Lapkričio 25 d. Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešojoje bibliotekoje vyko dviejų Šiaulių krašto literatų naujų knygų – Ričardo Pikelio knygos „Čia mano žemė“ ir Vytauto Kirkučio „Atvirlangiai: matymai ir mąstymai“ – pristatymas. Jų leidybą dalinai finansavo Šiaulių rajono savivaldybė pagal Šiaulių rajono leidybos rėmimo programą.
Knygų autorius kalbino, juos provokavo žurnalistė Rita Žadeikytė, svečius įtraukusi į bičiulišką pasikalbėjimą.
Ričardo Pikelio knyga „Čia mano žemė“ – pirmoji autoriaus knyga, poezijos ir smulkiosios prozos rinktinė, kurioje žavi poetinės prozos žanras epifanijos – tarsi mažyčiai nušvitimai, apmąstymai, apsireiškiantys mūsų gyvenimuose ir įkvepiantys viltį gyventi. Knyga papildyta senųjų kaimo sodybų vaizdais ir senelių bei prosenelių fotografijomis. R. Pikelis eilėraščiuose ir impresijose išsako susirūpinimą dėl trupančių, užmirštamų vertybių. Jam skaudu, kad su griūvančiomis sodybomis pranyksta neužrašyti senų žmonių prisiminimai. Jam rūpi, kad tuštėja ne tik kaimai, bet ir mūsų atmintis, kalba. Jo eilėraščiuose žodis skalsus, bet mintis gili. Save R. Pikelis vadina senovišku žmogumi, stebinčiu trupantį laiką, dylančią būtį. Knygą išleido Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešoji biblioteka.
Anot R. Žadeikytės, R. Pikelio knygoje dėmesys krypsta į laiką. Paties autoriaus gyvenimas savitas, permainingas, tai ir laikas knygoje reliatyvus. Be to, šioje knygoje galima įžvelgti ir stiprų gamtos bei žmogaus ryšį. Bibliotekos direktoriaus pavaduotojas Almantas Šlivinskas, kalbėdamas apie šios knygos atsiradimo kelią, atkreipė dėmesį ir į istorijos bei paveldo išsaugojimo svarbą, pacituodamas autoriaus mintis: „Esame savo tėvų ir senelių gyvenimo istorijų saugotojai, kaip kažkada jie saugojo savo tėvų istorijas, iš kurių mus šiandien pasiekia tik nuotrupos…˂…˃ Girdėdamas žmonių gyvenimo istorijas, pilnas keistų ir fatališkų nutikimų, istorijas, alsuojančias būtuoju laiku, istorijas, per laiką apaugančias įvairiomis būtomis ir nebūtomis detalėmis, suvoki jų unikalumą.˂…˃ O kartais pats susivėlini – šiandien nėra laiko, rytoj irgi, ir išgirsti, kad jau nebėra ko paklausti. Taip žmogus ir išeina su savo istorija.“
Antroji knyga – kuršėniškio Vytauto Kirkučio „Atvirlangiai: matymai ir mąstymai“ – ne tik apie rašytojo namus, ne tik apie jo langus ir atvirlangius. Apie langus, kurie nuolat žiūri į mus ir mes žvelgiame pro juos. Knyga – apie ribas, kurios dalija mūsų gyvenimą ir jį jungia. Apie mūsų gyvenimo sritis, kurios labai aktualios, tačiau vienaip ar kitaip nustumtos į pašalį ar užribį. „Atvirlangiai“ – tai matymai pro gyvenimo atvirlangius ir mąstymai žvelgiant pro juos. Knygą „Atvirlangiai“ išleido Stasio Lipskio leidykla „Žuvėdra“.
Renginį muzikiniu kūriniu pradėjo Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešosios bibliotekos literatų klubo „Braižas“ atstovės, Kužių mokyklos mokinės Kamilė Paštuolytė ir Gerda Mickutė (mokytoja Rita Vaivadienė). Literatų klubo narės Violeta Laurutienė, klubo įkūrėja ir vadovė Rita Bielskienė, Ugnė Jokubauskaitė bei Gerda Mickutė ne kartą dovanojo susirinkusiems literatūrinius skaitymus.
Savo įžvalgomis apie Vytauto Kirkučio knygą dalijosi autoriaus bičiulis, šviesuolis, docentas Stasys Tumėnas, pasidžiaugęs galimybe sudalyvauti meninio žodžio šventėje. Kalbėdamas apie knygą „Atvirlangiai: matymai ir mąstymai“, S. Tumėnas pabrėžė, kad kiekvienas Vytauto žodis yra „išvaikščiotas, išnešiotas“ bei talpina savyje istorinę atmintį. Pasak V. Kirkučio, jei reikėtų jo knygą apibūdinti vienu žodžiu, tam labiausiai tiktų žodis harmonija: su aplinka, su gamta, su šalia esančiais ir, žinoma, su savimi.
Apibendrinant galima sakyti, kad šios dvi knygos labai artimos ne tik savo tematika. Joms bendras ir labai subtilus humoro jausmas.
Susirinkusieji galėjo susipažinti su gausia Vytauto Kirkučio kūryba bibliotekos parengtoje spaudinių parodoje.
Gausus būrys „žodžio tikinčiųjų“ bei bičiulių negailėjo autoriams sveikinimų ir padėkų už prasmingą žodį ir mintis, kurias reikia išgyventi.
Asta Gasiūnienė,
Informacijos specialistė
Nuotraukos autorės