Sodas / Marina Stepnova. – Vilnius: Tyto alba, 2020. – 340, [2] p.
Romanas „Sodas“ – knyga, skirta pasiilgusiems klasikinės rusų literatūros. Tai epinis, plačiais mostais nutapytas priešrevoliucinės Rusijos paveikslas. Kunigaikščių dvaras romane įkūnija tradicinį rusišką pasaulį, kuriame sukasi pirkliai, lauko ir ūkio darbus dirba valstiečiai, gajūs prietarai ir kalendorinės tradicijos, o kažkur tolumoje jau šmėkščioja revoliucijos grėsmė.
Veiksmo vieta – XIX a. Rusijos klestinti kunigaikščio Boriatinskio sodyba, apsupta lūžtančio nuo gėrybių sodo. Ir sodyba, ir pats kunigaikščių gyvenimas – kaip šventė: amžina, dosni, džiūgaujanti. Tačiau į šį gyvenimą ateina vėlyvas ir niekieno nelaukiamas vaikas. Dukra, kurios gimimas sugriauna idealiai atrodžiusią šeimą.
Tusia nuo gimimo yra kitokia. Patriarchalinėje, tradicijų sukaustytoje visuomenėje, kurioje kiekvienas elgiasi ir gyvena taip, kaip diktuoja luomo taisyklės, ji atrodo, lyg būtų atėjusi iš kito laiko. Ji nuo pat savo gimimo daro ką nori, elgiasi neįprastai laisvai taip šokiruodama aplinkinius. Ji pati sprendžia, kada jai pradėti kalbėti. Kaip elgtis, kuo domėtis, ką mylėti ir ko neapkęsti – o tai neatleistina toje aplinkoje, kurioje jai tenka gyventi.
O kažkur toli, už dvaro sienų, Simbirske, įsižiebia kibirkštis, iš kurios įsiplieks didysis gaisras. Bręsta sąmokslas prieš carą…
Romanas „Sodas“ pasakoja apie tai, kaip sunku būti laisvu tradicijų ir prietarų suvaržytame pasaulyje, ką reiškia būti dvidešimt pirmo amžiaus moterimi, šalyje, kuri priklauso devyniolikto amžiaus vyrams ir ką reiškia būti protingu ir turtingu žmogumi, tačiau nieko negalinčiu padaryti. Ir ne todėl, kad nesilaikai taisyklių, bet todėl, kad nuo pat pradžių esi nelauktas ir atstumtas.