Skip to content Skip to footer

Birželio 5 d. Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešosios bibliotekos Renginių salėje vyko netradicinė pamoka „Tremties aidai“, skirta Gedulo ir vilties dienai paminėti.

Birželio 14 d. visoje Lietuvoje minima Gedulo ir vilties diena skirta atminti sovietinio režimo tremtinius. 1941 m. birželio 14 d. Sovietų Sąjunga pradėjo masinius gyventojų trėmimus į Sibirą. Iš viso išvežta apie 17 485 žmonių, kurių didžioji dalis vežti į tremtį, kiti – į GULAG’o stovyklas. Buvo ištremta daug to meto politikų, politinių kalinių, kitų visuomenės veikėjų, tarp kurių ir antrasis Lietuvos Respublikos prezidentas Aleksandras Stulginskis. Iš viso į Sibirą SSRS ištrėmė apie 131 tūkst. Lietuvos gyventojų.

Susirinkę tremtiniai ir renginio svečiai prisiminė sunkų valstybės ir tautos kelią ir, žinoma, pačius tremtinius, tiek daug ištvėrusius ir sugrįžusius iš amžino įšalo žemės į savo namus, į Lietuvą. Sugrįžusiųjų ir išsaugojusių savo prisiminimus tremtinių dėka mes šiandien galime kalbėti apie Lietuvos gyventojų tremtį, nelengvą laikotarpį svetimoje žemėje, mintis, sugebėjimus, talentą išlikti ir nepalūžti…

Buvo prisiminta ir ypatinga moteris, Šiaulių  rajono garbės pilietė, tremtinė Eugenija Dragūnienė, atgulusi amžino poilsio Kuršėnų naujosiose kapinėse. Tai – moteris, nepabūgusi ir ištvėrusi ne vieną išbandymą, o grįžusi į |Lietuvą iš tremties aktyviai prisidėjusi prie valstybės atgimimo. Du Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos mokiniai surinko medžiagą apie tremtinę E. Dragūnienę ir pateikė ją Nacionaliniam moksleivių rašinių konkursui „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“, kur jų darbas buvo įvertintas ir jam skirta I vieta.

Renginio dalyviams žodį tarė Seimo narės Rimos Baškienės patarėja tremtinė Ada Grakauskienė, patyrusi skaudžių išgyvenimų. A. Grakauskienė įteikė ir padėkos raštus mokiniams, Nacionaliniame konkurse „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“ užėmusiems antrąsias vietas.

Visiems susirinkusiems šokį dovanojo Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos mokinė Ugnė Matutytė, o Kužių mokyklos dainininkės Kamilė Paštuolytė, Ugnė Jokubauskaitė ir Gerda Mickutė džiugino jautriomis melodijomis ir eilėmis.

Tremtiniai tokie ištvermingi, kad net grįždami iš Sibiro parsivežė brangių daiktų, kurių parodą galima apžiūrėti Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko bibliotekoje. Istorinė paroda Suaugusiųjų abonemente (II aukšte) veiks iki birželio 27 dienos.

Dėkojame mokytojoms Raimondai Rumbinaitei ir Violetai Laurutienei už išskirtinę istorijos pamoką. Kaip sakė renginio vedėjai, neleiskime užmarščiai atimti atminties ir laisvės!

Asta Gasiūnienė,
Informacijos specialistė
Nuotraukos autorės

Komentaras