Skambėk laisvės varpe…
Melodingas varpų skambesys…
Tai skambink, ,,Varpe”! tegul gaudims tavo
Išilgai, skersai eina per Lietuvą!
Budink ir šauki graudžiu balsu savo,
O tas šaukimas perniek tenežūva!
Kelkite, kelkite, kelkite. kelkite…
Vincas Kudirka
Kuršėniškis Algirdas Liorentas kalvis-kolekcionierius. O kolekcionuoja įvairiausius dalykus: varpus, kurių turi net 243, spynas, raktus, statulėles, čiaupus, o taip pat ir Kuršėnų miesto originalias prieškarines nuotraukas. Ypatingą dėmesį skiria varpams, šioje srityje jis Lietuvos lygio ekspertas. Tyrinėjant varpus, gali atrodyti, jog jie labai panašūs, niekuo neišsiskiriantys, tačiau pažiūrėjus atidžiau tampa aišku, kad kiekviena detalė, taškelis, brūkšnelis yra tam tikras simbolis ir turi savo prasmę, kurią galima pasižiūrėti tam skirtoje simbolių knygoje.
Šiek tiek apie varpus…
„Kiekvieną kartą, kai suskamba varpai, sparnus išskleidžia angelai“, – šiuo posakiu vaikai tiki šimtus metų. Senovėje tikėta, kad varpai gali sustabdyti audrą. Varpų, varpelių, žvangučių, cimbolų ir gongų garsai, kaip tikima, neša laimę, atbaido piktąsias dvasias. Ar varpų skambesys iš tikrųjų suteikia dvasinių galių ir turi didelę antgamtinę reikšmę juos girdintiems asmenims? Kai kurie tuo tiki, kiti, kaip visada, abejoja.
Skirtingose tautose varpai skelbia kitokią žinią. Kinai varpus pasitelkdavo, norėdami tiesiogiai bendrauti su dvasiomis. Rytų Azijoje pamažu silpnėjantis varpo gausmo tonas reiškė kažką labai reikšmingo ir svarbaus. Rusų stačiatikiai varpus naudojo, kreipdamiesi į Dievą, todėl šioje šalyje buvo liejami kuo masyvesni varpai, kad turėtų didesnį poveikį tikintiesiems. Budistų ir krikščionių dvasininkai prieš naudojimą liturginėse apeigose, varpus pašventina. Romos katalikams varpai simbolizuoja rojų ir Dievo balsą. Varpai gali būti naudojami įvairiais tikslais, norint duoti ženklą, kviesti melstis ir garbinti Dievą, skelbti valandas, pranešti apie svarbius įvykius, išreikšti džiaugsmą, įspėti apie pavojų ir pranešti apie gedulą.
(http://priekavos.lt/kam-skamba-varpai/)
Kviečiame pasižvalgyti po virtualią parodą, kurioje užfiksuoti kolekcionuojami Algirdo Liorento varpai.
Roberta Rasikienė,
Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos kultūrinės veiklos vadybininkė