Rugsėjo 15 d., bibliotekos atidarymo savaitės renginių programoje pavadintą Patirčių diena, vyko susitikimas su Šiaulių policijos bendruomenės pareigūnais „Saugus internetas“, kurios tikslas –pažinti grėsmes bei netikras žinias skaitmeninėje erdvėje, kritiškai vertinti informaciją, saugiai ir atsakingai naudotis aktualiomis elektroninėmis paslaugomis, nuolat tobulinti savo skaitmeninius įgūdžius. Renginyje pareigūnai pasakojo apie asmeninės informacijos viešinimo pavojus internete, informacijos prieinamumą, teisines ir finansines pasekmes, slaptažodžių atskleidimo riziką ir žalą. Dalyvavusieji raginti naudotis internetine epolicija.lt linija, kurios pagalba galima tiesiogiai susisiekti su policijos pareigūnais, informuoti apie įtarimus sukėlusius įvykius. Susitikimo metu pasidalinta prevencine informacija, kaip išvengti elektroninėje erdvėje slypinčių grėsmių ir kaip netapti nusikaltimų elektroninėje erdvėje auka, dalintasi realiais gyvenimiškais pavyzdžiais ir neapgalvotų poelgių pasekmėmis, aptartos pagrindinės saugaus elgesio internete taisyklės, priminta atsakomybė už netinkamą elgesį viešoje erdvėje. Pareigūnai ragino visuomenės narius neprarasti budrumo ir įtarumo bei būti atsakingais ir saugiais interneto vartotojais: saugoti asmens duomenis, kritiškai vertinti informaciją, netoleruoti internetinių patyčių.
Po pietų vykusiame susitikime-pokalbyje „Baltijos kelias – Europos diena stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti“ atsargos pulkininkas Arūnas Dudavičius skaitė istorinę paskaitą, kurios metu prisiminti įvykiai nuo 1939 m. rugpjūčio 23 d. iki šių dienų. Šią dieną buvo pasirašytas Molotovo-Ribentropo paktas, kuris turėjo įtakos Antrojo pasaulinio karo pradžiai ir Baltijos šalių nepriklausomybės panaikinimui. Paskaitos metu A. Dudavičius pasakojo apie Lietuvos sovietinę okupaciją, represijas, lietuvių trėmimus, tautos naikinimą. Atsargos pulkininkas papasakojo ir apie lietuvių kovą už laisvę – rezistencinį pasipriešinimą, sąjūdžio susikūrimą. Buvo prisimintas Baltijos kelias, kurio metu visos Baltijos šalys susivienijo prieš okupantus ir šią dieną stojo į gyvą žmonių grandinę, kovojančią už savo Tėvynę. Buvo pristatytos ir dvi knygos šia tema: Nijolės Gaškaitės ,,Pasipriešinimo istorija 1944–1953 metais“ ir Joanos Ulinauskaitės-Mureikienės „Likimo išbandymai“.
Vėliau vyko vaistininko-žolininko Mariaus Lasinsko paskaita „Vaistažolių nauda sveikatai“. Jis papasakojo apie naudingąsias vaistinių ir maistinių augalų savybes, sveikatą ir įvairius natūralius būdus, kaip išlikti sveikam, o susirgus greičiau pasveikti. Lektorius pateikė daug praktinių receptų, kaip vaistažolės gali tapti maistu ir vaistu. Parodė, kaip akmeninėje grūstuvėje pasigaminti lietuviškų prieskonių bei įvairių vaistažolių mišinių. Paskaitos metu buvo mokoma, kaip atpažinti, rinkti, džiovinti ir vartoti maistinius bei vaistinius augalus, kad jie išlaikytų savo naudingąsias ir gydomąsias savybes. Žolininkas pristatė savo dvi išleistas knygas „Vaikai vaistažolių pasaulyje“ ir „Vaistažolių pasakos“ bei jas padovanojo bibliotekai.
Po žolininko Mariaus Lasinsko paskaitos renginių salėje buvo rodomas kino filmas „Kernagis“. Tai pirmasis dokumentinis kino pasakojimas apie maestro Vytautą Kernagį, kuriame atsiskleidžia vieno garsiausių visų laikų Lietuvos artistų portretas, konstruojamas iš jo paties ir bičiulių video kamera užfiksuotų nematytų kadrų, fragmentų, kuriuose nepaprastai gerai pažįstamas, nepakeičiamas ir kartu nematytas V. Kernagis. Žiūrovai turėjo galimybę leistis į maestro V. Kernagio pasaulį, kuris pirmą kartą atveriamas archyvų dėka.
Kristina Ruočienė,
Informacijos ir vadybos skyriaus informacijos specialistė
Nuotraukos autorės