„Muzika – tai Dievo pasiuntinys, atsiųstas judinti švelniausias ir geriausias mūsų sielos stygas, bei raminti širdis, suvargusias gyvenimo rūpesčiuose“… Šie M. K. Čiurlionio žodžiai gegužės 14-ąją atgijo Ginkūnų kultūros centro salėje, kurioje skambėjo ne tik muzika, bet ir tyli pagarba, susižavėjimas, įkvėpimas. Ginkūnų biblioteka kvietė į muzikinę popietę „Byra Čiurlioniškos natos“, skirtą neeiliniam kūrėjui – Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui – atminti ir pagerbti.
Renginys tapo prasminga duokle menininko metams – ne tik informatyvi pažintis su jo gyvenimu ir kūryba, bet ir jautrus bandymas prisiliesti prie jo dvasinio pasaulio per meną, muziką, dainą.
Dalyvius džiugino Kuršėnų meno mokyklos Ginkūnų ir Voveriškių vietovių mokinių atliekami muzikiniai pasirodymai. Mokytojų Dianos Čekanauskienės, Agnės Dirvinskienės ir Aušros Kinderės ugdytinių skambesiuose jautėsi jausmas, supratimas, pagarba kūriniams bei jų autoriui.
Skambėjo lietuvių liaudies dainos, Jadvygos Čiurlionytės kūriniai, o svarbiausia – paties M. K. Čiurlionio muzika. Pianistės Elžbieta Augutė ir Smiltė Šopytė (mokytojos Diana Čekanauskienė ir Agnė Dirvinskienė) jautriai interpretavo sudėtingą kompozitoriaus muziką. Jaunosios dainininkės, pritariant akordeonui (Martynas Čepas) ir violončelėms (Dominyka Jankauskaitė ir mokytoja Agnė Dirvinskienė), kūrė harmoningą garsų paveikslą, kuriame susiliejo laikas ir emocijos.
Renginyje netrūko ir vizualinio meno – vyresnioji bibliotekininkė Rimvida Linauskienė ne tik pasidalijo įžvalgomis apie Čiurlionio gyvenimo kelią, bet ir per skaidres atvėrė jo kūrybos daugiasluoksnį pasaulį – nuo muzikos iki dailės.
Simboliniu akordu tapo Ženetos Limbaitės keramikos ir tapybos paroda „Pasivaikščiojimas kūrybos takais. Įkvėpta M. K. Čiurlionio“. Menininkės darbuose alsavo ramybė, spalvos ir formos atliepė Čiurlionio pasaulėjautą – tarsi tylus pokalbis su jo kūryba.
Kelmės mažojo teatro aktoriai, vadovaujami režisierės Andrėjos Stulginskienės, pristatė meninę interpretaciją „Apie Jį… Apie Kūrėją“. Tai buvo ne spektaklis – tai buvo vidinis monologas, ištartas jausmo, tylos ir šviesos kalba. Tai buvo bandymas suprasti ir pajusti, kas yra tas Kūrėjas, apie kurį kalbame šimtmečius, bet vis dar negalime iki galo aprėpti.
Renginys tarsi tyliai priminė – M. K. Čiurlionis gyvena ten, kur girdime jo muziką, matome jo paveikslus, skaitome jo mintis. Jis gyvena mūsų jautriose akimirkose, kai dainos ir garsai prabyla ne žodžiais, o jausmais.
Tegul „Čiurlioniškos natos“ byra dar ilgai mūsų širdyse. Ačiū visiems, kurie dalyvavote, klausėtės, jautėte ir dalinotės.
Rimvida Linauskienė,
Ginkūnų bibliotekos vyresn. bibliotekininkė
Nuotraukos autorės





