Saulėtą rugsėjo 26 d. popietę Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešojoje bibliotekoje vyko parodos „Simonas Daukantas ikonografijoje” uždarymas, kuriame dalyvavo ir vienas iš parodos bendraautorių Jonas Nekrašius.
Kas yra ikonografija? Ikonografija – tai mokslo šaka apie vaizdų saugojimą ir nagrinėjimą., fotografijų, atvirukų, piešinių, dokumentų ir panašiai rinkinys.
Kodėl Simonas Daukantas? Šiais metais Seimas, atsižvelgdamas į svarbius įvykius, žymių asmenybių sukaktis, kviečia paminėti vieno iš svarbiausių Lietuvos istoriko, rašytojo Simono Daukanto 230-ąsias gimimo metines. Simonas Daukantas – pirmosios Lietuvos istorijos lietuvių kalba autorius. Dirbdamas mokslinį ir kultūrinį darbą, jis klojo lietuvių tapatybės pagrindus. Svarbiausiu savo uždaviniu laikė ieškoti lietuvių tautos istorijos šaltinių, juos tyrinėti ir rašyti knygas savo tautai, ją šviesti ir kelti jos savigarbą, savo vertės suvokimą. Įvertinus šios asmenybės nuopelnus, ta proga visą rugsėjo mėnesį bibliotekoje veikia paroda, skirta būtent Simonui Daukantui.
Renginio svečias – teisininkas, kultūrologas, kraštotyrininkas, ekslibrisų (knygos ženklų) kolekcininkas Jonas Nekrašius, būtent ekslibrisų (knygos ženklų) kolekciją mielai paskolino bibliotekai, o biblioteka turėjo puikią galimybę surengti parodą ir paminėti sukaktį. O ši kolekcija surinkta kilus idėjai įamžinti Simoną Daukantą ir 1992 m. paskelbus tarptautinį ekslibrisų konkursą.
Šią ekslibrisų kolekciją apie Simoną Daukantą papildo kita ikonografinė medžiaga – tai atvirukai ir fotografijos iš šiauliečio, vieno žymiausių šalies kolekcininkų Petro Kaminsko rinkinio.
Renginio metu, kalbėdamas apie Simono Daukanto nuopelnus, J. Nekrašius pabrėžė, kad „S. Daukantas istorijos srityje padarė tiek, kiek nepadarytų mokslo akademija“, o be savo istorijos, anot J. Nekrašiaus, neturėsime ir ateities. Viena iš gyvenimiškų istorijų, atskleidžiančių šios nusipelniusios asmenybės energiją, begalinį žinių troškimą ir atkaklumą yra ta, kad S. Daukantas, vos baigęs mokyklą ir neturėdamas pinigų kelionei, pėsčiomis patraukė iš Skuodo į Vilnių, kad galėtų tęsti mokslus. Ar daugelis iš mūsų tam ryžtųsi?
Renginiui baigiantis, susirinkusieji buvo pakviesti sudalyvauti azartiškoje viktorinoje ir pasitikrinti gautas žinias apie Simoną Daukantą.
Asta Gasiūnienė,
Informacijos ir vadybos skyriaus informacijos specialistė
Nuotraukos autorės