Skip to content Skip to footer

2019 m. rugpjūčio 23-ioji – Europos diena stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti ir Baltijos kelio dienai. Prieš 30 metų, 1989 m. rugpjūčio 23 d. minint 50-ąsias Molotovo–Ribentropo pakto metines, šimtai tūkstančių Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojų susikibdami rankomis sudarė gyvą grandinę per Baltijos valstybes, taip simboliškai atskirdami Baltijos valstybes nuo Sovietų Sąjungos ir išreikšdami norą būti laisvais.

Šios svarbios dienos išvakarėse į Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos Vaikų literatūros skyrių sugūžėjo didelis būrys bibliotekos klubo „Smalsučiai“ narių su draugais. Susitikimo tikslas: įkvėpti vaikus jausti dienos svarbą, padėti suvokti, kokia buvo gili Baltijos kelio prasmė, prisiminti, o galbūt pirmą kartą išgirsti įvykio priežastis ir pasekmes. Daugelis susirinkusiųjų apie Baltijos kelią žinojo tik iš tėvų, senelių pasakojimų, esminių žinių įgijo ir mokykloje. Tačiau tai labai brandus, neprievartinis įvykis, siekiantis nepriklausomybės ir apie tai būtina kuo daugiau domėtis ir žinoti.

Susitikimo metu kalbėtasi apie vienybę, bendrumą, komandinį darbą, draugystę, nes būtent žmonių susitelkimas, brolybė ir nutiestas ilgas kelias iškovojo laisvę. O dar labiau įprasminti svarbią datą nutarta ne tik gyvais rankų susikabinimais, bet ir apjuosiant bibliotekos erdvėse esančius stalus žaismingais, iškirptais, susijungusiais, vaikų išpuoštais, vienybę ir šventę simbolizuojančiais žmogeliukais.

Šiai istorinei datai paminėti, rugpjūčio 23-iąją kuršėniškiai rinkosi prie Rezistentų atminimo paminklo, kur visus pasitiko Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos darbuotojų inicijuota ir sukurta žydinčių gėlių kompozicija „Baltijos keliui – 30“. Po vieną ir būreliais ėjo bendruomenės nariai, nešini skintų rudeninių žiedų puokštėmis. Jie prisijungė prie bibliotekos organizuotos akcijos. Gėlių žiedais nepamiršo pasirūpinti ir LR Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė su savo padėjėja Ada Grakauskiene, Šiaulių rajono visuomenės sveikatos biuro darbuotojos. Iš daugiau nei trijų tūkstančių rudeninių gėlių žiedų buvo sudėliotas keturių metrų ilgio skaičius trisdešimt, kurio plotas beveik 5 kvadratiniai metrai. Trečiosios žydinčių gėlių akcijos koordinatorė – Kuršėnų Vytauto Vitkausko bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė Asta Urbelienė.

Rugpjūčio 23 d. pavakaryje, Šakynos ir Piktuižių seniūnaitijų gyventojai rinkosi  Šakynos centre, kad kartu su visa Lietuva, paminėtų Baltijos kelio 30-metį. Šakynos bibliotekininkė Zina Keturakytė, papasakojo susirinkusiems apie Baltijos kelią, jo reikšme mums visiems, paskleistą tuo metu žinią pasauliu. 18 val., skambant Baltijos kelio himnui ,,Bunda jau Baltija“ žmonės susikibo rankomis, nutiesdami savo simbolinį kelią.  Tarp susirinkusių buvo ir tų žmonių kurie Baltijos kelyje stovėjo ir prieš trisdešimt metų. Jie atsinešė ir senukus radijo imtuvus, kurie tada „dar jauni“ transliavo pranešimus. Paprašyti pasidalinti prisiminimais atsakė, jog tai buvo nepamirštami įspūdžiai, kurių negalima apibudinti žodžiais. Susirinkusieji neskubėjo skirstytis, vyresnieji dalijosi prisiminimais, jaunimas šurmuliavo. Kartu žiūrėjo filmą „Ir ateis diena. Baltijos kelias“. Renginį simboliškai kardeliais papuošė šakynietės –Vilma Liuberskienė , ir Virginija Šiuipienė.

Gruzdžių Augustino Griciaus bibliotekos vyresniosios bibliotekininkės Jurgita Jasiškytė ir Liongina Šufinskienė visus susirinkusius mokė, kaip pasigaminti Lietuvos vėliavėlę ir ant aikštės grindinio piešti kardelius – Baltijos kelio minėjimo simbolius. Renginio metu Aldona Pališaitienė ir Fidelija Milevičienė pasidalijo neblėstančiais prisiminimais apie Baltijos kelią prieš 30 metų, 18 valandą, skambant legendinei dainai ,,Bunda jau Baltija“, gruzdiečiai susikibo rankomis į gyvąją grandinę, taip išreikšdami meilę, pagarbą ir ištikimybę savo šaliai.

Minėdami unikalaus kelio į laisvę – „Baltijos kelio“ 30-ąjį jubiliejų, pilietinėje akcijoje ginkūniškiai vieningai susikibę už rankų miestelio aikštėje sukūrė gyvą žmonių grandinę, prisiminė patirtas ypatingas susitelkimo, bendrystės ir vienybės akimirkas, šventė Laisvę, šventė Nepriklausomybę.

Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojai taip pat dalyvavo ir kituose renginiuose. Dalis jų vyko į šventinį minėjimą Vilniuje, kiti – į Paįstrį (Panevėžio raj.), istorinę vietą, kur prieš 30 metų stovėjo Šiaulių rajono žmonės. Toje vietoje pastatytas ir medinis kryžius, atminti svarbiems to meto įvykiams. Po paminėjimo Paįstryje visi renginio dalyviai vyko į Piniavą, kur įgyvendinta nuostabi žmones vienijanti idėja, sukurtas gyvas paveikslas „Trys Baltijos sesės“. Šventiniai renginiai ir akcijos vyko įvairiose Šiaulių rajono vietose. Kviečiame pasigrožėti akimirkomis!

Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos informacija

 

Komentaras