Skip to content Skip to footer

Visada bus rašiklis, kuriuo rašysim ateity, bet niekada nebus trintuko ištrinti praeitį…
(Akvelina Platakytė)
Rugsėjo 9–18 dienomis Lietuvoje minimos Europos paveldo dienos, organizuojami įvairaus pobūdžio nemokami renginiai, siekiant supažindinti visuomenę su kultūros paveldu, paskatinti geriau pažinti ir suprasti kultūros paveldo objektų vertę bei juos saugoti. Šių metų „Europos paveldo dienų“ tema – „Tvarus paveldas“, kuria dar kartą mums primenama apie paveldo ilgaamžiškumą.
Rugsėjo 14 dieną Ginkūnų biblioteka organizavo renginį „Senieji Ginkūnai – sužinok ir pamatyk“, į kurį buvo kviečiami ginkūniečiai atrasti visai čia pat esančius, tačiau daug nepapasakotų istorijų sukaupusius objektus. Jo metu Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Ginkūnų filialo salėje dalyviams buvo suteikta galimybė susipažindinti su Šiaulių rajono nykstančių ir išnykusių kaimų istorijomis. Buvo eksponuojama dešimties kilnojamųjų stendų paroda, kurioje pateikta svarbiausia istorinė išnykusių ar nykstančių kaimų raida, fotomedžiaga.
2019 m. buvo vykdomas projektas „Šiaulių rajono nykstančių ir išnykusių kaimų istorijos“, kurių metu Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos struktūrinių teritorinių padalinių bibliotekininkai parengė 42 kraštotyros darbus apie jų vietovėje išnykusius ar nykstančius kaimus, užrašytą tekstą papildydami surinktais žmonių dokumentais, prisiminimais ir fotografijomis, vaizdo medžiaga. Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotojas, muziejininkas, knygų autorius Almantas Šlivinskas pristatė projekto metu vykdytas veiklas ir apžvelgė nuveiktus darbus bei išsamiai apžvelgė stendinę parodą. Parodytas Sauliaus Pučinsko sukurtas filmas „Šiaulių rajono nykstančių vietovardžių paveldosauga – misija (ne)įmanoma?“.
Renginio pabaigoje Ginkūnų bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė Rimvida Linauskienė pacitavo rašytojo A. Biliūno žodžius: „Jeigu manęs kas paklaustų, kuriame visos žemės kampelyje žmogui gražiausias pavasaris, ramiausia vasara, spalvingiausias ruduo, balčiausias ir puriausias sniegas – aš <…> atsakyčiau – tėviškėje. Jeigu manęs kas paklaustų, su kuria vieta žmogų sieja gražiausi ir geriausi prisiminimai, aš ir vėl atsakyčiau – su tėviške, su tomis vietomis, kur mes gimėme ir augome, iš kurių prasidėjo mūsų gyvenimo kelias“… . Kas žino, gal dar aprašyti vietovardžiai neišnyks – dar yra žmonių, menančių gimtąsias vietas ir jų vardus.
Dalyvių dėmesį prikaustė Šiaulių rajono savivaldybės kultūros centro Ginkūnų filialo liaudiškos kapelos „Švedė“ atlikėjos (vadovė Zita Bružienė) ir populiariosios muzikos dueto Elvyros ir Vidos atliekamos dainos.

Rimvida Linauskienė,
Ginkūnų bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė
Nuotraukos autorės

Komentaras