Skip to content Skip to footer

Kombinio moteris / Sayaka Murata. – Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, [2019]. – 141, [1] p.

Japonų rašytojos Sayaka Murata romane „Kombinio moteris“ pasakojama apie 36-ių metų Keiko Furukuros, „kombinio“ (taip Japonijoje vadinama maisto ir būtiniausių buities prekių parduotuvė) darbuotojos gyvenimą.

Dirbti nedidelėje parduotuvėje „Smile Mart“ šalia savo namų Keiko Furukura pradėjo sulaukusi aštuoniolikos ir praėjus porai dešimčių tebėra šiuo darbu patenkinta. Knygos „Kombinio moteris“ herojė visiškai prisitaikė prie aplinkos, ir, pradėdama kopijuoti kasdien sutinkamų pirkėjų ir savo kolegų įpročius bei manieras, po truputį tampa žmogumi-funkcija, „mini parduotuvės žmogumi“.

Ji nė nemano paisyti šeimos ir draugų spaudimo susirasti „normalų“ darbą ir vyrą. Keiko jaučia, kad jai dar toli iki tobulo visuomenės nario, bet ji sparčiai žengia link tobulos parduotuvės darbuotojos idealo. Keiko – neatskiriama parduotuvės dalis ir kartu… „meilužė“. Susisaisčiusi su kombiniu nepertraukiamais saitais, ji pajunta anksčiau nepatirtą pilnatvės ir prasmės jausmą.

Nuo vaikystės turinti problemų su prisitaikymu prie aplinkos, ji pajunta, kad kombinyje galiojančios korporatyvinės taisyklės sukuria saugumo jausmą, o darbe dėvima uniforma tampa asmenybės dalimi.

Iki skausmo tiksliai sudėliotas romano herojės gyvenimas apsiverčia aukštyn kojomis, kai parduotuvėje atsiranda Shiraha, vyras su tokiomis pačiomis asocialumo problemomis, gyvenantis bendruomeninio pasaulio pakraštyje. Būsenos panašumai lyg ir suartina herojus, bet tik iki santykių imitavimo laipsnio, tai paranku, nes padeda abiem susimažinti išorės spaudimą. Bet ar imitacija nugalės psichologiškai artimesnę rutiną?

Tai pribloškianti moters ir parduotuvės meilės istorija, pasakojanti apie kitokius, dažnai už visuomenės borto išmestus žmones. Tačiau, ar įmanoma nuo materialistiškos visuomenės pasislėpti, išpildžius tos visuomenės diktuojamas taisykles iki maksimumo?

„Kombinio moteris“ – tarptautinis bestseleris, daugelio garsių literatūros leidinių išrinktas geriausia metų knyga ir apdovanotas Akutagavos premija.

Komentaras