Vėlyvą spalio 25 d. vakarą Ginkūnų dvaras atgijo ir sukvietė gausų būrį svečių į iškilmingą istorinį-meninį vakarą, skirtą prisiminti čia gyvenusių šviesuolių grafų Zubovų šeimą. Trumpam tapusi dvaro ponia Šiaulių r. Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų progimnazijos pradinių klasių mokytoja Vaida Kovaliovienė kvietė nubraukti dulkes nuo užmaršties ir prisiminti didžius, garbingus žmones, kurie gyveno Ginkūnuose, dirbo, kūrė, mylėjo, iškentė istorinių įvykių skersvėjus ir paliko labai ryškią šviesą dabarties ir ateities kartoms, kad pakylėtų, įkvėptų kilnesniems gyvenimo tikslams, prasmingai kasdienybei…
„Leiskimės į kelionę laiku, kurioje iš arčiau susipažinsime su šios garsios giminės palikimu ir jų neįkainojamu indėliu į Lietuvos istoriją. Zubovų šeima, palikusi ryškų pėdsaką Šiaulių krašte, dar šiandien stebina savo pasiekimais ir plačiašake visuomenine veikla”, – renginį pradėjo Rimvida Linauskienė, Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešosios bibliotekos Ginkūnų struktūrinio teritorinio padalinio vyresnioji bibliotekininkė.
Grafų Zubovų giminė – tai viena kilmingiausių ir labiausiai Lietuvos istorijoje įsišaknijusių šeimų, kurios indėlis yra reikšmingas, tačiau iki šiol nėra pilnai atskleistas. Sofija ir Vladimiras Zubovai, garsėję kaip išskirtiniai šviesuoliai ir labdariai, tapo tautos švietimo ir kultūros rėmėjais – spaudos draudimo laikotarpiu jie rėmė lietuviškų mokyklų veiklą, skatino literatūros sklaidą, savo dvaruose organizavo slaptus šviesuomenės susirinkimus ir gegužines. Jų dėka įsteigta visuomeninė biblioteka tapo švietimo švyturiu vietos bendruomenei.
Šiandien Ginkūnų dvaro rūmai išlieka reikšmingas kultūros paveldo objektas. Sofijos ir Vladimiro Zubovų vardu pavadinta mokykla vis dar veikia, o šalia dvaro esanti biblioteka ir skveras su šimtamečiais medžiais tapo Zubovų atminties pagerbimo erdve.
Ginkūnų biblioteka, įgyvendindama projektą „Ženklai, įprasminantys Zubovų paslaptį“, stengiasi išsaugoti šios šeimos palikimą, suteikdama galimybę visuomenei giliau susipažinti su Zubovų gyvenimu ir veikla. Virtualios parodos, prieinamos Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešosios bibliotekos svetainėje (www.srsvb.lt) ir skvero akmenyse su QR kodais, padeda atverti naujus šios šeimos istorijos klodus. Taip pat parengta istorinė ekspozicija Ginkūnų bibliotekos languose, kurią padėjo sukurti „Aušros“ muziejaus istorikai ir vietos kraštotyrininkai.
Organizuoti kūrybiniai užsiėmimai vaikams ir bendruomenei padėjo atverti Zubovų paveldo lobius: dalyviai mokėsi kurti vėduokles, piešė, o savo piešinius pavertė į segamus ženkliukus ir dovanų maišelius, simbolizuojančius Zubovų giminės atminimą. Šios kūrybinės veiklos padeda sujungti praeitį ir dabartį, skatinant jaunąją kartą atrasti ir didžiuotis savo krašto istorija.
Renginio metu savo patirtimi, ieškant ženklų, įprasminančių Zubovų paslaptį, dalinosi Ginkūnų bibliotekininkė Rimvida Linauskienė.
Visus labai sudomino Šiaulių „Aušros“ muziejaus istorijos skyriaus vedėjos Vilmos Karinauskienės pranešimas „Zubovų šeimos moterys ir jų misija Šiaulių krašte“, kuriame plačiai nušviesta Zubovų giminės istorija, geneologinis medis.
Apie Zubovų dvaro augalų pasaulį pasakojo ginkūniškė Nelda Šutaitė, Šiaulių technologijų mokymo centro mokytoja metodininkė.
Šį jaukų rudens vakarą susirinkusiųjų širdis džiugino ir sielą muzikos garsais palietė Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Ginkūnų filialo moterų vokalinis ansamblis „Rasa”, vadovaujamas Birutės Andriukaitienės.
Ypatingas vakaro svečias – M. K. Čiurlionio namų Vilniuje vadovas, muzikantas-pianistas Rokas Zubovas – Zubovų giminės palikuonis, atvykęs į Ginkūnus su žmona, ponia Sonata Zuboviene. Rokas Zubovas pasidžiaugė, kad grafai Zubovai Ginkūnuose neužmirti, čia dar sklando geroji grafų Zubovų aura…
Rokas Zubovas fortepijonu skambino savo prosenelio M. K. Čiurlionio kūrybos ištrauką, o po gausių aplodismentų su mylima žmona Sonata keturiomis rankomis fortepijonu atliko M. K. Čiurlionio įžymiąją simfoniją „Miške”.
Padėkota visiems partneriams ir projekto draugams, kurių pagalba ir palaikymas padėjo įgyvendinti šią prasmingą iniciatyvą. Kaip padėkos ženklas kiekvienam partneriui įteikti tekstiliniai maišeliai su Zubovų logotipu, sukurti Šiaulių r. Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų progimnazijos moksleivių rankomis.
Renginio pabaigoje, tęsiant Zubovų dvaro tradiciją, visi buvo pakviesti į dvaro saloną dvariškos arbatėlės, maloniems pašnekesiams, pasišnabždėjimams…
Kartu pažinkime ir įvertinkime šį reikšmingą Zubovų giminės palikimą – ne tik kaip praeities liudininkus, bet ir kaip gyvą mūsų istorijos ir kultūros dalį.
Ginkūnų bibliotekos vykdomą projektą „Ženklai, įprasminantys Zubovų paslaptis“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba, projekto partnerė – Šiaulių rajono savivaldybė.
Rimvida Linauskienė, Ginkūnų bibliotekos vyresioji bibliotekininkė,
Zigmas Ripinskis, Šiaulių rajono savivaldybės kultūros skyriaus specialistas
Nuotraukos Zigmo Ripinskio