Medijų ir informacinis raštingumas (MIR) – būtinosios kompetencijos (žinios, gebėjimai ir nuostatos), padedančios kritiškai vertinti žiniasklaidos, socialinių tinklų informaciją ir atrinkti patikimos informacijos šaltinius. Pastarųjų metų įvykiai – pandemija, nuolatinis informacinis triukšmas, medijų ir jose pateikiamos informacijos gausa, platinama dezinformacija – paskatino visuomenę domėtis žiniasklaidos ir socialinių tinklų veikimo principais bei mokytis atrinkti, suprasti, analizuoti bei kritiškai vertinti pateikiamą informaciją.
Bibliotekai teko svarbi užduotis prisidėti prie gyventojų medijų ir informacinio raštingumo įgūdžių lavinimo bei visuomenės ugdymo. Būtent todėl spalio 26 d. Ginkūnų bibliotekoje vyko MIR mokymai „Šiuolaikinių technologijų grėsmės ir kaip nuo jų apsisaugoti“, kuriuos vedė Aukštelkės bibliotekos vyresn. bibliotekininkė Jurga Šarauskaitė-Černiauskienė. Susirinkusieji ginkūniečiai sužinojo, kaip svarbu gebėti kritiškai vertinti gaunamą informaciją, atsirinkti šaltinius, atpažinti melagienas. Mokymų metu kalbėta, diskutuota, dalintasi patirtimi. Dalyviai sužinojo ir pasitikrino, ar saugūs jų slaptažodžiai, kokių priemonių imtis, jeigu yra įsilaužta į jų internetines paskyras. Kaip identifikuoti, vertinti, etiškai naudoti reikalingą informaciją iš įvairių informacijos šaltinių bei ją panaudoti. Dvi valandos įsisavinti naujas žinias prabėgo akimirksniu, nes klausytojai buvo žingeidūs, pateikė klausimų lektorei, kuri profesionaliai į juos atsakė.
Įgiję žinių, kaip naudoti informacijos išteklius, vykdyti informacinę paiešką, naudoti socialinius tinklus, dalyviai pagerino medijų bei elektroninių paslaugų naudojimosi įgūdžius.
Rimvida Linauskienė,
Ginkūnų bibliotekos vyresn. bibliotekininkė