Skip to content Skip to footer

Rugsėjo 10 d. Ginkūnų bibliotekoje vyko ypatingas renginys – „Prakalbintos vėduoklės paslaptys“. Jo metu vietos gyventojai, ginkūniškiai turėjo galimybę sugrįžti į praeities dvarų pasaulį, susipažinti su to meto etiketu ir išmokti vėduoklių kalbos subtilybių. Renginys vyko įgyvendinant projektą „Ženklai, įprasminantys Zubovų paslaptį“, dalinai finansuojamą Lietuvos kultūros tarybos.

Renginį vedė Lina Šukienė, Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centro Kuršėnų dvaro kultūrinės veiklos koordinatorė. Ji žaismingai ir įtaigiai pristatė dvarų kultūros palikimą: supažindino su istorinių laikotarpių rūbų madomis, dvarų etiketu ir, žinoma, su vėduoklių flirto kalba – subtilių, užuominų kupinų gestų kalba, kuri kadaise buvo neatsiejama dvariškių bendravimo dalis.

Senovės vėduoklių ženklų kalba – beveik pamiršta, tačiau kažkada buvo itin svarbi. Nuo lengvų vėduoklės mostelėjimų iki gestų, kurie reiškė svarbias emocijas ar pranešimus. Pavyzdžiui, vėduoklės priglaudimas prie širdies bylojo apie meilę, o uždengtos akys – apie širdies geismą. Norint sužinoti susitikimo laiką, reikėjo atkreipti dėmesį į išskleistos vėduoklės lazdelių skaičių. O mostai, kuriais prašoma susitikti ar atvirkščiai – neateiti, buvo itin aiškūs tiems, kas išmanė šią kalbą. Tokių subtilių ženklų buvo daugybė, o jų reikšmės galėjo keisti bendravimo eigą ir net likimus.

Renginio dalyvės ne tik klausėsi pasakojimų, bet ir praktiškai mokėsi vėduoklių kalbos ženklų, aptarinėjo dvarų ponų etiketo taisykles, bendravo ir dalinosi įspūdžiais. Po mokymų jos vaišinosi arbata ir obuolių pyragu, sėdėdamos prie balta staltiese papuošto stalo. Šios popietės metu buvo aptarta ir tradicinė ponių arbatos gėrimo ceremonija – dar viena dvarų kultūros dalis, kuriai būdingas ypatingas etiketas ir bendravimo taisyklės.

Vėliau renginio dalyvės, padedamos edukatorės Neldos Šutaitės, mokėsi pasigaminti kilmingų damų atributą – vėduoklę.

Renginys ne tik atgaivino senąsias dvarų tradicijas, bet ir suartino bendruomenę, leisdamas moterims pasijusti lyg praeities damomis, bendraujančiomis subtiliais vėduoklių ženklų kodais.

Rimvida Linauskienė,
Ginkūnų bibliotekos vyresn. bibliotekininkė
Nuotraukos autorės

Komentaras