Skip to content Skip to footer

,,Vietovardžiai yra savotiški dokumentai, turintys vienokią ar kitokią prasmę. Kalbininkui, istorikui ir geografui jie yra tarsi hieroglifai, iš kurių išskaitoma krašto ir tautos praeitis. Daugelis vietovardžių yra senesni už visus rašytinius dokumentus, todėl mokslininkai juos labai vertina ir brangina.“
Stanislovas Tarvydas

2019 m. lapkričio 15 d. Šiaulių rajono kultūros centre Kuršėnuose vyko konferencija „Nykstančių ir išnykusių vietovardžių išsaugojimo sprendimai“ ir Metų kraštotyrininko pagerbimo šventė.
Siekiant išsaugoti senuosius vietovardžius, 2019-uosius Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Vietovardžių metais. Dokumente pabrėžiama, kad senieji vietovardžiai yra Lietuvos kultūros, istorijos ir kalbos vertybė, kurios išsaugojimu privalo rūpintis valstybė.
Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka savo veiklomis aktyviai įsijungė į Vietovardžių metų paminėjimą. Šiemet vykdomas projektas „Šiaulių rajono nykstančių ir išnykusių kaimų istorijos“, kurį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba, partneris – Šiaulių rajono savivaldybė. Vykdydami projektą Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos struktūrinių teritorinių padalinių bibliotekininkai rinko medžiagą ir paruošė kraštotyros darbus apie jų vietovėje išnykusius ir nykstančius kaimus, į surinktos dokumentinės ir foto bei video medžiagos procesą aktyviai įsijungė UAB Šiaulių televizija, parengusi laidų ciklą apie Šiaulių rajone nykstančius ir išnykusius kaimus, gyvas asmenines istorijas.
Konferencijos vedėja ir projekto vadovė, Varputėnų bibliotekos  bibliotekininkė Vida Bernotienė kalbėjo apie projekto tikslus, veiklas,  apžvelgė nuveiktus darbus.
Konferencijos metu veikė parengta dešimties kilnojamųjų stendų, kuriuose pateikta vaizdinė ir rašytinė  medžiaga apie išnykusius ir nykstančius kaimus, paroda. Ją parengė ir pristatė Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos l. e. p. direktorės pavaduotojas Almantas Šlivinskas. Rengiant teminius stendus, talkino kraštotyrininkė Audronė Kiršinaitė, veik visų Viešosios bibliotekos struktūrinių teritorinių padalinių darbuotojai.
Pranešimus, skirtus Vietovardžių metams skaitė Šiaulių universiteto docentas dr. Juozas Pabrėža, istorikas, kuršėniškis Jonas Kiriliauskas, Vilniaus universiteto Geografijos ir kraštotvarkos katedros docentė dr. Filomena Kavoliutė, VĮ „GIS – Centras“ produktų analitikė Rita Viliuvienė, grafikos dizainerė Kristina Siebaitė.
Susirinkusiems parodytas filmas „Šiaulių rajono nykstančių vietovardžių paveldosauga – misija (ne) įmanoma?“.
Po konferencijos – 18-osios Metų kraštotyrininko premijos įteikimas.
Geriausiu jaunuoju kraštotyrininku paskelbtas Augustas Jasiūnas, Kužių gimnazijos moksleivis, parengęs kraštotyros darbą ,,Išnykę Kužių seniūnijos kaimai. Vaišnoriai ir Šobliškiai“. Tai įamžinta kaimų, kurių liko tik vietovardžiai, atmintis ir istorija. Kraštotyriniame darbe užrašyti buvusių šių kaimų gyventojų prisiminimai apie ten gyvenusius žmones, tradicijas, buitį, pateiktos nuotraukos. Jaunajam kraštotyrininkui talkino Kužių gimnazijos mokytoja Violeta Laurutienė ir Gilaičių bibliotekos bibliotekininkė Rita Bielskienė.
Metų kraštotyrininko nominacijai buvo pristatytos trys kandidatės: Vida Bernotienė, Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Varputėnų struktūrinio teritorinio padalinio bibliotekininkė, Vida Ragauskienė, Kuršėnų Vytauto Vitkausko struktūrinio teritorinio padalinio vyriausioji bibliotekininkė, ir Jūratė Formanskė, Bazilionų mokyklos-daugiafunkcio centro mokytoja metodininkė.
Metų kraštotyrininke šiemet nominuota Jūratė Formanskė, Bazilionų mokyklos-daugiafunkcio centro mokytoja metodininkė, kraštotyrininkė, parengusi reikšmingų ir turiningų kraštotyros darbų. Pristatant Jūratės Formanskės kraštotyrinę veiklą pažymima, kad nuo 2017 m. pavasario ji rinko kraštotyrinę medžiagą apie Padubysio krašto: Pašiaušės, Sakalų, Pageluvio, Maskvytės kaimų, Bazilionų bei jų apylinkių liaudies tradicijas, siuvėjus, jų gyvenimą, asmenybes, veiklą. Keletą mėnesių pabendravus su šio krašto kriaučiais bei jų artimaisiais gimė kraštotyrinis darbas „Bazilionų krašto kriaučiai“. 2018 m. Lietuvos nacionaliniame muziejuje vykusioje respublikinėje kraštotyros konferencijoje ir darbų parodoje šis darbas buvo pripažintas kaip vienas geriausių, išskirtiniausių darbų, apdovanotas diplomu, užėmus pirmąją vietą.
Reikšmingi ir kiti Metų kraštotyrininkės parengti darbai – „Įvairiaspalvės Felicijos Petrylienės gyvenimo mandalos“, „Žvelgiant pro Augusto Špenglerio fotoobjektyvą“, „Ką įamžino Vytauto ir Genovaitės Labinų fotografijos“, nuotraukų albumas „Kas į ,,Padubysio kronikas“ nesudėta…“:
Konferencijos metu veikė kraštotyros darbų paroda „Protėviai prabyla vietų vardais“. Kraštotyros darbų parodoje – Šiaulių rajono švietimo įstaigų ir Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos struktūrinių teritorinių padalinių parengti darbai. Daugiausia darbų, skirtų Vietovardžių metams, bet yra ir darbų kitomis temomis. Parodoje – 31 nepublikuotas kraštotyros darbas. Parodą apžvelgė Šiaulių rajono kraštotyros draugijos pirmininkė Laimutė Varkalienė.
Kraštotyros šventėje nominantus ir visus susirinkusius sveikino Šiaulių rajono savivaldybės mero pavaduotojas Česlovas Greičius ir LR Seimo Pirmininko pirmosios pavaduotojos Rimos Baškienės padėjėja Ada Grakauskienė.
Gerą nuotaiką kūrė pagal Romualdo Granausko ir Jono Strielkūno kūrybą parengta literatūros ir dainos valanda „Baltas liūdesio balandis“ (aktorė Dalia Jankauskaitė, kompozitorius ir atlikėjas Andrius Kulikauskas, birbynininkas Kastytis Mikiška).

Vida Bernotienė,
Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Varputėnų struktūrinio teritorinio padalinio bibliotekininkė, projekto vadovė

Rita Nesavaitė,
Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Informacijos ir kraštotyros skyriaus vedėja

Projektą remia         Projekto partneris                   Projektą vykdo

       

 

 

 

Komentaras