Skip to content Skip to footer

Rugsėjo 12 d. Kuršėnuose iškilmingai atidarytas Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos naujas pastatas. Biblioteka nuo šiol skaitytojus pasitiks jaukiose, šviesiose ir erdviose patalpose.
Atidaryme dalyvavo Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos atstovai, Lietuvos Respublikos Seimo nariai, Šiaulių rajono savivaldybės vadovai, tarybos nariai, Kuršėnų miesto seniūnijos vadovai, kolegos bibliotekininkai iš Šiaulių apskrities Povilo Višinskio, Šiaulių miesto, Akmenės rajono, Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko, Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės, Joniškio rajono savivaldybės Jono Avyžiaus, Plungės rajono, Mažeikių rajono, Pasvalio Mariaus Katiliškio viešųjų bibliotekų, Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos prezidentė Danguolė Abazoriuvienė, Kuršėnų švietimo įstaigų vadovai, Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro atstovai, Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centro direktorė, rajono Garbės piliečiai, UAB „Atamis“ projektuotojai, UAB „Telšių meistras“ ir UAB „Vibaltpega“ atstovai, kiti svečiai ir Kuršėnų miesto gyventojai.
„Įėjus į šį pastatą, apniukusi diena tikrai taps šviesi ir saulėta. Būkite pasveikinti džiaugsmingo susitikimo akimirką! Būkite pasveikinti, nes šiandien Jūsų mieste didžiulis įvykis – Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos atidarymas!“, – tokiais žodžiais atidarymo ceremoniją pradėjo ir susirinkusiuosius pasveikino renginio vedėja, aktorė, rašytoja Nijolė Narmontaitė.
Simbolinę naujo bibliotekos pastato atidarymo juostelę perkirpo Lietuvos Respublikos kultūros viceministras Rimantas Mikaitis, Šiaulių rajono savivaldybės meras Antanas Bezaras, Šiaulių rajono savivaldybės garbės pilietis, mecenatas Ramūnas Karbauskis ir Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Ingrida Klupšaitė. Toliau iškilmės tęsėsi renginių salėje, kuri buvo pilnutėlė.
Sveikinimo žodžius tarė Šiaulių rajono savivaldybės meras Antanas Bezaras: „Prieš septynerius metus dėl šio pastato vyko daug diskusijų ir įvairių nesutarimų, bet dabar visi matome, koks šiuolaikiškas ir gražus šis pastatas, tokių bibliotekų Lietuvoje nedaug, o už šitą statinį gražiausioje Kuršėnų vietoje esame dėkingi Ramūnui Karbauskiui. Jis padovanojo šitą pastatą su sąlyga, kad čia įsikurs rajono viešoji biblioteka“. Meras padėkojo Kuršėnų miesto gyventojams, susirinkusiems į šią gražią šventę ir palinkėjo, kad bibliotekoje nuolat lankytųsi žmonės.
Lietuvos Respublikos kultūros viceministras Rimantas Mikaitis sveikino bendruomenę su įgyvendintu projektu. Jis prisiminė, kaip prieš pusšimtį metų į šį pastatą, kur buvo įsikūrusi universalinė parduotuvė, ateidavo su tėvais. „Labai smagu sugrįžti ir pamatyti pokyčius. Tai buvo teisingas sprendimas čia įkurti biblioteką. Šiuolaikiniame pasaulyje, kuris labai sparčiai keičiasi, bibliotekos geba prisitaikyti, atliepti lankytojų, bendruomenių lūkesčius, poreikius ir aš neabejoju, kad Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka, turėdama tokias sąlygas ir infrastruktūrą, bus tarp lyderiaujančių bibliotekų Lietuvoje. Noriu palinkėti bibliotekos vadovams ir darbuotojams nepristigti iniciatyvų, kūrybiškumo, kad čia nuolat vyktų patys įvairiausi projektai, renginiai, diskusijos, parodos, kad žmonės čia atgaivintų savo žinias ir keltų savo informacinį raštingumą. Biblioteka taps socialiai svarbia vieta“, – sakė viceministras.
Gražius ir prasmingus palinkėjimus bibliotekai bei jos lankytojams skyrė Šiaulių rajono savivaldybės garbės pilietis, mecenatas Ramūnas Karbauskis. Sveikindamas bibliotekos bendruomenę jis bibliotekai padovanojo knygų.
Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Ingrida Klupšaitė pasveikino visus susirinkusius į bibliotekos atidarymą. „Ši diena taps reikšminga bibliotekos istorijoje. Ilgiau nei penkerius metus trukę pastato rekonstrukcijos darbai pagaliau baigti ir šiandien duris atveria šiuolaikiška, moderni, savo veidą turinti viešoji biblioteka. Svajojome, kūrėme ir projektavome. Tikslingo, kruopštaus komandinio darbo rezultatas akivaizdus – įkurta daugiau nei 1500 kv. m multifunkcinė erdvė, atvira visiems – įvairaus amžiaus ir socialinių grupių gyventojų poreikiams patenkinti. Įkurtos daugiafunkcinės erdvės, pritaikytos mokymuisi, kūrybai, patyrimams ir laisvalaikiui. Bibliotekos patrauklumą didina interjero estetika. Medžio simbolis, kuris yra atvaizduotas bibliotekos logotipe, leitmotyvu atsispindi visose bibliotekos erdvėse. Skaitytojai galės skolintis leidinius iš atnaujinto, daugiau negu 30000 vnt. dokumentų fondo. Bibliotekoje įdiegta moderni skaitytojų ir dokumentų apskaitos sistema, savitarnos ir knygų grąžinimo įrenginiai. Įrengtos ne tik modernios erdvės, įdiegtos inovatyvios technologijos, tačiau ir išplėstas paslaugų spektras. Mažieji visada bus laukiami žaislotekoje, įkurta naujoviška technologijų laboratorija jaunimui, muzikos, fotografijos, kino mėgėjai bus kviečiami į audiovizualinę studiją. Džiaugiamės bibliotekos lankytojams galėdami pasiūlyti ir biblioterapijos paslaugas – tam įkurta multisensorinė erdvė. Visi bibliotekos lankytojai galės naudotis bibliotekos ištekliais, ieškoti informacijos šaltinių, konsultuotis, dalyvauti mokymuose ir kultūriniuose renginiuose. Tikimės, kad nauja biblioteka ir jos veikla, teikiamos paslaugos prisidės prie rajono gyventojų skaitmeninės ir socialinės atskirties sumažinimo, ugdys jų kultūrinį aktyvumą ir kūrybiškumą. Šiandien biblioteka atverčia naują savo istorijos puslapį“, – sakė bibliotekos direktorė Ingrida Klupšaitė.
Šventinį renginį papuošė ir praturtino vedėjos Nijolės Narmontaitės meninė programa ir dainos. Po oficialiosios dalies visi buvo pakviesti apžiūrėti naująją biblioteką, paviešėti joje ir pabendrauti prie arbatos ar kavos puodelio, įsiamžinti prie fotosienelės.
Aikštelėje prie Vyčio paminklo buvo galima pasigrožėti kūrybinių dirbtuvių dalyvių tapybos darbų paroda „Švytintys baltų ženklai ir jų interpretacijos“. Įvairiose bibliotekos erdvėse jau dabar galima aplankyti Aleksandro Ostašenkovo fotografijų parodą „Kryžių kalnas. Kelias į šviesą“; Šiaulių r. Kuršėnų lopšelio-darželio „Žiedelis“ ugdytinių fotografijų parodą „Gamta vaiko akimis“; spaudinių parodą, skirtą 100-osioms Jono Meko gimimo metinėms „Pasaulis ima viską per rimtai“; spaudinių parodą „Lietuvos valstybė: iš praeities į dabartį“; Žygintos Ivanavičienės tapybos ir keramikos darbų parodą „Ramybės link…“. Parodos veiks iki spalio 31 d.
Bibliotekos atidarymo proga visą savaitę vyks šventiniai renginiai: įdomūs susitikimai, knygų pristatymai, parodų atidarymai, edukaciniai užsiėmimai, koncertai.
Savo istoriją Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka, tuomet dar buvusi Šiaulių rajoninė biblioteka, skaičiuoja nuo 1951 m. vasario 12 d., kuomet buvo įsteigta Šiauliuose. 1976 m., sukūrus centralizuotą sistemą, ji su 39 filialais tapo centrinė. 2001 m. panaikinus Skaitytojų aptarnavimo skyrių su suaugusiųjų abonementu, biblioteka vartotojų aptarnavimą vykdė per savo miesto ir kaimo padalinius. 2020 m. rugsėjį Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka laikinai perkelta į Kuršėnus, J. Basanavičiaus g. 6, o nuo 2022 m. sausio pradėjo kurtis naujai rekonstruotame pastate Vytauto g. 1. Čia perkelti trijų struktūrinių padalinių – Šiaulių rajono savivaldybės viešosios (centrinės), Kuršėnų Vytauto Vitkausko ir Ringuvėnų – dokumentų fondai ir paslaugos.
Naujai rekonstruotas daugiau nei 1500 kv. m pastatas Vytauto g. 1, kuršėniškiai dar mena, anuomet buvo dviejų aukštų universalinė parduotuvė. Pastatą privatizavus UAB „Agrokoncernas“, pagrindinis šio koncerno akcininkas, politikas ir mecenatas Ramūnas Karbauskis šį objektą padovanojo Šiaulių rajono savivaldybei su sąlyga čia įkurti Šiaulių rajono savivaldybės viešąją biblioteką. Taigi avarinės būklės pastatą imtasi kelti antram gyvenimui. Pagal 2016 m. šio pastato rekonstrukcijos ir pritaikymo bibliotekos veiklai projektą buvo pastatytas priestatas iš kiemo pusės ir pristatytas trečias aukštas. Dabartinė biblioteka yra keturių aukštų su ant stogo po atviru dangumi įrengta netradicine poilsio ir kultūros erdve – terasa. Bibliotekoje įrengta reprezentatyvi apžvalgos aikštelė, iš kurios atsiveria graži Kuršėnų miesto panorama. Vidiniame kiemelyje bibliotekos bendruomenės kultūriniams renginiams, iniciatyvoms ir saviraiškai įrengtas lauko amfiteatras. Pastato projektavimo darbus atliko UAB „Atamis“, o rekonstrukcijos ir statybos – UAB „Telšių meistras“.
Naują gyvavimo etapą pradėjusi Šiaulių rajono savivaldybės viešoji biblioteka kviečia visus naudotis jos teikiamomis paslaugomis.

Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos informacija
Nuotraukos Vyginto Pučinsko

Komentaras