Skip to content Skip to footer

Pavasarį, atšilus orams, žmonės traukia į sodus, daržus ir sodybas. Planuojame ką atnaujinsime sode, sodinsime darže ir gėlyne.

Aplinka prie namo bus graži ir jauki, jeigu žydės gėlės, vešės vaiskrūmiai, vaismedžiai, augs daržovės. Tai gali būti ir poilsio vieta, į kurią smagu užsukti ir atitrūkti nuo kitų darbų ir rūpesčių.

Tikra atgaiva užsukti į pavasarį žydintį , o rudenį vaisius duodantį sodą, pasivaikščioti tvarkingomis žaliuojančiomis vejomis, pasigrožėti namų aplinką puošiančiais gėlių žiedais.

Dirbant sode, darže ir gėlyne svarbu rankose turėti protingą ir patikimą pagalbininką. Šios bibliotekoje esančios knygos – raktas į nuostabų ir malonų žaliąjį pasaulį, kurį Jūs galite susikurti savo namuose ir sodybose. Čia rasite naudingų patarimų visais sodininkystės, daržininkystės, gėlininkystės ir aplinkos tvarkymo klausimais.

Verbūnų bibliotekos bibliotekininkė
Antanina Petrauskaitė

Knyga skirta ketinantiems susikurti originalų, praktišką, dekoratyvų daržą. Specialistai pataria, kokius augalus sodinti, kaip prižiūrėti, kad vėliau džiugintų akį ir būtų naudingi. Skaitytojas taip pat sužinos, kaip sukurti norimą darželio formą, kuo pakeisti nuobodžias lygias lysves, kaip įrengti poilsio vietą.

Nepriekaištingo sodo idėjos : [praktiški sodo specialistų patarimai]. – [Vilnius : Ekspress leidyba, 2008]. – 95, [1] p. : iliustr.

Protingas sodas, kaip reiškinys, apibrėžiamas paprastai: tai vieta, kur gerai ir jums, ir augalams. Ir viskas. Šia prasme miško plotelis – jeigu jis visiškai patenkina jūsų poreikius – pats protingiausias sodas. Norėdami sužinoti daugiau, perskaitykite šią knygą.

„Prašau, pasistenkite, kad jūsų asmeninė patirtis taptų pagrindiniu šios knygos turiniu!“ Šie autoriaus žodžiai kaip niekas kitas atspindi knygos esmę – tai praktiškumas. Neteko skaityti praktiškesnės ir įdomesnės knygos apie sodą. Net ir nieko nenutuokiantis apie savo sodą žmogus, perskaitęs šią knygą, lengvai galės imtis sodinimo, planavimo, skiepijimo darbų, galės pasirinkti: genėti ar lankstyti medelių šakas. Autoriaus žodžiais tariant: „Pusė galimybių prarandama, jeigu rankose nėra protingo ir patikimo įrankio.“ Ši knyga – būtent toks patogus ir patikimas įrankis.

Protingas sodas / Nikolajus I. Kurdiumovas. – Kaunas : [Print.lt], 2009. – 309, [1] p. : iliustr.

Knyga skirta sodininkams praktikams ir besiruošiantiems jais tapti. Knygelėje aprašyti vaismedžių formavimo ir genėjimo būdai tinka tik aukštaūgiams medžiams. Tokio tipo sodai išlikę sodybose, sodų bendrijose, todėl šios medžių priežiūros rekomendacijos yra skirtos mėgėjiškai sodininkystei.

Vaismedžių genėjimas ir perskiepijimas / Edvardas Armolaitis. – 2-asis patais. leid.. – Kaunas : UAB „Ūkininko patarėjas“, 2002. – 75, [2] p. : iliustr.

Ši knygelė padės esamiems ir būsimiems sodininkams suprasti žemaūgių obelų auginimo ypatumus. Svarbiausia, šiuolaikinių veislių žemaūges ir pusiau žemaūges obelis reikia laiku ir tinkamai genėti bei formuoti. Jeigu užuomazgų per daug, jas reikia išretinti. Tik atlikę šiuos darbus, kasmet skinsite gausų ir kokybišką derlių.

Žemaūgės obelys / [Algimantas Bandaravičius … [et al.]. – Kaunas : Ūkininko patarėjas, 1997. – 46 p. : iliustr.. – („Ūkininko patarėjo“ knygynėlis ; knygelė 32).

Knygoje išsamiai pristatomi retesni sodo augalai – vaismedžiai, vaiskrūmiai ir uogakrūmiai, supažindinama su jų auginimu, priežiūra, derliaus nuėmimu ir apdorojimu, naudingosiomis savybėmis. Leidinys turėtų sudominti ne tik sodininkus megėjus, bet ir ūkininkus, ieškančius naujų, netradicinių ūkininkavimo būdų.

Gražūs ir skanūs / Viktoras Pranckietis, Rūta Antanaitienė, Auksė Meiduvienė, Edvardas Meidus, Jonas Matelis. – Kaunas : Ūkininko patarėjas, 2013. – 159, [1] p. : iliustr.

Atsisakykite tradicinių ir bereikalingų žemės darbų, nešvaistykite daugiau energijos, negu gaunate naudos ir pereikite prie populiarėjančio ekologinio ūkininkavimo būdo!
Gamtinė žemdirbystė nėra kokia nauja religija ar auksinių taisyklių rinkinys, tai netgi ne „žemės dirbimas“, o natūraliai vykstantys dirvodaros procesai. Darbą nudirba pati gamta.

– Jeigu daržovės puikiai auga neariamoje ir neperkasinėjamoje dirvoje, kam ją arti ir perkasinėti?
– Jeigu mes galime gauti gerą derlių be trąšų, o daržų bei sodų derlingumas kasmet didėja, kam pirkti trąšas?
– Jeigu mokame sukurti tokią aplinką, kurioje augalų ligos ir kenkėjai nepadaro žalos, kam tuomet rūpintis profilaktika ir gydymu?
– Jeigu dažnai aplinka jau yra sukurta arba kuriama pačios gamtos be mūsų įsikišimo, kam tą aplinką kurti?
Šie ir dar daugiau knygoje aptariamų neįtikėtinų „jeigu“, teorija ir praktika su vaizdžiomis iliustracijomis, įrodys jums, kad išmėginti šį ūkininkavimo būdą, užsiauginti kokybiškų gėrybių išsaugant sveiką ir švarią aplinką, neabejotinai verta.

Gamtinė žemdirbystė : kaip ūkininkauti mažame sklype : tegyvuoja daržas be kasimo, laistymo ir trąšų! / Saulius Jasionis. – Vilnius : Alma littera, 2014. – 269, [2] p. : iliustr.

Knygelės tikslas – sudominti daržininkyste, skatinti auginti ir vartoti įvairesnes daržoves, kad organizmas apsirūpintų vitaminais, maistinėmis, mineralinėmis bei kitomis medžiagomis, būtų stiprus ir sveikas.

Daržovės šeimos stalui / Stanislovas Gegužis. – Kaunas : Ūkininko patarėjas, 1998. – 79, [1] p., [2] iliustr. lap. : iliustr.. – („Ūkininko patarėjo“ knygynėlis).

Šiame leidinėlyje trumpai aprašoma, kaip ir iš ko gaminti kompostą, kaip auginti, prižiūrėti ir panaudoti žaliosioms trąšoms auginamus augalus, kad aprūpintume auginamas daržoves, vaismedžius reikalingomis maisto medžiagomis ir išaugintume gausų bei ekologišką derlių.

Žaliosios trąšos ir kompostai / Pranas Baleliūnas. – Kaunas : Ūkininko patarėjas, 1999. – 43 p. : iliustr.. – („Meisterio“ knygynėlis ; kn. 38).

Knygoje autorė supažindina su ekologine žemdirbyste, tikėdamasi, kad tai paskatins ūkininkus plėsti auginamų prieskoninių ir vaistingųjų augalų asortimentą. Aprašo tik nedaugelį prieskoninių ir vaistinių augalų, kuriuos augina savo ekologiniame ūkyje.

Ekologinis ūkis ; Vaistingųjų ir prieskoninių augalų auginimas / Bronė Pugžlienė. – Vilnius : Valstiečių laikraštis, 2004. – 60, [3] p. : iliustr.

Žmonės salotas augino ir valgė jau 4500 m. pr. Kr. Labai daug jų auginama Amerikoje, Vakarų Europoje. Salotos gerai laikosi nupjautos, jas lengva gabenti, gabenamos nepraranda maistinės vertės, todėl lenvai pasisavinamos mineralinės medžiagos, vitaminai. Šios knygelės paskirtis – padėti pasirinkti salotoms auginti tinkamą vietą ir veislę.

Salotos ištisus metus / Julijona Jakubynaitė. – Kaunas : UAB „Ūkininko patarėjas“, 2001. – 35, [2] p., [4] iliustr. lap. : iliustr. – („Ūkininko patarėjo“ knygynėlis ; knygelė 51).

Kopūstinės daržovės labai paplitusios visame pasaulyje, auginamos tiek šiauriniuose, tiek ir pietiniuose rajonuose. Mūsų šalies klimatas palankus joms auginti.

Nuolat patiriantiems stresą žmonėms rekomenduotina valgyti daug šviežių kopūstų, nes juose yra daug folinės rūgšties, reikalingos streso hormonų sekrecijai. Taigi verta auginti ir valgyti kopūstines daržoves visiems – ir mažiems, ir dideliems. O norint daug jų valgyti, pirmiausia teks užsiauginti. Tam reikia šiek tiek noro, žinių ir pastangų, kad metų darbas darže nenueitų perniek.

Kopūstinės daržovės / Marytė Bobinienė. – Kaunas : UAB „Ūkininko patarėjas“, 2002. – 47, [1] p. : iliustr. – („Ūkininko patarėjo“ knygynėlis ; knygelė 57).

Didžiulę praktinę ir mokslinę patirtį sukaupusi dr. Genovaitė Visockienė yra sukūrusi ne vieną lietuvišką pomidorų veislę, todėl puikiai išmano apie šių augalų priežiūrą. Jos patarimai tikrai pravers ne vienam daržininkui mėgėjui.

Pomidorai / Genovaitė Visockienė. – Kaunas : UAB „Ūkininko patarėjas“, 2003. – 71, [1] p. : iliustr. – („Ūkininko patarėjo“ knygynėlis ; knygelė 61).

Viskas apie braškes – jų ūkinė ir maistinė reikšmė, veislės, auginimo ypatumai ir braškynų priežiūra, pagrindinės braškių ligos ir kenkėjai.

Braškės / Nobertas Uselis, Albina Rašinskienė. – Kaunas : UAB „Ūkininko patarėjas“ 2000. – 63, [1] p., [4] iliustr. lap. : iliustr. ; 20 cm. – („Ūkininko patarėjo“ knygynėlis ; knygelė 46).

Kambariniai augalai“ – tai vadovas, suteiksiantis žinių kambarinių augalų mėgėjams. Čia rasite patarimų, ko reikia, kad augalo lapai būtų vešlūs ir žali, ir atsakymų į klausimą, ko trūksta gėlei, kad ji nežydi. Kiekvienas aprašymas baigiamas išvardijant ligas, kenkėjus ir jų naikinimo priemones bei apžvelgiant rūšių įvairovės ypatybes.

Kambariniai augalai : susipažinti, pažinti, sėkmingai prižiūrėti ir auginti : didysis gamtos vadovas / [iš vokiečių kalbos vertė Stanislava Petkelienė]. – [Vilnius] : UAB „Knygų spektras“, 2000. – 224 p. : iliustr.

Iliustruotas, praktinis ir nepaprastai informatyvus leidinys mylintiems gražią ir žalią aplinką namuose. Lietuvoje pripažintas botanikos ekspertas, daugelio knygų autorius ir bendraautoris dr. Zigmantas Gudžinskas patars į ką atkreipti dėmesį perkant augalus, kaip pasirinkti vazonus, kaip augalus tinkamai sodinti ir prižiūrėti, kaip juos atskirti nuo panašių augalų, ką daryti, kad ilgai išliktų gražūs, kokios savybės pramanytos, o kokios tikros. Sužinosite ne tik apie įvairiausius kiekvienai būsto erdvei skirtus augalus (gėles gražiais lapais, spalvingais žiedais, seną gerą klasiką begonijas, vaškuoles, paparčius, bet ir egzotinius augalus, kaip granatmedį, citrinmedį, bonsai medelius ir daugybę kitų – netgi egzotinių vabzdžiaėdžių). Rasite „perliukų“ apie kilmę, vaistines, maistines, energetines savybes ir daug kitų įdomybių. Autorius pats puoselėja savo „naminį“ sodą ir viską išmėginęs praktikoje, tad jo patarimai – aukso vertės ir patikimi.

Augalai namuose : auginimo ir priežiūros paslaptys, nauda, vieta interjere, įdomybės / Zigmantas Gudžinskas, Indrė Vozgirdaitė. – Vilnius : Alma littera, 2012. – 271, [1] p. : iliustr.

Išsamus vadovas visiems kambarinių augalų mylėtojams.

Viskas, ką Jums reikia žinoti apie palangių augalus: kokią vietą parūpinti, kaip prižiūrėti ir kokias rinktis veisles. Per 470 nuotraukų iliustruoja augalų įstabumą bei ypatumus.

  • 200 puošniažiedžių ir puošniavaisių augalų;
  • 45 orchidėjos;
  • 185 puošnialapiai augalai;
  • 30 palmių;
  • 30 paparčių;
  • 120 kaktusų ir sukulentų;
  • 20 bromelijų;
  • 20 vabzdžiaėdžių augalų.
  • Be to, rasite įdomių augalų žiedų bei vaisių nuotraukų.

Gėlės ant palangės : [650 kambarinių augalų: priežiūra, charakteristikos, veislės] / sudarė Angelika Throll. – [Vilnius] : Aktėja, [2008]. – 334 p. : iliustr.

Knyga, skiriama visiems, kas domisi gėlėmis, ypač pradedantiesiems. Naudinga bus ir jauniesiems gamtos bičiuliams, kurie „žaliąjį draugą“ tik pradeda pažinti, tik pradeda „prisijaukinti“ stebėdami jo augimą ant palangės arba darželyje.

Gėlininko pradžiamokslis / Jonas Vaidelys. – Vilnius : Valstiečių laikraštis, 2007 (Vilnius : Standartų sp.). – 133, [1] p. : iliustr.

Knyga supažindina gėlių mylėtojus ir augintojus su kambarinių gėlių klasifikacija pagal morfologines dekoratyviąsias savybes, jų sortimentu, auginimu, priežiūra bei panaudojimo galimybėmis.

Kambarinių augalų auginimas ir komponavimas / Laima Markevičienė, Janina Vaidelienė. – Vilnius : Valstiečių laikraštis, 2006. – 171, [9] p. : iliustr.

Kiekvienai gėlei reikia būdingų augimo sąlygų, jos nevienodai prisitaiko prie pakitusios aplinkos. Gėlių mėgėjams pravers žinios apie kambarinių gėlių ligas bei kenkėjus ir tinkamą augalų priežiūrą.

Kambarinių gėlių ligos ir kenkėjai / Vilija Snieškienė, Vidmantas Juronis. – Kaunas : UAB „Ūkininko patarėjas“, 1999. – 79, [1] p. : iliustr.. – („Šeimininkės“ knygynėlis ; kn. 40).

Ši nedidelė knygelė patarimais padės naujai pradedantiems daugiamečių gėlių sodmenų augintojams renkantis asortimentą, išplečiant biologinių savitumų suvokimą, dauginimo ir auginimo technologijas.

Daugiametės gėlės / Janina Vaidelienė, Jonas Vaidelys. – Kaunas : UAB „Ūkininko patarėjas“, 2003. – 63, [1] p., [2] iliustr. lap. – („Šeimininkės“ knygynėlis ; knygelė 66).

Knygelėje rašoma apie svogūninių gėlių klasifikaciją, auginimą, priežiūrą, kenkėjus ir ligas. Augalų mylėtojai ras daugybę vertingų specialistų patarimų, kaip ir kur kiekvieną gėlę sodinti, prižiūrėti… Tiesa, be naudingų, praktiškų patarimų galėsite pasiskaityti ir įdomių faktų. Juk pražydus gėlei, norisi žinoti, kokia išskirtinė, ypatinga Jūsų sodo gražuolė.

Svogūninės gėlės / Nijolė Michelkevičienė. – Kaunas : Ūkininko patarėjas, 2004. – 79, [1] p., [4] iliustr. lap. : iliustr. – („Ūkininko patarėjo“ knygynėlis ; knygelė 66).

Komentaras