Skip to content Skip to footer

Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešosios bibliotekos Žiniasklaidos skaitykloje rugsėjo 18 d. pristatytos net dvi Jono Nekrašiaus knygos: „Šiaulių regiono lyderystė: amatai, pramonė ir prekyba XV–XXI a.“ bei „Sportas Šiauliuose ir Lietuvoje (iki XX a. vidurio)“.

Daugybės profesijų atstovas – teisininkas, advokatas, keliautojas, fotografas, kraštotyrininkas ir Šiaulių miesto garbės pilietis Jonas Nekrašius šiose knygose pateikia brandžiausias mintis.

Šiaulių amatų, pramonės ir prekybos istorija – Šiaulių istorijos dalis, susidedanti iš daugelio dalykų, faktų, įvykių. Jono Nekrašiaus solidžioje knygoje „Šiaulių regiono lyderystė: amatai, pramonė ir prekyba XV-XXI a.“, remiantis įvairiais šaltiniais, archyvais, amžininkų ir paties autoriaus prisiminimais, kronikos forma apžvelgiama Šiaulių miesto ir regiono amatų, pramonės ir prekybos istorija, kultūra, visuomeninis gyvenimas ir kt. Aprašyti svarbiausi Šiaulių miesto fabrikai, gamyklos, firmos ir kompanijos, amatininkų dirbtuvės, turgaus, prekyviečių ir prekybos centrų pasaulis. Daugiausia šioje knygoje rašoma apie Šiaulius – svarbiausią regiono centrą, šio miesto ir regiono amatininkus, pramoninkus, verslininkus, kultūros ir visuomenės veikėjus. Taip pat pateikiama trumpa Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų istorija, išvardijami jos nariai ir vadovai, apdovanojimai, kiti svarbūs faktai.

Šiame leidinyje apžvelgiama Šiaulių regiono amatų, pramonės ir prekybos istorija nuo XV a. iki XXI a., jos raida įvairiais istorijos etapais. Knygos šaltiniuose ir išnašose pateikiama daugelio autorių rašyta ir kaupta informacija, amžininkų prisiminimai, pastabos. Leidinyje gausu įvairios archyvinės medžiagos, spalvingesnių fragmentų, kurie, sujungti į visumą, atskleidžia Šiaulių miesto ir regiono amatų, pramonės ir prekybos įvairovę. Aprašomi faktai padeda pažinti Šiaulių krašto istoriją, atrasti ir prisiminti nepelnytai primirštus, tačiau visuomenei ir verslui svarbius asmenis.

Kaip pristatymo metu išsireiškė vienas iš knygos atsakingųjų redaktorių – Alfredas Jonuška, anot Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktoriaus Raimundo Balzos, Jonas tikrai nėra istorikas, bet jis istoriją džiazuoja.

Leidinys gausiai iliustruotas Šiaulių miesto planais, schemomis, atvirukais, nuotraukomis, iliustracijomis, piešiniais ir kita ikonografine medžiaga bei dokumentais. Knyga skiriama pramoninkams, verslininkams, istorikams, visiems tiems, kurie domisi Šiaulių ir regiono amatų, pramonės ir prekybos istorija.

Antroji knyga – tai žinynas, skirtas Šiaulių fizinio lavinimo ir sporto istorijai (iki 1945 m.). Šiais, 2024-aisiais metais sukanka 100 metų, kai Lietuva pirmą kartą dalyvavo olimpinėse žaidynėse Paryžiuje. Šiai sukakčiai paminėti ir išleista tokia knyga. Žinyne aprašoma Šiaulių sporto raida Pirmosios Lietuvos Respublikos metais ir iki 1945 m., vardijami iškiliausi miesto sportininkai, sporto klubai, įvairios sporto organizacijos, aptariama jų veikla mieste ir krašte, pristatomi pasiekti rezultatai ir laimėjimai Lietuvos ir tarptautinėse varžybose bei turnyruose.

Jeigu norite pasigilinti į istoriją, pamatyti išskirtines fotografijas ar sužinoti įdomių faktų, šias knygas galite rasti Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešojoje bibliotekoje.

Asta Gasiūnienė,
Informacijos specialistė
Nuotraukos autorės

Komentaras