Skip to content Skip to footer

Birželio 14-osios, Gedulo ir vilties dienos, išvakarėse Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešojoje bibliotekoje prisiminti ir pagerbti tie, iš kurių buvo atimta, kas žmogui brangiausia – laisvė ir Tėvynė.

Ši diena paminėta prisimenant istoriją ir skaudžius to meto išgyvenimus. 1941 m. birželio 14 d. Sovietų Sąjunga pradėjo masinius gyventojų trėmimus į Sibirą. Birželio 14–18 d. iš Lietuvos buvo deportuota apie 17500 žmonių, tremtis tapo didžiule tautos tragedija ir netektimi, pavadinta „juoduoju birželiu“ ir tik prasidėjęs Nacistinės Vokietijos karas su Tarybų sąjunga laikinai pristabdė šį siaubingą procesą. Skaičiuojama, kad iš viso prievarta iš savo namų išvežta ir nuo artimųjų atskirta 130 tūkst. Lietuvos gyventojų, apie 28 000 iš jų žuvo.

Minėjime, skirtame pagerbti masiškiausių Lietuvoje trėmimų aukas, dalyvavo Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių Kuršėnų skyriaus pirmininkė Marija Šadlauskienė, kuri prisidėjo rengiant šią popietę bei spaudinių ir asmeninių daiktų parodą „Tremties metai“. Taip pat dalyvavo ir Lietuvos Respublikos Seimo narės Rimos Baškienės patarėja Ada Grakauskienė, tremtį menantys kuršėniškiai.

M. Šadlauskienė pasidalino prisiminimais apie knygą „Mus vežė belangiais traukiniais“ (išleistą 2018 m.), kurioje atskleistos tremtį išgyvenusių Kuršėnų krašto žmonių istorijos. Vyresnioji bibliotekininkė Anita Žiauberienė paskaitė Dalios Grinkevičiūtės prisiminimų ištrauką iš Dalios Kotrynos Baliutavičienės knygos „Dalia“.

Lauryno Ivinskio gimnazijos mokiniai Erikas Želvytis, Erilė Šliupaitė ir Mintė Navickaitė pristatė bibliotekoje filmuotą filmą „Sušalusi ašara“, apdovanotą pirma vieta nacionalinio mokinių kūrybos darbų konkurse „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“. Filme savo išgyvenimus pasakoja Kuršėnų krašto tremtiniai.

Renginio programoje savo pasirodymus dovanojo Kuršėnų meno mokyklos kanklininkės Gintautė Čepliauskaitė ir Ugnė Kiselytė.

Spaudinių ir artefaktų parodą „Tremties metai“ bibliotekoje, suaugusiųjų abonemente (II a.) galima apžiūrėti iki birželio 29 d.

Asta Gasiūnienė,
Informacijos specialistė
Nuotraukos autorės

Komentaras