Skip to content Skip to footer

Vasario 3 dieną Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešojoje bibliotekoje įvyko Nepriklausomybės atkūrimo akto signataro, buvusio užsienio reikalų ministro ir diplomato Petro Vaitiekūno tapybos darbų parodos „Tepliorius Dažytojas“ pristatymas.
Petras Vaitiekūnas, pagal išsilavinimą fizikas, tapyba susidomėjo studijuodamas Vilniaus universitete. Jo kūrybai didelę įtaką padarė tapytojo Algimanto Jono Kuro darbai, ypač juodo kvadrato motyvas, kuris jį emociškai sukrėtė. Jokia kita meno rūšis jo nepaveikė taip stipriai kaip dailė.
Parodos pavadinimas „Tepliorius Dažytojas“ kilo iš Sovietų Sąjungos laikais P. Vaitiekūnui užvestos bylos pavadinimo „Maliar“. Išvertus iš rusų kalbos, „maliar“ reiškia „dažytojas“, o „tepliorius“ – panašios reikšmės žodis. Būtent taip gimė šios parodos pavadinimas.
Dauguma parodos paveikslų buvo nutapyti dar prieš Sąjūdžio laikus. Prasidėjus Sąjūdžiui, jie buvo nunešti į rūsį ir ilgainiui užmiršti. Tik po daugelio metų juos atrado P. Vaitiekūno draugas, profesorius Robertas van Vorenas, Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centro vadovas. Jo dėka šie kūriniai vėl išvydo dienos šviesą. Dalis paveikslų buvo parduota, o gautos lėšos skirtos Ukrainai.
P. Vaitiekūnas prisipažino, kad tapo iki šiol, tačiau jo dabartiniai darbai visiškai kitokie. Juokaudamas profesorius Robertas van Vorenas sakė: „Tapyba išėjo, dydis atėjo.“
Pristatymo metu P. Vaitiekūnas pasidalijo savo įžvalgomis apie dabartinę pasaulio situaciją. Jis išreiškė susirūpinimą dėl Rusijos agresijos Ukrainoje ir pabrėžė, kad vyksta globalus konfliktas tarp demokratinio ir diktatūrinio pasaulių.
Parodos lankytojai turėjo galimybę ne tik susipažinti su P. Vaitiekūno tapybos darbais, bet ir apmąstyti jo išsakytas mintis apie dabartinę geopolitinę situaciją bei iššūkius, su kuriais susiduria Lietuva ir pasaulis.
Paklaustas, ar vis dar jaučia ryšį su fizika, P. Vaitiekūnas pasidalijo įkvepiančia istorija: prieš 14 milijardų metų įvyko Didysis sprogimas, po kurio pradėjo formuotis pirmosios žvaigždės. Jos sproginėjo, o jų medžiagos sluoksniai pasklido po visatą. Ilgainiui susiformavo Saulė, o galiausiai – ir mes patys. „Kiekvienas jūs esate buvusios žvaigždės“, – sakė menininkas. Tai poetine forma išreikšta, tačiau tiksliais moksliniais įrodymais pagrįsta mintis.
P. Vaitekūną pasveikino Lietuvos Respublikos Seimo narys Eimantas Kirkutis, įteikdamas jam skėtį. Jis palinkėjo, kad šis skėtis saugotų ne nuo lietaus, o nuo saulės, ir kad dangus visada būtų giedras bei šviesus – priešingai nei kai kuriose pasaulio vietose, kur žmonės giedro dangaus nemato, nes juos gaubia karo šešėlis.
Bibliotekos direktoriaus pavaduotojas Almantas Šlivinskas džiaugėsi bibliotekoje pristatyta išskirtine paroda ir linkėjo P. Vaitiekūnui neišblėstančios kūrybinės sėkmės.
Parodą organizuoja Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centras, bendradarbiaudami su Liudviko Jakavičiaus-Lietuvanio meno fondu.
Paroda „Tepliorius Dažytojas“ – tai unikali galimybė pažinti Petro Vaitiekūno kūrybą ir kartu susimąstyti apie šiandienos pasaulio iššūkius. Paroda veiks iki vasario 27 dienos.

Kristina Ruočienė,
Informacijos ir vadybos skyriaus informacijos specialistė
Nuotraukos autorės

Komentaras