įvairiais menininkais, rašytojais, edukatoriais. Čia vyksta bibliotekos skaitytojų klubo „(Ne)keista skaityti“ knygų aptarimai, rankdarbių klubo „Svajingosios levandos“ susibūrimai, kviečiami knygų autoriai, psichologai, biblioterapijos specialistai ir kt. veiklos. Šioje erdvėje yra 70 colių televizorius, joje galima organizuoti ir bendruomenių pasitarimus, ir asmeninių švenčių „kultūrinę programą“, pasirenkant vieną iš bibliotekos siūlomų edukacinių veiklų: atvirukų gaminimas, ebru – menas ant vandens, metalinių ženkliukų kūrimas ir gamyba, konstravimas su 3D rašikliais, spalvų ir kvarcinio smėlio magija (piešimas su smėliu, šviečiantys smėlio staliukai, paveikslai), spalvų ir šviesos terapija su šviečiančiais molbertais ir kt.

Abonemento koridoriuje pastebima šviečianti 4,2 m2 dydžio fotokoliažo sienelė su 381 Šiaulių rajono, daugiausiai Kuršėnų miesto, fotografija, datuojamų 1904–2021 m. Jose atpažinsite tiek žymius XX a. I pusės Šiaulių rajono žmones (grafą Vladimirą Zubovą, Joną Šliūpą, Jaroslavą Rimkų, prof. Povilą Matulionį, lakūną Feliksą Vaitkų ir kt.), tiek XX a. II pusės asmenybes – Vacį Reimerį, Vytautą Vitkauską ir kt. O kur dar gausybė Kuršėnų svarbių įvykių – Prezidento Antano Smetonos vizitas Kuršėnuose 1929 m., Nepriklausomybės 10-mečio paminklo atidengimas, įvairūs politiniai mitingai, Sąjūdžio ir tremtinių susibūrimai ir kt.

Šiaulių rajono šviesuolių erdvė

Šiaulių rajone gausu iškilių kraštiečių, žinomų visai Lietuvai: garsūs švietėjai, menininkai: kalendorių leidėjas Laurynas Ivinskis, keramikė Genovaitė Jacėnaitė, kalbininkai Vytautas Vitkauskas, Aldona Jonaitytė ir Irena Ermanytė, poetai Stasys Anglickis, Vacys Reimeris, Zigmas Gėlė-Gaidamavičius, Jovaras, Juozas Ruzgys ir kt., literatai Antanas Budzinskas, Algirdas Dankisas, Apolinaras Čepulis, režisierė Kazimiera Kymantaitė ir daug kitų. Šioje erdvėje esančioje ekspozicijoje galima susipažinti su šių šviesuolių knygomis, rankraščiais, asmeniniais daiktais, autografuotomis knygomis, Vacio Reimerio darbo stalu, rašomąja mašinėle ir kitais darbais. Informacija pateikta taip, kad būtų prieinama ir įdomi įvairaus amžiaus žmonėms.

Smalsiausieji čia gali išbandyti interaktyvų edukacinį žaidimą „Skaitau, tyrinėju, atrandu“, kuris pateiktas ant medžio lapo formos 19 kortelių su QR kodais, pakabintais ant butaforinio medžio kamieno. Nuskenavus kortelės kodą išmaniuoju įrenginiu, galėsite pamatyti užkoduotą klausimą, o jo atsakymą pasitikrinti sieninėje eksponatų spintoje pagal suteiktą numerį.

Individualaus darbo kabinetas

Vartotojai, norintys dirbti susikaupę, be pašalinio triukšmo, gali rezervuoti kompiuterizuotą individualaus darbo kabinetą su kompiuteriu, spausdintuvu, WI-FI interneto prieiga. Erdvė skirta dirbantiems mokslinį ar kūrybinį darbą: studentams, specialistams, verslininkams ar kitiems norintiems individualaus darbo. Paslaugomis galima naudotis nemokamai iš anksto rezervavus laiką el. paštu paslauguposkyris@srsvb.lt, telefonu (8 41) 58 13 60 arba atvykus į biblioteką. Jei atvykus į biblioteką erdvė yra laisva, ja leidžiama naudotis ir be išankstinės rezervacijos.

Biblioterapijos erdvė

Biblioterapijos erdvė pritaikyta bibliotekos vartotojų sveikatinimui, individualiai relaksacinei terapijai. Čia skaitant pritaikytą literatūrą, jaučiant aromaterapijos kvapus, klausantis muzikos ar žiūrint filmuką galima atsipalaiduoti, sumažinti nerimą, o ilgainiui – pagerinti savo sveikatą. Tam padės čia esantys biblioterapiniai rekomenduojamos literatūros sąrašai, parengti skaitytojams pagal įvairius jų išgyvenamus psichologinius simptomus (nerimą, dirglumą, depresiją ir pan.). Norintiems tonizuojančio, aktyvinimo poveikio, siūloma kitokia multisensorinė įranga (masažinė kėdė-krėslas, garso įrašai, šviečiantys, vaizdiniai objektai ir kt.). Priklausomai nuo parinktos sveikatinimo programos, tai stimuliuoja pojūčius ir darbingumą arba ramina, atpalaiduoja, mažina agresiją, nerimą, pagerina nuotaiką. Tokia erdvė, kaip pripažinta mokslininkų, daro teigiamą įtaką žmonių sveikatinimui, jų emocinei būklei palaikyti, sužadina svajones ir polinkius.

Erdvė rezervuojama suaugusiam bibliotekos vartotojui el. paštu paslauguposkyris@srsvb.lt, telefonu (8 41) 58 13 60 arba atvykus į biblioteką. Jei atvykus į biblioteką erdvė yra laisva, ja leidžiama naudotis ir be išankstinės rezervacijos.

Apžvalgos aikštelė

Tai reprezentatyvi poilsio erdvė, iš kurios atsiveria graži miesto panorama. Šios erdvės interjerą puošia sieninis Kuršėnų miesto žemėlapis su aštuoniais pažymėtais lankytinais miesto objektais bei trumpa informacija apie juos. Patrauklioje apžvalgos aikštelėje laukiami miesto svečiai, turistai bei jaunavedžiai, norintys įsiamžinti puikioje kraštovaizdžio panoramoje.

Komandinio darbo erdvė

Ši erdvė skirta komandiniam darbui: projektų rengėjų, verslininkų ar įvairių pomėgių klubų narių (iki 10–12 žmonių) pasitarimams, darbingiems susitikimams. Jūsų patogumui – kompiuteris su TV išvestimi, daugiafunkcinis įrenginys. Registruotiems bibliotekos vartotojams darbo susitikimams suteikiamos dvi nemokamos valandos per dieną, kitiems paslauga apmokestinama pagal nustatytus įkainius. Erdvė rezervuojama el. paštu paslauguposkyris@srsvb.lt, telefonu (8 41) 58 13 60 arba atvykus į biblioteką. Jei atvykus į biblioteką erdvė yra laisva, ja leidžiama naudotis ir be išankstinės rezervacijos.

Čia taip pat organizuojami edukaciniai užsiėmimai „Termolipdukų spauda“ jaunimui ir suaugusiems, panaudojant turimą įrangą – vinilo ir kaitrinių plėvelių pjaustiklį (ploterį) ir kaitrinį presą, pageidaujantiems teikiamos termolipdukų sukūrimo ir gamybos paslaugos. Paslaugų kainas galite rasti https://srsvb.lt/mokamos-paslaugos/.

Mokymų centras

Tai specializuota erdvi 16 kompiuterizuotų pertvaromis atskirtų darbo vietų patalpa, skirta informacinio (kompiuterinio) raštingumo ir kitokiems (pvz., užsienio kalbų ar video grafikos kūrimo) mokymams, seminarams, prezentacijoms. Erdvėje esantis projektorius ir didelis (2,5 x 3,5 m) ekranas leidžia rengti aukšto lygio mokymus įvairiems specialistams ar kamerinius kino vakarus gyventojams. Centre tai pat organizuojami įvairių detalių projektavimo ir vaizdo kūrimo mokymai su 3D spausdintuvu, o susidarius klausytojų grupei – užsienio kalbų ir kt. mokymai. Erdvė rezervuojama el. paštu paslauguposkyris@srsvb.lt, telefonu (8 41) 58 13 60 arba atvykus į biblioteką.

Terasa

Netradicinėje poilsio ir kultūros erdvėje ant stogo po atviru dangumi malonu pasėdėti prie staliuko, bendraujant su bendraminčiais išgerti puodelį kavos ir grožėtis Kuršėnų kraštovaizdžio vaizdais. Terasoje planuojami susitikimai su meno kūrėjais, knygų pristatymai.