Nuo ko prasideda lėlių teatras? Nuo lėlės? Nuo aktoriaus? Ar tiesiog nuo fantazijos?
Mes kiekvienas vaikystėje žaidžiame savo lėlių teatrą su savo fantazija ir savo tikromis ar įsivaizduojamomis lėlėmis… Bet tik nedaugelis išlaiko sugebėjimą žaisti lėlėmis ir likę suaugę…
Vasario 12 d. Aukštelkės bibliotekoje turėjome galimybę trumpam sugrįžti į vaikystę ir kartu su lėlininke Asta Liaudanskiene bei jos pagalbininku akordeonistu Dariumi Karanausku prisiminti bei pažaisti…
Be galo įdomu buvo iš pačios autorės lūpų sužinoti kiekvienos jos sukurtos lėlės istoriją – nuo lėlių, kurioms jau daugiau nei 25 metai (dėkojame aukštelkietei Aušrai Gricienei, kuri tiek metų jas išsaugojo ir paskolino parodai) iki lėlių, kurioms Asta pasiuvo drabužėlius tik prieš porą savaičių.
Žaisdami atidarėme išskirtinę parodą „LĖLIŲ TEATRAS“, kurioje iki kovo pabaigos bus eksponuojami dviejų žavingų autorių – lėlininkės Astos Liaudanskienės ir lėlių teatro aktorės bei režisierės Aurelijos Kniurienės – teatro lėlės bei teminės knygos, surinktos iš Lietuvos viešųjų bibliotekų.
Asta Liaudanskienė – tautodailininkė, tekstilininkė, žaislų kūrėja, pedagogė. Gimė Kėdainių raj. Gudžiūnuose, šiuo metu gyvena Šiauliuose. Dirba darželyje ikimokyklinio ugdymo mokytoja. Su savo kurtomis lėlėmis parodose dalyvauja nuo 2004 m. Nuo 2005 m. – Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė. Asta yra aktyvi kūrybinių seminarų, amatų mokymų, edukacijų, švenčių dalyvė.
Asta pasakojo: „Kuriu įvairias lėles: gyvūnus, vabzdžius, žmones, dangaus kūnus, mistinius personažus, dideles ir mažas lėles vaidybai, lėles-prijuostes, lazdelines ir skritulines lėles, lėles-dėžutes, lėles ant medinių šaukštų, pasakų veikėjus ir jų kompozicijas, interjerines lėles bei įvairias dekoracijas.
Lėlės siuvamos iš įvairių audinio skiaučių, puošiamos mezginiais, nėriniais, aplikuotomis ir siuvinėtomis detalėmis, rengiamos megztais, siūtais, nertais rūbais. Lėlių šukuosenos daromos iš siūlų, nertų garbanėlių, supinamos pynutės ar virvelės. Lėlės kuriamos su meile, skirtos ir mažiems, ir dideliems. Lėlės viliasi bent akimirkai sustabdyti praeivį, bent trumpam pralinksminti nuliūdusį, kad su jomis draugautų kuo daugiau vaikų ir suaugusių, kad jos gyventų… Lėles pristatau kaip ugdymo priemonę, lavinančią komunikavimo, vaidybos, pažinimo kompetencijas. Vaikai, padedami mokytojų, tėvelių, vaidina įvairius personažus, kuria jau girdėtas ir naujas istorijas…“
Parodos uždarymo metu pakviesime susipažinti su kita parodos darbų autore – Aurelija Kniuriene, Kurtuvėnų bibliotekos vaikų lėlių teatro „Kurtinukai“ režisiere, aktore ir lėlių kūrėja, dirbančia Kurtuvėnų bibliotekos bibliotekininke. Su teatro lėlėmis gyvena daugiau nei 10 metų. Pradėję nuo pasirodymų mokykloje, dabar jau treti metai „Kurtinukai“ dalyvauja įvairaus lygio pasirodymuose ir teatrų festivaliuose…
Iki pasimatymo Aukštelkės bibliotekoje!
Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/Biblioteka.Aukstelkeje/posts/pfbid034xRgQW5zihuy3fvkcRUb6W3pBsZ7mvZwtDBvo2PuHggoBhF5KokAB5inAbJu5eKXl
Jurga Š.Černiauskienė,
Aukštelkės bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė
Nuotraukos autorės