Skip to content Skip to footer

Ko liūdi berželi, ko liūdi?
Ko verki nuleidęs šakas?
Kam svyra žalieji lapeliai?
Kam varvini šaltas rasas?

/ J. Krikščiūnas-Jovaras/

2020 m. sausio 29 d. Kairių bibliotekos  skaitytojų klubas „Jovaras“ kvietė į  susitikimą „Jono Krikščiūno-Jovaro poezijos skaitymai ir pokalbiai apie jo kūrybą“, skirtą poeto 140-osioms gimimo metinėms paminėti. Renginys pradėtas Jovaro daina „Ko liūdi, berželi?“.
Poetas Jonas Krikščiūnas-Jovaras gimė 1880 metais sausio 13 d. Kalniškiuose prie Žadžiūnų, Šiaulių valsčiuje. Dar būdamas piemeniu J. Krikščiūnas susipažino su knygnešiais. Gavo iš jų knygų, lietuviškos spaudos, draudžiamų laikraščių prenumeratoriams nešiojo „Tėvynės sargą“, „Varpą“, Ūkininką“ ir kt. spaudą į Pakruojį, Rozalimą, Lygumus, Pašvitinį, Linkuvą, Žeimelį ir kitus Šiaurės Lietuvos miestelius.
Nuo 1900 m. bendradarbiavo spaudoje. Eilėraščius pradėjo rašyti paskatintas Povilo Višinskio, daugiausia rašė 1904–1910 m., todėl juose atsispindi ir jaunatviškos nuotaikos, ir to meto revoliucinis patosas. Jovaro poezijoje prieštaringai kryžiavosi socialdemokratinės spaudos agitacinė frazeologija, inteligentų salono aukštas tonas ir melancholiška vargdienėlio savijauta, primityvisto spontaniškas melodingumas. Eilėraščiai „Ko liūdi, berželi?“, „Tylus, tylus vakarėlis“ tapo liaudies dainomis.
Aktyvi bibliotekos skaitytoja Nijolė Špečkauskienė trumpai apžvelgė poeto, knygnešio J. Krikščiūno-Jovaro gyvenimo, veiklos ir kūrybos kelią, paskaitė jo eilėraščių.   Popietės metu ištraukas iš Filomenos Taunytės knygos „Šventųjų gyvenimas Marijos žemėje“ ir poeto Jovaro eiles iš 1961 m. išleistos poezijos knygelės skaitė  Ona Vietienė. Bibliotekininkė Ramutė Preimontienė renginio dalyviams pristatė spaudinių parodą „Ko liūdi, berželi?“,  skirtą Jono Krikščiūno-Jovaro kūrybai.

Ramutė Preimontienė,
Kairių bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė

 

 

Komentaras