Skip to content Skip to footer

Antanas DILYS

Antanas Dilys gimė 1932 m. sausio 1 d. Storiuose, Anykščių rajone.

Fotožurnalistas, Lietuvos fotomenininkų sąjungos garbės narys, muziejininkas, filokartininkas.

Iki 1963 m. dirbo Anykščiuose techniku-melioratoriumi, instruktoriumi, Anykščių rajono laikraščio „Kolektyvinis darbas“ fotokorespondentu, nuo 1963 m. paskirtas ELTA fotokorespondentu Šiaulių kraštui. Šioje agentūroje išdirbo beveik 45 metus, taigi fiksuodamas įvykius skersai ir išilgai išmaišė visus regiono užkaborius.

Nuo 1966 m. buvo besikuriančios Lietuvos TSR fotografijos meno draugijos organizacinio komiteto, vėliau – valdybos prezidiumo, dabar – garbės narys.

1966 m. įkūrė ir vadovavo fotomeno klubui, stengdamasis plėtoti Šiaulių regiono fotografų mėgėjų meninę saviraišką. A. Dilio pastangomis Šiauliuose 1973 m. įkurtas pirmasis tuometėje Tarybų Sąjungoje Fotografijos muziejus prie Lietuvos TSR fotografijos meno draugijos. 1976 m., prijungus jį prie „Aušros“ muziejaus, buvo pirmasis jo vadovas. Daugelio mokslinių fotografijos konferencijų, tarptautinių fotografijos parodų rengėjas ir dalyvis: „Gintaro kraštas-2“, „Kolegos“, „Amžininko portretas“, „Dviratis – sportas, sveikata, transportas“ ir kt. Jo sąskaitoje ir kelios dešimtys personalinių parodų, kai kurios – „Duona“, „Ugniagesiai“, „Atgimęs kaimas“, „Mūsų tautodailininkai“, „Kryžių kalnas“ ir kt. – apkeliavo daugelį miestų.

Šiaulių ugniagesių muziejui 2002 m. autorius padovanojo daugiau negu 3 000 negatyvų apie ugniagesių darbą bei poilsį, 2005 m. „Aušros“ muziejui – per 50 000 negatyvų. Daugelį metų A. Dilys kolekcionavo atvirukus, surengė ne vieną jų parodą Šiauliuose, Klaipėdoje ir kitur. Kartu su sūnumi Raimondu 2000 m. Šiaulių „Aušros“ muziejui padovanojo per 63 000 atvirukų kolekciją, kurios pagrindu muziejuje buvo įkurtas Atvirukų sektorius. Jis buvo ir pirmųjų Lietuvos filokartijos istorijoje konferencijų „Lietuviškų atvirukų ištakos“ (2000), „Lietuviškų atvirukų paveldas ir jų klasifikavimas“ (2001) organizatorius.

Už Lietuvos fotografijos istorijos ir filokartijos paveldo kaupimą, populiarinimą ir perdavimą „Aušros“ muziejui jam 2004 m. paskirta Pelikso Bugailiškio premija, 2006 m. – Šiaulių m. kultūros ir meno premija.

A. Dilys yra altruizmo pavyzdys: istorinius turtus kaupia ne sau, o dovanoja juos muziejams, bibliotekoms. Vien tik šiemet Šiaulių rajono savivaldybės viešajai bibliotekai jis padovanojo savo asmeninę biblioteką ir per 1 000 fotografijų (kartu su autorinėmis teisėmis), kuriose jo viso kūrybinio laikotarpio geriausi fotodarbai, sukurti maždaug 1965–2015 m. Iš jų bus rengiamos įvairios ir periodiškai keičiamos parodos, eksponuojamos Kuršėnų Vytauto Vitkausko, Gruzdžių Augustino Griciaus, Meškuičių, Bazilionų ir kitose mūsų bei kitų rajonų bibliotekose. Daug darbų tikimės suskaitmeninti ir pateikti visuomenei į duomenų bazę epaveldas.lt.

Dalį šio fotomenininko darbų paveldo jau dabar pateikiame virtualiai mūsų skaitytojams.

Portr. aut. Jonas Tamulis

Almantas Šlivinskas

Komentaras