Skip to content Skip to footer

Lėlių teãtras, teatro rūšis – vaidinimai, kuriuose veikia aktoriai lėlininkai su lėlėmis. Lėlių dydis – iki kelių metrų. Pagal valdymo būdą lėlės skirstomos į 3 rūšis. Lėlininko iš viršaus (siūlais, virvutėmis arba vielomis) valdomos lėlės vadinamos marionetėmis. Pirštininės lėlės maunamos ant aktoriaus rankų; lėlė judinama pirštais (kai kada lėlės maunamos ant kiekvieno piršto). Prie pirštų gali būti pritvirtinami tik rutuliukai ar kiti daiktai (vaidinama ir imituojančia lėles plika ranka). Lazdelinės lėlės valdomos prie lėlės liemens, rankų arba kojų iš apačios pritvirtintomis vielomis arba lazdelėmis; kai kurių šios rūšies lėlių judinama tik galva. Pagal formą lėlės skirstomos į apimtines ir šešėlines (plokščiąsias; šešėlių teatras). Lėlių teatre statomos inscenizacijos, kūriniai vaikams ir suaugusiesiems, kuriamos operos, baletai ir cirko vaidinimai. Lėlių teatro elementų būta kulto apeigose ir šamanų ritualuose, kuriuose naudotos iš natūralių medžiagų (žolės, medžio) pagamintos lėlės.

Lėlių ir kaukių teatro elementų turėjo senovės lietuvių kalendorinės šventės ir papročiai, medžioklės ir žemdirbystės, vestuvių ir laidotuvių apeigos. Žinių apie lėlininkus Lietuvoje esama iš XV amžiaus (https://www.vle.lt/straipsnis/leliu-teatras/).

Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešosios bibliotekos Kurtuvėnų padalinyje (bibliotekoje) jau 10 metų veikia lėlių teatras  „Kurtinukai“. Savo gebėjimą vaidinti lėlių pagalba Kurtuvėnų mokyklos pradinukai gali išreikšti susiburdami bibliotekoje, tačiau yra trys pagrindiniai aktoriai: Austėja Pociūtė, Smiltė Gylytė (6B klasės mokinės) ir Jokūbas Grigalaitis (5B kl. mokinys). Šie aktoriai lėlių teatrą lanko jau nebe pirmus metus. Su pasaka „Sumazgytos pasakėlės“ buvo dalyvauta XXVII Aukštaitijos regiono lėlių teatrų festivalyje „Kai atgyja lėlės“ (Rokiškis). Šis spektakliukas parodytas virš 10 kartų, vaidinta Šiaulių, Rokiškio ir Kelmės rajonuose.

Lėlių spektaklis „Vilkas, kuris iškrito iš knygos“ (pagal Thierry Robberecht knygutę) taip pat susilaukia didelio žiūrovų dėmesio. Ši pasaka pirmą kartą buvo parodyta 2023 m. liepos 23 d. XXIII teatrų festivalyje-konkurse „Kartu“, o šiandien jau parodyta Žadžiūnų kultūros namuose, Bubiuose, Kurtuvėnų regioninio parko ratinėje ir Kurtuvėnų mokykloje. Dar laukia gastrolės Kuršėnuose, Dirvonėnuose ir Voveriškėse.

Smagu, kada jaunimas išreiškia save per teatrą, vaidybą. Dar smagiau, kuomet matai spindinčias žiūrovų akis ir prašymą su nauja pasaka pasirodyti kitą kartą.

Aurelija Kniurienė,
Kurtuvėnų bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė
Fotografijos Simonos Daugėlienės

Komentaras