Skip to content Skip to footer

Lapkričio 9 d. popietę  Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešojoje bibliotekoje lankėsi autorė, respublikinių bei tarptautinių konkursų dalyvė, Šatrijos Raganos premijos laureatė Jūratė Norvaišienė.

Daugelis autorę pažįsta kaip poetę, seka jos kūrybą socialiniuose tinkluose, žavisi jos sklandžiais eiliuotais posmais, gražia vaizdinga kalba. Jau išleistos dvi jos poezijos knygos – „Trys saujos laimės“ ir „Žiedais gyvenimas gyvas“.

Na, o ketvirtadienio vakaras bibliotekoje buvo skirtas trečiajai išskirtinei Jūratės Norvaišienės knygai „Vienos raidės istorijos“, kurioje net 27 istorijos yra papasakotos naudojant žodžius iš tos pačios raidės. Tai – knyga rekordininkė, kuri netgi yra įrašyta į Lietuvos rekordų knygą, kaip knyga, kurioje net 24 istorijos iš vienos raidės pagal lietuvišką abėcėlę. Ar galite įsivaizduoti, kaip tai sudėtinga ir nuostabu, kokia turtinga ir daug galimybių teikianti yra lietuvių kalba?!

Kadangi susitikimas vyko Kuršėnuose, pirmoji autorės perskaityta istorija simboliškai buvo iš „K“ raidės.

Pasak knygos autorės, viskas prasidėjo nieko nemąstant, nekaltai. Tada ji parašė pirmuosius pasakojimus bei keletą eilėraščių, kuriuose irgi buvo žodžiai tik iš vienos raidės. Prasidėjus pandemijai, kūrybinė mūza pasitraukė, kita vertus, visi buvo uždaryti tarp keturių sienų, darbas iš namų, todėl autorė ir vėl grįžo prie rašymo. Parašius istoriją apie pandemiją iš „P“ raidės ir ja pasidalinus socialiniuose tinkluose, gavo pasiūlymą išleisti knygą.

Pasakodama apie knygos atsiradimą, Jūratė užsiminė ir apie tai, kad iš pradžių nusprendė, kad knygoje vien teksto neužteks, kad reikia ir iliustracijų. Beieškant menininkų, netikėtai atrado savo kraštietę Liną, kuri labai greit pajuto istorijų esmę. Iliustracijos labai vaizdingai ir gražiai papildė istorijas ir, autorės nuomone, gavosi šis meno kūrinys. Jūratė ir Lina suprato viena kitą iš pusės žodžio. Vieningai sutarta ir dėl viršelio iliustracijos…

Jūratė Norvaišienė atskleidė, kad nei viena istorija nebuvo parašyta vienu prisėdimu. Jos dėliojosi po sakinį, po žodį…

Išgirdus klausimą, kas bendro tarp knygų ir kvepalų, nustebina autorės atsakymas:  „Kiekviena istorija kvepia…“

Asta Gasiūnienė,
Informacijos specialistė
Nuotr. Karolinos Kulevičienės

Komentaras