Skip to content Skip to footer

Balandžio 9-ąją Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešojoje bibliotekoje lankėsi žinomas žurnalistas, rašytojas, net vienuolikos kriminalinių knygų autorius – Dailius Dargis. Jo pasakojimai nepaliko abejingų – tai nebuvo tik knygų pristatymas, o kelionė į tamsiąsias Lietuvos istorijos puses.
Dailius Dargis – žurnalistas, kurio kūrybinis kelias prasidėjo iš smalsumo ir šeimos paskatinimo. Jo dėdė, taip pat dirbęs žurnalistikos srityje, pastebėjo Dailiaus potraukį rašymui ir nukreipė jį žurnalistikos keliu. „Jeigu nori būti geras savo srityje – turi dirbti be perstojo“, – teigė Dargis.
Nors pirmieji žingsniai buvo pramogų žurnalistikoje, Dargis greitai suprato, kad žvaigždžių gyvenimo aprašymai jam nebeįdomūs. „Rašiau tą patį per tą patį“, – prisimena jis. Norėjosi tikro gyvenimo, žmogiškų istorijų, gilios prasmės. Taip gimė idėja pasinerti į kriminalinio pasaulio užkulisius – ne kaip sensacijų ieškotojui, bet kaip analitiškai mąstančiam autoriui, siekiančiam atskleisti gilumines socialines problemas. Jo kūryboje atsiskleidžia ne tik šokiruojančios nusikaltimų detalės, bet ir gilūs socialiniai aspektai: skurdas, benamystė, žmonės, palikti likimo valiai.
D. Dargis pabrėžė, kad iš Šiaulių krašto kilo vieni nuožmiausių nusikaltėlių. „Kai kurių nusikaltėlių metodai – sprogmenų naudojimas – buvo nebūdingi kitų miestų kriminaliniams veikėjams“, – pasakojo jis. Dar 2019-aisiais Dargis kalbino Šiaulių kriminalinio pasaulio atstovą V. Baranauską – žmogų, kuris tarsi įkūnijo tuometinio laikmečio žiaurumą.
D. Dargis ne tik rašė – jis keliavo po Lietuvą, rinko medžiagą, kalbėjosi su liudininkais, teisėsaugos atstovais, ir net su pačiais nusikaltėliais. Filmuodamas dokumentinius serialus, jis kartu su komanda aplankė ne tik didžiuosius miestus, bet ir mažiausius miestelius, kur dažnai neoficialūs pasakojimai skambėdavo tik tada, kai kameros būdavo išjungtos.
Vienas įdomiausių Dargio pastebėjimų – nusikaltėliai, nors dažnai be skrupulų ir veikiantys be baimės, ypač rūpinosi savo šeimomis. „Jie darė viską, kad jų vaikai nežengtų tėvų pėdomis“, – kalbėjo rašytojas. Šeimyninė pusė plačiai išplėtota jo knygoje „Juodosios mafijos našlės“, kur atskleidžiami kriminalinio pasaulio žmonų likimai.
Dauguma nusikaltimų, anot Dargio, turi vieną bendrą motyvą – pinigus. Vieni žudo, kiti reketuoja, o treti šiandien užsiima elektroniniu sukčiavimu. „Nusikaltimai pasikeitė. Dabar viskas – šešėlinėje ekonomikoje. Reikia draugauti su matematika“, – pastebi rašytojas.
Dargis prisiminė vieną didžiausių savo gyvenimo avantiūrų – bendradarbiavimą su S. Gaidjurgiu ir jo memuarų rašymą. „Susitariau su juo net neskaitęs rankraščio. Tai buvo sunkiau nei parašyti knygą nuo nulio“, – pasakojo žurnalistas. Net ir žinodamas rizikas, Dargis pasiryžo pavojingai užduočiai – atskleisti tiesą.
Tačiau žurnalisto darbas Lietuvoje ne visada saugus. Viena iš jo knygų sukėlė tiek daug aistrų, kad pats autorius atsidūrė kalėjime. „Visą gyvenimą rašiau apie nusikaltėlius, o vieną dieną pats atsidūriau tarp jų“, – sakė Dargis, svarstydamas, ar tai nebuvo tyčinis bandymas jį „patraukti į šalį“.
Autorius pabrėžė, kad kiekvieną knygą apgalvoja iki smulkmenų. Išleisti knygą – tai ne tik kūrybinis, bet ir finansinis sprendimas. „Stebiu įvykius, analizuoju situacijas, bandau pataikyti laiką – nes knyga turi atitikti skaitytojų lūkesčius“, – sako jis.
Dailius Dargis – tai žmogus, kuris per kriminalines istorijas pasakoja apie visuomenės skaudulius, apie laikotarpį, kai Lietuva išgyveno gyvenimą be taisyklių.

Kristina Ruočienė,
Informacijos ir vadybos skyriaus informacijos specialistė
Nuotraukos autorės

Leave a Reply