Pavogtas dienoraštis / Rūta Mataitytė. – 2021. – 493, [1] p.
Romanas apie emigrantų vaikų, gimusių ir augusių kitoje šalyje, tautinį identitetą ir santykį su šalimi, kurią tėvai laiko sava. Ką jiems reiškia Lietuva? Kur yra jų vieta? Romano siužetas rutuliojasi per tris šalis – Daniją, Norvegiją ir Lietuvą.
Knygoje skaitytojai supažindinami su emigrantės dukra, kuri augo Danijoje ir Lietuvą pažįsta tik epizodiškai. Mergina nusprendžia atvykti į Vilnių: patirti, pajausti, atrasti. Netikėtai aptikusi mamos dienoraštį pagrindinė knygos veikėja Gerda pasineria ir į savo motinos asmeninę istoriją.
Kiek daug ji nežinojo apie žmogų, visą gyvenimą buvusį šalia? Kiek dukrai reikia žinoti apie mamos ir savo pačios likimą? Autorė kuria du lygiagrečius pasakojimus apie tarpusavyje likimais susipynusias moteris.
Dvi moterys – motina ir dukra. Menininkė Gunda ir lietuvės bei dano šeimoje užaugusi Gerda, nusprendusi ieškoti savo šaknų. Du likimai, kurie dar stipriau tarpusavyje susipina, kai dukra pradeda skaityti mamos dienoraštį.
Tėvynės ilgesys, tautinis identitetas, emigrantų gyvenimas svetur, mamos ir dukros santykiai, meilė, likimo išbandymai, netektys – aktualios temos, kurias savo romane vysto autorė jau dvidešimt metų gyvenanti Norvegijoje. Jos aprašomos istorijos sudėtingos ir skaudžios, bet kartu pilnos šilumos, žmogiškumo ir vilties.