Skip to content Skip to footer

2024 metai Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešajai bibliotekai prasidėjo naujų idėjų įgyvendinimu, kadangi Lietuvos kultūros taryba įvertino, patikėjo jais ir dalinai finansavo net keturis bibliotekos pateiktus projektus, o partneris – Šiaulių rajono savivaldybė, finansiniu indėliu prisidėjo prie jų realizavimo.

Tiesiant bendrystės tiltus, nuo 2024 m. gegužės mėnesio Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešoji biblioteka vykdo projektą „Skirtingai vienodų suARTėjimai“.

Negalią turintiems asmenims dažnai sunku realiai matyti save ir kitus, pajusti savo galimybes, išreikšti savo norus, įsilieti į bendruomenę ir tokiu būdu jaustis pilnaverčiais visuomenės nariais. Biblioteka, kaip institucija, skatinanti kultūros ugdymą ir socialinį dialogą, siekia skirtingą negalią (skirtingus individualius poreikius) turinčius suaugusius asmenis įtraukti į kūrybinių raiškų įvairovę, kuriant kokybiškesnę jų kasdienybę, bendradarbiaujant su Šiaulių rajono ir regiono žmonių su negalia organizacijomis ir profesionaliais kūrėjais bei menininkais. Organizuojamas kūrybinių užsiėmimų ciklas teiks visokeriopą naudą: lavins vaizduotę, meninius įgūdžius, skatins bendravimą, iniciatyvumą, padės palaikyti protinę veiklą, didins socialinę svarbą. Kūrybines dirbtuves „Nematomi pojūčiai“ organizuos mados dizainerė Gretė Labanauskaitė, patyriminius užsiėmimus ves profesionalūs lektoriai, menininkai. Kūrybinių dirbtuvių metu sukurti darbai, pristatantys žmonių su negalia pojūčius kūrimo metu, bus eksponuojami Šiaulių regiono bibliotekose. Pojūčių spektaklius stebėti ir juose dalyvauti galės patys negalią turintys asmenys.

Dar vienas projektas, siekiantis įtraukti bei sudominti jaunimą etnokultūrine veikla – „Etno-folk bangos“. Šis projektas skirtas skatini jaunus žmones domėtis savitomis Šiaulių rajono liaudies dainomis, priartinti juos prie savo krašto folkloro suvokimo akcentuojant tai, kad Šiaulių rajone susikerta dviejų regionų – Aukštaitijos ir Žemaitijos ribos. Todėl ir dainose atsispindi šiems regionams būdingi tarminiai ir stilistiniai liaudies dainų bruožai. Projekto įgyvendinimo metu bus organizuojami teoriniai ir praktiniai mokymai, kūrybinės dirbtuvės, sukurta patyriminė muzikos perteikimo instaliacija, kurioje bus integruotos Šiaulių rajono liaudies dainos, atskleidžiančios vietos kultūrinį identitetą. Sukurtos instaliacijos sklaida bus vykdoma ją eksponuojant penkiuose  Lietuvos etnokultūriniuose regionuose, taip suteikiant galimybę kitų regionų jaunimui bei visiems, besidomintiems folkloru, susipažinti su Šiaulių rajono etnokultūriniu išskirtinumu.

Kitas bibliotekos įgyvendinamas projektas, Seimui 2024-uosius metus paskelbus Europos Sąjungos metais – „ESi Šiaulių rajone“, kvies paminėti šiuos metus ir 20-ties metų narystę Europos Sąjungoje (ES) kiek kitaip. Projekto metu bus sukurta interaktyvi mobilioji programėlė, apimanti 6 Šiaulių rajone esančius kultūrinius–istorinius objektus ir vietas, kurios pilnai ar iš dalies buvo restauruotos iš ES paramos fondų. Atvykus prie objektų, kurie bus pažymėti interaktyviame žemėlapyje, atsiras animuotas personažas, kuris papasakos apie šiuos objektus. Programėlė turės dvi versijas: žaidimo ir turistinę. Žaidimo versijoje bus pateikiami klausimai apie konkrečius objektus, o atsakius į klausimus, animuotas personažas papasakos daugiau apie šį objektą. Turistinė versija analogiška, tik be klausimų. Šia programėle galės naudotis ir susipažinti su atrinktais objektais ir rajono gyventojai, ir svečiai.

Šiaulių krašte didelį istorinį spaudą yra palikusi grafų Zubovų giminė. Garsios, kilmingos grafų Zubovų giminės „lietuviškoji“ istorija – vis dar neatskleista paslaptis. O atskleistoji jos dalelė – vis dar mūsų nepamatyta, neperskaityta ir nesuvokta. Sofija ir Vladimiras Zubovai įėjo į mūsų šalies istoriją kaip labdariai ir visuomenininkai – steigė ir globojo lietuviškas mokyklas, spaudos draudimo metais palaikė lietuviškos spaudos platinimą, gegužinių – slaptų Lietuvos šviesuolių susirinkimų veiklą, organizavo visuomeninės bibliotekos draugiją. Bet jų atmintis įamžinta tik Ginkūnų pagrindinės mokyklos pavadinime, o gyvenvietės centre esantys perstatyti jų dvaro rūmai priklauso Krikščioniškajam fondui, ir nei muziejaus, nei kultūros paveldo statuso neturi. Netoli bibliotekos yra Ginkūnų skveras su ypatinga aura – Zubovų sodintais šimtamečiais medžiais, kas įpareigoja įveikti užmaršties slenksčius, iš naujo atrasti šių asmenybių, ypač pažymint Sofijos Bilevičiūtės Zubovienės gyvenimą, jos veiklą, istorijos lūžius įamžinant šiandienos atmintyje. Įgyvendinant projektą „Ženklai, įprasminantys Zubovų paslaptį“ Ginkūnų biblioteka, puoselėdama savo krašto istorinę atmintį ir norėdama pagerbti Sofijos Bilevičiūtės Zubovienės asmenybę, tame skvere pastatys ekspozicinius stendus, kuriuose bus eksponuojama istorinė informacija apie jos gyvenimo faktus, visuomeninę veiklą, pasitelkiant kvalifikuotų specialistų – istorikų, literatūrologų pagalbą. Kūrybinių dirbtuvių metu dalyviai galės susipažinti su ekslibriso istorija, raida, kūrimo galimybėmis bei patys įgyvendinti kūrybinius sumanymus, pasitelkdami įvairias technikas. Be edukacinių, kūrybinio pobūdžio veiklų, Ginkūnų bibliotekoje, bendradarbiaujant su Šiaulių „Aušros“ muziejumi, bus parengta ekspozicija-galerija bibliotekos languose su QR kodais. Baigiamajame projekto renginyje numatytas istorinis-kūrybinis Zubovų atminimo vakaras, kurio metu bus skaitomi pranešimai,  pristatytos sukurtų ekslibrisų darbų bei ženkliukų parodos. Be to, vakaro metu numatomas susitikimas su Zubovų giminės palikuonimi – Roku Zubovu.

Įgyvendinamų projektų veiklos skiriamos ne tik Kuršėnų bendruomenei ar jos narių socialiniam dialogui, pasitelkiant kūrybinių raiškų įvairovę, bet aktualios ir Lietuvos kultūros sklaidai, istorijos mokslui, iškilių asmenų atminties įprasminimui.

Projektus finansuoja:

Asta Gasiūnienė,

Informacijos ir vadybos skyriaus informacijos specialistė

Komentaras