Skip to content Skip to footer

Melagingos žinios ir naujienos nėra naujas reiškinys – jis siejamas su masinių informacijos priemonių sklaida ir propaganda. Į socialines medijas persikėlusi informacijos perdavimo funkcija palengvino melagingų naujienų skleidimą ir pakeitė jų formą taip, kad kartais net nesusimąstome, jog patys prisidedame prie tokių naujienų plitimo. Kadangi aktyviai naudojamės įvairiomis medijomis, svarbu medijų vartotojus mokyti saugiai, kritiškai ir atsakingai jomis naudotis.

Birželio 20 d. Ginkūnų bibliotekoje vyko medijų ir informacinio raštingumo kompetencijų tobulinimo (MIRKT) mokymai suaugusiesiems „Tiesa ar melas? Kaip nepasiklysti informacijos džiunglėse“. Mokymus vedė Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko bibliotekininkė Jurga Šarauskaitė-Černiauskienė. Ji akcentavo, kad norint nepasiklysti tarp melagingų ir tikrų naujienų srauto, reikalingas kritinis mąstymas bei medijų raštingumas, kuris padeda atsirinkti bei suvokti, kaip saugiai naudotis informacijos šaltiniais.

Mokymų dalyviai išgirdo ir aptarė įvairias situacijas, susijusias su melagingų naujienų reiškiniu. Melaginga žinia gali slypėti nekalčiausiose vietose – strategiškai apgalvotose žinutėse, skandalingose antraštėse, kurias nesigilinę į tos naujienos tikrumą dalijamės ir skleidžiame toliau, ar net vaizduose bei vaizdo įrašuose.

Svarbiausia – kritiškai vertinti gaunamą informaciją ir atskirti faktus nuo nuomonės. Prieita prie išvados, kad, norint nepasiklysti informacijos sraute, svarbiausia yra kritinis mąstymas.

Rimvida Linauskienė,
Ginkūnų bibliotekos vyresn. bibliotekininkė
Nuotraukos autorės

Komentaras