Spalio 2 d. popietę Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešosios bibliotekos Renginių salėje rinkosi bibliotekos lankytojai ir svečiai į kūrėjos, menininkės Irenos Šarkuvienės piešinių parodos „Senieji geležiniai kryžiai“ atidarymą.
Atidarymą pradėjo Šiaulių rajono Kuršėnų meno mokyklos ugdytinių Gintautės Čepliauskaitės, Gabijos Sukurytės ir Evitos Baranauskaitės atliekamos kanklių melodijos (mokytoja Rima Ananjevienė).
Aptarnavimo skyriaus vedėja Karolina Kulevičienė trumpai pristatė parodos autorę ir jos darbų objektą. Pačių geležinių kryžių atsiradimą nuo XIX amžiaus vidurio iki XX amžiaus vidurio sąlygojo metalo žaliavos pagausėjimas. Geležiniai kryžiai, lyginant juos su mediniais, yra ilgaamžiai, tačiau dėl gamtos ir žmogaus veiklos pamažu nyksta, todėl juos svarbu užfiksuoti, įamžinti ir kitaip išsaugoti atmintyje ir darbuose. Kalviai išsaugoti kryžius bando juos restauruodami, o menininkai – juos perpiešdami.
Būtent tokiu būdu parodos autorė Irena Šarkuvienė ir prisideda prie jų išsaugojimo. Metalinius kaltinius kapinių kryžius piešia jau daugiau nei penkerius metus. Yra surengusi apie keturiasdešimt parodų įvairiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose. O Šiaulių regione ši paroda eksponuojama trečią kartą. Ankstesnės parodos eksponuotos Kelmės krašto muziejuje ir Tytuvėnų vienuolyne. Renkant medžiagą, aplankyta virš keturių šimtų kapinaičių Klaipėdos, Telšių, Tauragės apskrityse. Šiuo metu medžiagą apie geležinius kryžius renka ir Šiaulių apskrityje.
Pati autorė atidarymo metu papasakojo ne vieno kryžiaus ar kapinaičių bei koplytėlių istoriją, kurias išgirdo iš vietinių gyventojų. Be to, atskiri regionai turi išskirtinių kryžių detalių elementų, būdingų tam kraštui.
Parodą bibliotekos Renginių salėje kviečiame apžiūrėti iki spalio 30 d.
Asta Gasiūnienė,
Informacijos ir vadybos skyriaus informacijos specialistė
Nuotraukos autorės