Sausio 10 d. Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta grafikės Elvyros Kairiūkštytės (1950–2006) kūrinių paroda „Sugrįžimas namo“.
Renginį pradėjo kuršėniškis, tarptautinių akordeonistų konkursų laureatas, Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos 3b klasės mokinys Gabrielius Ruzas.
Pristatymo dalyviai turėjo išskirtinę progą susitikti su Elvyrą pažinojusiais žmonėmis: jos geromis draugėmis Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureate, žymia skulptore Ksenija Jaroševaite ir Elvyros kūrinių saugotoja Regina Norvaišiene, išgirsti jų prisiminimus. Daugybę įdomių faktų ir ją pažinojusių asmenų atsiminimų, akimirkų iš jos gyvenimo galima paskaityti Ksenijos Jaroševaitės, Kristinos Kleponytės, Reginos Norvaišienės ir Ramutės Rachlevičiūtės 2010 m. išleistoje knygoje „Deginantis gyvenimo artumas“.
Kaip teigė viena iš renginio viešnių K. Jaroševaitė, Kuršėnai turėtų didžiuotis „užauginę“ tokią didžią menininkę…
Pasak menotyrininkės Ramutės Rachlevičiūtės, Elvyra Kairiūkštytė – viena žymiausių XX amžiaus antrosios pusės dailininkių. E. Kairiūkštytės kūryba – tai linoraižinių ciklai ir savarankiškos kompozicijos, kuriose pastebima tiek senųjų civilizacijų, tiek modernisto Pablo Pikaso, tiek lietuvių grafiko Viktoro Petravičiaus įtaka. Ir spalvoti, ir nespalvoti grafikės darbai – ekspresyvūs, meistriškai įtaigūs. Po jos mirties dirbtuvėje išliko milžiniški piešiniai, rulonai, monumentalumu prilygstantys freskoms ar vitražams.
Gausi E. Kairiūkštytės kūryba sudaro itin vertingą Lietuvos grafikos istorijos puslapį, kurį mums dar reikia patikslinti, papildyti ir įsisąmoninti protu ir širdimi. Jos milžinišką kūrybinį palikimą sudaro estampai, apie 11 000 didžiaformačių piešinių, eskizų ir t. t., priklausančių šalies dailės aukso fondui. Daug jos darbų turi didieji šalies muziejai, o nuo šiol menininkės paveldo dalis atguls ir Kuršėnuose.
Pristatymo metu iškilmingai pasirašytas ir apie 200 jos darbų, publikacijų dovanojimo bibliotekai aktas su dailininkės kūrybinio palikimo ir autorinių turtinių teisių saugotojais kuršėniškiais Regina Noreikaite-Norvaišiene ir jos vyru Ignu Norvaiša. Džiugu, kad ištikima jos draugė R. Norvaišienė atrado biblioteką – atminties instituciją Šiaulių rajone, galinčią saugoti tokį unikalų grafikos kūrinių paveldą.
Bibliotekos direktorė Ingrida Klupšaitė nuoširdžiai padėkojo Reginai ir Ignui Norvaišoms, kad sudarė galimybę susipažinti su Elvyros Kairiūkštytės kūryba ir kad šios unikalios, savitos ir didelio meistriškumo menininkės darbai papildys bibliotekos taikomosios dailės darbų fondą.
Šiaulių rajono savivaldybės vicemeras Eimantas Kirkutis pasidžiaugė diena, kuomet tokio reikšmingo Lietuvai meno dalis grįžo į namus, taip pat padėkojo už nepamatuojamą darbą išsaugant ir sutvarkant tokį gausų Elvyros Kairiūkštytės darbų palikimą.
Padėkos žodžių viešnioms negailėjo ir džiaugėsi žymios menininkės paveldu Lietuvos Respublikos Seimo narės Rimos Baškienės patarėja Ada Grakauskienė ir Šiaulių rajono savivaldybės Administracijos kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Pikturnienė.
Susipažinti ar atnaujinti pažintį su šia išskirtine menininke ir jos kūryba galima Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešosios bibliotekos (Vytauto g. 1, Kuršėnai) Renginių salėje ir Žiniasklaidos skaitykloje eksponuojamoje parodoje „Sugrįžimas namo“. Paroda veiks iki sausio 30 d.
Asta Gasiūnienė,
Informacijos specialistė
Nuotraukos autorės ir Antano Untydi