Skip to content Skip to footer

Paukščiai giesmininkai : romanas / Christy Lefteri. – Vilnius : BALTO leidybos namai, 2022. – 301, [1] p.

Tikrų įvykių įkvėpta ir tarptautiniu bestseleriu tapusi istorija apie tai, kaip geresnio gyvenimo paieškos nuveda į spąstus.

Migruodami iš Afrikos į Europą, Kipro saloje stabteli milijonai paukščių.
Bėgdamos nuo nepriteklių ir nedarbo savo šalyse, tarnaitėmis, namų tvarkytojomis ir auklėmis Kipro saloje dirba tūkstančiai moterų.

Į Nikosiją Niša atvyko iš Šri Lankos. Jauna našlė gimtinėje motinai paliko dukrelę, o pati jau dešimt metų tvarko pasiturinčios kiprietės Petros namus, ruošia maistą, prižiūri sodą ir rūpinasi mažąja Alike nuo kūdikystės. Darbdavės vaiką Niša apgaubia švelnumu ir meile, bet kaip auga pačios dukra, mato tik planšetės ekrane. Grįžti į Šri Lanką ji negali – be jos siunčiamų pinigų šeima neišgyventų.

Dėl ekonomikos krizės darbo banke netekęs Janis nuomoja būstą Petros name. Pragyvenimui jis užsidirba brakonieriaudamas – į jo tinklus patekę paukščiai giesmininkai restoranų virtuvėse virsta gurmaniškais patiekalais. Janis myli Nišą, nori ją vesti ir pradėti naują gyvenimą.

Tačiau vieną vakarą Niša pagamina aromatingo lęšių kario, po vakarienės sutvarko virtuvę ir, apkamšiusi Alikę lovoje, tyliai išslenka iš namų. Ir nebegrįžta – nei tą, nei kitą dieną.
Policijai atsisakius pradėti tyrimą, Petra imasi jos ieškoti pati.

Ji atidavė mums viską. Savo dosnumu tapo šitų namų dvasia. Ir vis dėlto… apie jos gyvenimą nežinojau nieko.

Parašyti „Paukščius giesmininkus“ rašytoją įkvėpė prieš keletą metų Kipre nutikusi tragedija. Dingus penkioms namų tvarkytojoms, policija nė nepradėjo paieškos, nes jos buvo užsienietės.

Romano autorė Christy Lefteri, užaugusi Londone,  yra pabėgėlių iš Kipro dukra. Brunelio universitete įgijusi kūrybinio rašymo profesorės habilituotos daktarės laipsnį, ji toliau skaito paskaitas. Ankstesnis romanas, tarptautinis bestseleris „Bitininkas iš Alepo“, buvo apdovanotas „Aspen Words Literaty Prize“ premija ir užėmė antrą vietą „Dayton Literary Peace Prize“ apdovanojimuose. Dar vienas jos kūrinys „Arbūzas, žuvis ir Biblija“ buvo nominuotas „IMPAC Dublin Literary Award“ apdovanojimui.

„Mane sužavėjo šis švelnus, jaudinantis pasakojimas apie stiprų motinas su dukterimis siejantį ryšį, apie tuos, kurių nepastebime ir nesugebame apsaugoti. Romane vaizduojamas žmogiškumas persmelktas liūdesio ir subtiliai atskleidžia būtinybę susimąstyti. Baigusi skaityti knygą, nesilioviau galvojusi apie Nišą. Kūrinys yra pritrenkiančiai gražus, neįtikėtinas pasiekimas.“ (Abi Daré)

GAUTŲ KNYGŲ SĄRAŠAI

Komentaras