Skip to content Skip to footer

Ar kas uždegs vaškinę žvakę,
Kai smėlio kauburį supils?
Už sunkų kelią, baugią naktį
Ar kas mus, knygnešius,
Atmins?
(Iš knygnešių dainos)

1864–1904 metai – tai tik nedidelė mūsų tautos istorijos atkarpa, tačiau joje telpa žūtbūtinė lietuvių tautos kova už gimtąjį žodį, už savo egzistenciją. Šios kovos simboliu tapo knygnešiai.  Knygnešystė laikoma XIX a. Lietuvos istorijos fenomenu, nukreiptu prieš carinės Rusijos vykdytą lietuviškos spaudos ir raidyno draudimo politiką, trukusią 40 m. Šiemet minime 120-ąsias lietuviškos spaudos atgavimo metines.

Unikaliam knygnešystės reiškiniui paminėti, kovo 18 dieną, 5–10 klasių mokiniai dalyvavo įvairiose veiklose: kūrė dedikacijas, dalyvavo virtualioje viktorinoje  ,,Knygnešių keliais“. Viktorinos nugalėtojams įteiktos simbolinės dovanos – knygos.  Po pamokų 8–10 kl. mokiniai vyko į miestelio biblioteką, kur dalyvavo netradicinėje pamokoje „Dedikacija knygnešiui“. Mokiniai skaitė savos kūrybos tekstus, klausėsi įtaigaus bibliotekininkės Ritos pasakojimo apie knygnešių pėdsakus savo giminės linijoje. Lietuvių kalbos mokytoja Lilita mokiniams  papasakojo apie žymiausių knygnešių atminties įprasminimą. Istorijos mokytoja Violeta pristatė spaudinių parodą, pasakojo apie lietuviškų knygų gabenimą iš Prūsijos, jų platinimą Lietuvoje. Pasiskirstę į grupes mokiniai varžėsi spręsdami kryžiažodžius, ieškodami atsakymų į atviro tipo klausimus apie knygnešystės fenomeną. Iš peties padirbėjus laukė staigmena – saldus prizas ir ąsotėlis, puoštas Kužių miestelio atributika. Už staigmeną dėkojame bibliotekininkei Ritai.

Prisiminta knygnešių istorija ugdo mokinių  patriotiškumą, skatina nepamiršti savo  tautos praeities, vertybių,  meilės gimtajai kalbai.

Lilita Jankauskienė,
Kužių mokyklos lietuvių kalbos mokytoja ekspertė
Fotografijos Lilitos Jankauskienės ir Ritos Bielskienės

Komentaras